
Nincs kétség. Oana Țoiu külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén leszögezte: egyértelműen orosz eredetű a Galacon becsapódott drón
Fotó: Külügyminisztérium Facebook-oldala
A román hatóságok által készített katonai elemzés és műszaki jelentés „kétségtelenül” bizonyítja, hogy a Galacon felrobbant drón egy orosz gyártmányú Gerany-2 típusú drón volt – jelentette ki Oana Țoiu külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
2026. június 02., 08:282026. június 02., 08:28
Az európai idő szerint hétfőn késő este megtartott ülésen a külügyminiszter elmondta, hogy Románia ENSZ-hez való csatlakozása óta eltelt 70 év alatt ez az első alkalom, hogy Bukarest a Biztonsági Tanács sürgősségi ülésének összehívását kérte egy olyan témában, amely közvetlenül érinti az országot.
„Eddig még nem hívtuk össze az ENSZ Biztonsági Tanácsát. De ma megtesszük, mert biztonságos országot, növekvő gazdaságot és a régió biztonságát szavatoló partnert építettük fel” – mondta Oana Țoiu.
A miniszter szerint május 28-ról 29-re virradó éjjel, körülbelül 2:00 órakor egy robbanóanyaggal megrakott orosz drón hatolt be Románia légterébe. A katonai elemzés szerint a drón eredetileg egy drónraj részét képezte, amelyet egy éjszakai támadásban használtak az ukrajnai Duna-menti polgári infrastruktúra ellen.

Nem véletlenül sértette meg Románia légterét a péntekre virradóra egy galaci panelházba becsapódó orosz drón – vélekedik Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Korábbi felszólalásában az orosz képviselő azzal vádolta Romániát, hogy „sietve” hívta össze a Biztonsági Tanács ülését, és „alaptalan és elfogult” vádakat fogalmazott meg Moszkva ellen.
Az orosz diplomata azt állította, hogy az ülés célja egy új „oroszellenes médiahisztéria” szítása volt.
Moszkva megpróbálta cáfolni Bukarest állításait, és azt állította, hogy a drón lezuhanásával kapcsolatban Románia által bemutatott részletek „mind technikai, mind ténybeli szempontból” kérdéseket vetnek fel.
Az orosz diplomata – bizonyítékok bemutatása nélkül – felvetette annak a lehetőségét, hogy Kijev „provokációt” hajtott végre, amelynek célja a NATO-tagállamok reakciójának tesztelése és a konfliktusba való bevonásuk felgyorsítása volt.
Oroszország egy „objektív és depolitizált” vizsgálatot is kért, az orosz fél bevonásával, kijelentve, hogy csak akkor hajlandó részt venni, ha adatokat kap és a drón darabjait is megkapja elemzésre.
„Katonai elemzésünk kétségtelenül azt mutatja, hogy a csütörtök éjjel Galacon lezuhant drón egy orosz gyártmányú Gerany-2” – mondta ugyanakkor Oana Țoiu.
Kifejtette, hogy ezt a következtetést alátámasztja a román nyomozók technikai jelentése is, amely a megtalált roncsdarabokon alapul.
A miniszter szerint
az elektronikus alkatrészek, a navigációs rendszerek, a vezérlőmodulok és a motor elemei pedig hasonlóak azokhoz, amelyeket a korábban Romániában megtalált és az Oroszországi Föderációban gyártottként azonosított Gerany-2 drónokban láttak.
A jelentés emellett gyártási jelöléseket, műszaki feliratokat, szerkezeti jellemzőket és anyagokat is feltüntet, amelyek ugyanazon technológiai folyamatnak felelnek meg – tette hozzá Țoiu.

A galacihoz hasonló incidensek – ahol egy orosz drón egy lakóházba csapódott – bármikor megismétlődhetnek, amíg Románia meg nem kapja az új drónelhárító rendszereket – jelentette ki Radu Miruță védelmi miniszter.
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az eset súlyos eszkalációt jelent, mivel ez az első alkalom Oroszország Ukrajna elleni háborújának kezdete óta, hogy román állampolgároknak orvosi ellátásra volt szükségük egy orosz drón támadása következtében.
„Egy anya és egy gyermek megsérült és orvosi ellátásra szorult, de most már nincs veszélyben az életük” – mondta Oana Țoiu.
Elmondta, hogy a becsapódás tüzet és jelentős károkat okozott az épületben, és a lakóházat ideiglenesen kiürítették.
Țoiu hangsúlyozta, hogy
Oana Țoiu elítélte Oroszország „felelőtlen magatartását” és az orosz eszközök által elkövetett ismételt romániai légtérsértéseket.
Elmondta, hogy függetlenül a drón eredeti céljától, a cselekmény súlyossága és a tettes felelőssége egyértelmű.
A román diplomácia vezetője szerint Románia csak ebben az évben több mint 30 orosz drónbehatolást regisztrált légterében, és a gyakoriságuk növekszik.
„Nem szabad ezeket az eszkalációkat az új normának tekintenünk” – mondta Oana Țoiu.

Nicușor Dan vasárnap a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Geran-2 típusú orosz drón zuhant le péntek hajnalban Galacon.
A miniszter kijelentette, hogy a román, valamint más közép- és kelet-európai államok légterének ismételt megsértései a regionális békét és biztonságot fenyegetik, és a Biztonsági Tanácsnak foglalkoznia kell velük.
„A modern, autonóm járművekkel vívott háború nem távolítja el a felelősséget” – közölte Oana Țoiu.
Washington, London és Párizs is elítélte az incidenst
Az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsában elítélte egy orosz katonai drón „meggondolatlan” behatolását Románia légterébe. „Az Egyesült Államok kiáll NATO-szövetségese, Románia mellett. Gondolataink a sérültekkel és az összes érintettel vannak” – közölte az amerikai diplomata.
Ismételten hangsúlyozta Washington elkötelezettségét a szövetségesek védelme iránt.
„Ahogy már korábban is mondtam, meg fogjuk védeni a NATO területének minden centiméterét” – nyilatkozta az amerikai képviselő.
Nagy-Britannia szintén elítélte a galaci incidenst. A brit képviselő, James Kariuki elmondta, hogy az incidens jól mutatja, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborújának hatása egyre inkább túlnyúlik Ukrajna határain.
„Oroszország cselekedetei súlyosan megsértik a NATO légterét. Ezek a cselekmények meggondolatlanok voltak, és elfogadhatatlanul sértették Románia szuverenitását” – nyilatkozta Kariuki.
Kijelentette, hogy Oroszország viseli a teljes felelősséget az események eszkalálódásáért, valamint a regionális és euroatlanti biztonságot fenyegető egyre növekvő kockázatokért.
„Együtt állunk ki a NATO területének minden egyes centiméterének védelme mellett” – tette hozzá a brit képviselő.
Franciaország szintén a „leghatározottabb elítélését” fejezte ki Oroszság felé.
„Románia azon szándéka, hogy összehívja a Tanács ezen sürgősségi ülését a területi integritásának ezen elviselhetetlen megsértését követően, jogos, és a Tanács kötelessége volt reagálni” – fogalmazott Jérôme Bonnafont francia ENSZ-képviselő.
A francia tisztviselő emlékeztetett arra, hogy Franciaország tagja a Romániában állomásozó nemzetközi NATO-zászlóaljnak, és kijelentette, hogy Párizs továbbra is hozzájárul a szövetség keleti szárnyán fennálló elrettentő és védelmi képességének megerősítéséhez.
„Franciaország a leghatározottabb szavakkal elítéli ezt az elfogadhatatlan behatolást. Franciaország teljes és rendíthetetlen barátságát és szolidaritását kívánja kifejezni a román hatóságok és nép felé. Az Európai Unió és a NATO tagjaként Románia teljes mértékben számíthat szolidaritásunkra” – tette hozzá Bonnafon.
Kína állandó képviselője az ENSZ-ben, Fu Kung a Biztonsági Tanács ülésén kijelentette, hogy a galaci incidens tükrözi az ukrajnai háború szomszédos államokra gyakorolt hatásának kiterjedését. Felhívott a nyugalomra, a párbeszédre és a konfliktus diplomáciai megoldására.
„Kína folyamatosan a nyugalom, a visszafogottság, valamint a párbeszéd és a kommunikáció mellett áll ki a tények megállapítása, a felmerült kérdések kezelése és a viták rendezése érdekében, azzal a céllal, hogy elkerüljük a téves elképzeléseket, a téves észleléseket és a téves számításokat, valamint megakadályozzuk az incidens kiterjedését és eszkalálódását” – mondta.
„Ez az incidens az Ukrajnában kialakult válság határain túlra terjedő következménye. Ha a helyzet továbbra is ilyen irányban romlik és eszkalálódik, vagy – ami még rosszabb – kicsúszik az irányítás alól, az biztosan visszafordíthatatlan következményekkel jár majd” – mondta a kínai diplomata.
A galaci drónbecsapódás kapcsá hétfőn az ENSZ-ben 56, többségében EU- és NATO-tag állam elítélte Oroszország „elfogadhatatlan” magatartását.
Az Iránnal folytatott háború befejezéséről szóló előzetes megállapodást már aláírták, a dokumentum részleteit „hamarosan” közzé fogják tenni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Az Európai Unió és Ukrajna megnyitotta a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját, azt a klasztert, amely az uniós tagság alapvető értékeit és intézményi követelményeit foglalja magában – közölte hétfőn az uniós tagállamokat tömörítő Tanács.
Jelentős alkotmánymódosítást fogadott el hétfőn az Országgyűlés: a jövőben összesen legfeljebb nyolc évig töltheti be valaki a miniszterelnöki tisztséget Magyarországon. Az alaptörvény tizenhatodik módosítását szavazták meg hétfőn a képviselők.
Magyarország a jelenlegi formájában továbbra is elutasítja az Európai Unió migrációs paktumát, ezért nem készített tagállami végrehajtási tervet, és a jövőben sem tervezi ilyen dokumentum benyújtását – jelentette ki Pósfai Gábor belügymini
Négy ember életét vesztette, amikor lángokba borult az ukrán szellemi és kulturális örökség szimbólumának számító kijevi Pecserszka Lavra kolostor az elmúlt két hét legsúlyosabb orosz légitámadása során – közölték hétfőn a hatóságok.
Az Egyesült Államok megkötötte a megállapodást Iránnal a konfliktus lezárásáról – jelentette be Donald Trump amerikai elnök vasárnap.
Hatályba lépett pénteken az Európai Unió új migrációs és menekültügyi paktuma, amely egységesebb menekültügyi eljárásokat, szigorúbb határellenőrzést és új szolidaritási mechanizmust vezet be.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének szombaton a párt 32., tisztújító kongresszusán, Budapesten; a négy alelnök Gál Kinga, Bóka János, Gyopáros Alpár és Kreicsi Bálint lett. Orbán Viktor őszre erős, rendezett Fideszt ígért.
Tisztújító kongresszust tart szombaton a Fidesz Budapesten. A küldöttek várhatóan újabb egy évre pártelnökké választják Orbán Viktort, aki a kongresszus előtt közzétett Küldetés című röpiratában elemezte a 2026-os országgyűlési választási vereség okait.
Hivatalossá vált a történelmi megállapodás Magyarország és Ukrajna között a kárpátaljai magyarság oktatási, kulturális, nyelvhasználati és politikai jogairól – közölte Magyar Péter miniszterelnök pénteken Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!