
A román tárgyalódelegáció résztvevői a határmenti együttműködési megbeszéléseken
Fotó: Temes Megyei Tanács
A Temes megyei Csanád és a magyarországi Magyarcsanád között a második világháború idején lerombolt Maros híd újraépítéséről állapodott meg szombaton, Temesváron a román és magyar fél. A tárgyalásokon arról is egyezség született, hogy még idén állandó jelleggel megnyitják a román-szerb-magyar hármashatár térségében az Óbéba-Kübekháza határátkelőt.
2023. július 31., 14:512023. július 31., 14:51
2023. július 31., 15:532023. július 31., 15:53
A román-magyar határmenti együttműködés keretében szombaton a bukaresti szállításügyi és gazdasági minisztérium, az országos közútkezelő társaság (CNAIR), a Temes megyei tanács és a magyarországi Határrendészet küldöttsége találkozott Temesváron.
A bánsági megbeszéléseken két fontos infrastrukturális fejlesztési terv került terítékre: a Temes megyei Csanád és a magyarországi Magyarcsanád között újraépítendő közúti híd a Maroson, és a hosszú évek óta ,,jegelt” állandó határátkelő megnyitása a román-magyar-szerb hármashatárnál, a Triplex Confiniumnál Óbéba és Kübekháza között. A magyar-szerb oldalon – Kübekháza és Rábé között – 2019. októberében nyitották meg az állandó határátkelőt.
A bánsági megbeszélésen napirendre került a magyarországi szakemberek által tíz évvel ezelőtt elkészített hídterv is. Ennek kivitelezéséhez az Orbán-kormány részfinanszírozással járult volna hozzá, eddig azonban a román fél részéről nem volt érdemi fogadókézség. Ezt Alin Nica, Temes megyei tanácselnök is elismerte. A megyei tanács sajtószolgálata szerint
A második világháború idején megsemmisült Maros-híd pillérei még jól láthatók a folyó medrében. Tervek szerint az új híd a régi helyén épülne fel. A két ország között megnyíló új határátkelő a Bánság dél-nyugati régióját kötné össze az Arad és Szeged között húzódó M43-as autópálya-szakasszal.
Az eseményről beszámoló megyei tanácsi sajtószolgálat azonban arról nem tesz említést, hogy előreláthatóan mikorra készülne el az új Maros-híd.
A bánsági találkozón napirendre került az Óbéba és Kübekháza között évente egyszer megynyitásra kerülő határátkelő folyamatos működtetése is. Amint arról korábban beszámoltunk,
Ennek előzményeként a Szociáldemokrata Párt (PSD) három Temes megyei képviselője és a szerb kisebbség parlamenti képviselője 2019. decemberében törvénytervezetet nyújtott be a bukaresti parlamentbe, amely arra kötelezte a román kormányt, hogy kezdeményezzen diplomáciai tárgyalásokat a magyar féllel az új nemzetközi határállomás létrehozásáról. A 2020. januárjában nagy többséggel elfogadott törvény ellen Klaus Iohannis államfő emelt óvást az alkotmánybíróságon. Az államfő szerint az új törvénnyel a parlament beavatkozott a kormány és az államelnöki intézmény hatáskörébe. Az alkotmánybíróság helyt adott az óvásnak és a törvényt alkotmánysértőnek minősítette, ezzel a határátkelő megnyitása lekerült napirendről.
A hétvégi, bánsági találkozón egyezség született a román és magyar fél között az Óbéba és Kübekháza közötti határátkelőről is. A román kormány részéről ígéret született, hogy szeptemberben minisztériumközi megállapodással kap zöld utat Bukarestben az állandó határátkelő megnyitása.
Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.
A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.
Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
szóljon hozzá!