Hirdetés

Betörtek a nagyváradi premontrei rendházba az önkormányzat emberei

betörtek

Konfliktus. A nagyváradi önkormányzat emberei betörtek szerdán hajnalban a premontrei rendházba (képünk mág párilisban készült amikor megjelent a végrehajtó, hogy lefoglalja a helyiségeket)

Fotó: Balogh Levente

Szerdáig tartott a Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apátnak kitűzött kilakoltatás határidejének „meghosszabbítása”: az önkormányzat munkásai hajnalban áttörték a még el nem foglalt helyiségekkel szomszédos falat az egykori premontrei gimnázium, ma Mihai Eminescu Főgimnázium irányából.

Balogh Levente

2026. május 27., 07:592026. május 27., 07:59

2026. május 27., 14:122026. május 27., 14:12

Azt, hogy betörtek, a Váradhegyfoki Premontrei Prépostság közölte közösségi oldalán.

„Hajnali 5 órakor Cristian Popescu és emberei betörtek a rendházba” – írták, az önkormányzat ingatlanügyi osztályának helyettes ügyvezető igazgatójára utalva, aki a kilakoltatási eljárás és az ingatlankisajátítás felelőse.

Hirdetés

A közösségi oldalra néhány videót is feltöltöttek.

Az egyiken az látható, ahogy az áttört fal mellett az apát rendőrökkel beszélget.

A beszélgetésből az derül ki, hogy

a rendőrséget az apát hívta ki, az egyik rendőr kérdésére azzal indokolva a lépést, hogy megijesztette a zaj.

A rendőr egyébként meglehetősen idegesen beszél, és felelősségre vonja az apátot, mondván: a jogi huzavona már régóta tart, az önkormányzat előre értesítette, tehát az számíthatott arra, hogy a felújítás örve alatt előbb-utóbb áttörnek a sekrestyébe is.

Az apát azzal védekezik, hogy a bírósági végrehajtó nem küldött számára semmilyen értesítést, a rendőr ugyanakkor kioktató hangnemben közli: ez nem rendészeti, hanem jogi kérdés, ezért forduljon az illetékes hatóságokhoz.

Ekkor jelenik meg az áttört falon tátongó résben Cristian Popescu, aki – megismételve korábbi állításait – azt mondja: az apát olyan ingatlanban tartózkodik, amely nem az övé, amit bírósági ítélet is alátámaszt.

(Jogerős ítélet ugyan még nincs a kilakoltatási perben, mivel azonban az önkormányzat gyorsított eljárást kért, az alapfokú ítélet is végrehajtandó).

korábban írtuk

Nagyváradi premontrei-ügy: mise közben érkezett a végrehajtó, drámai órák a templomban
Nagyváradi premontrei-ügy: mise közben érkezett a végrehajtó, drámai órák a templomban

Kedden reggel pontban kilenc órakor megérkezett a végrehajtó a nagyváradi premontrei templomhoz, ahol a Fejes Rudolf Anzelm apáttal szolidarizáló hívek fogadták. Ez sem akadályozta meg abban, hogy mise közben, csendőrök kíséretében behatoljon a templomba.

Az apát helyszínen jelen levő nővére – aki végig videózta a vitát – azzal vádolta meg az önkormányzatot, hogy lefizette az igazságszolgáltatást, amit a rendőr elutasított, mondván: ezzel rontja az igazságszolgáltatás imázsát.

Cristian Popescu ekkor közbeszólt, és rákérdezett az apátnál: hajlandó-e tárgyalni?

Az ugyanakkor felrótta neki, hogy nem kapott előzetes értesítést.

Popescu ekkor gyakorlatilag elismerte, hogy az értesítést azért nem küldték ki, hogy a hívek és szimpatizánsok ne akadályozhassák meg a kilakoltatást, ahogy az már eddig három ízben történt.

„Azért, hogy megint mindenféle cirkuszt rendezzen, mint korábban?” – kérdezett vissza.

Közölte: el akarják kezdeni a munkálatokat, és felszólította az apátot, hogy ne hívja többé a helyszínre a támogatóit.

Ezt követően a rendőr felszólította az apátot, hogy engedelmeskedjen a bírósági végzésnek, az ugyanakkor jelezte: áprilisban csak erőszaknak engedve írta alá, hogy 30 napra a bírósági végrehajtó kezelésébe adja az egyházi tereket.

korábban írtuk

Veszélyben a váradhegyfoki premontrei prépostság, ismét mennek a végrehajtók
Veszélyben a váradhegyfoki premontrei prépostság, ismét mennek a végrehajtók

Ritkán kerül a közélet középpontjába egy szerzetesrend jogi helyzete, most azonban a nagyváradi premontrei közösség ügye nemcsak egyházi, hanem nemzetközi jogi és kisebbségvédelmi kérdéseket is felvet. Varga Andrea jogász nyilatkozott a Krónikának.

Mint arról beszámoltunk, az önkormányzat nem csupán a rendház helyiségeit akarja átvenni, hanem a templom sekrestyéjét is, amely nélkülözhetetlen a misék megtartásához, hiszen ott zajlanak az előkészületek.

A rendőr ekkor igazoltatta a jelenlevőket, és tagadta, hogy korábban a rendfenntartók törvényellenesen jártak el, amikor még áprilisban az önkormányzat emberei és a végrehajtó fegyveres csendőrök kíséretében hatoltak be a rendházba.

Az egyenruhás egyúttal felszólított „a más vallásokkal és egyházakkal szembeni toleranciára” is.

Ezt követően felszólította az apátot, hogy ürítse ki a helyiséget.

El is kezdték kiüríteni a fiókokat, illetve átvinni a berendezési tárgyakat, majd a résen át megjelentek a munkások is.

Fejes Rudolf Anzelm: nehezebb a misék tartása, most már mindent elvettek
Most már „mindent elvettek” – így kommentálta a Bihari Naplónak Fejes Rudolf Anzelm a szerdai történéseket.
A rendház udvarát szintén lezárták, jóllehet az apát szerint az nem is volt része a per tárgyának. Hangsúlyozta: a jogvita személy szerint ellene indult, miközben az érintett tereket valójában a prépostság használta, amely nem is szerepelt félként az eljárásban. Emiatt a prépostság külön feljelentést készül tenni.
Jos Wouters, a premontrei rend generális apátja látogatásáról elmondta: azért jött, hogy támogassa a közösséget, illetve rendezze a rend belső ügyeit egy olyan helyzetben, amelyet az apát a kommunista időszaknál is durvább támadásként jellemzett.
A generális apát látogatását az is indokolta, hogy a Vatikánban feljelentés van Fejes Anzelm Rudolf ellen, akinek elmondása szerint nem tudni pontosan, ki tette a bejelentést, de az eljárás folyamatban van, ezért a rend vezetőjének kánonjogi kötelessége tájékozódni. A váradi apátot azzal gyanúsítják, hogy felbujtóként viselkedik és feszültséget kelt Nagyváradon. Az apát szerint azonban nem személyes ambíciók vezérlik, hanem az egyházi javak és jogok védelme. Mindenesetre a generális apát mozgástere részben korlátozott e feljelentés miatt, amelyben a Vatikán fog dönteni. Fejes Anzelm Rudolf szerint azonban a feljelentés bárminemű kimenetelének nem lesz kihatása a váradi premontrei rendház ügyére.
Jos Wouters váradi látogatásának sajnálatos mozzanata az volt, hogy hiába próbált kapcsolatba lépni a nagyváradi polgármesteri hivatallal, nem fogadták.
A kilakoltatás után a templomi élet is jelentősen megnehezedett, mondta az apát. A sekrestye elvesztésével megszűnt a liturgia intimitása és méltósága. Az idősek számára nincs mosdó, a gyóntatás körülményei ellehetetlenültek, hiszen korábban a sekrestyében tudott négyszemközt beszélni a hívekkel. Mindezen nehézségek ellenére a miséket továbbra is megtartják.

korábban írtuk

Kelemen a premontrei botrányról: az önkormányzat nem viselkedhet úgy, mint a tolvajok éjnek idején
Kelemen a premontrei botrányról: az önkormányzat nem viselkedhet úgy, mint a tolvajok éjnek idején

Nem viselkedhet egyetlen önkormányzat sem úgy, mint a tolvajok éjnek idején! – így kommentálta szerdán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hogy hajnalban az önkormányzat munkásai az áttört falon keresztül behatoltak a premontrei rendházba.

Borvendég Zsuzsanna: ez egyház- és magyarellenes támadás, az RMDSZ és a magyar kormány álljon ki a rendház védelmében!
A szerda reggeli incidensre reagált Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom európai parlamenti képviselője is, aki Toroczkai László pártelnök társaságában május 14-én jelen volt Nagyváradon, hogy megakadályozza a kilakoltatást.
„Ma hajnalban a nagyváradi végrehajtó vezetésével a román rendőrök átütötték a premontrei apátság templomának falát és megkezdték Anzelm apát kilakoltatását!
Uram irgalmazz! Mi ez a barbárság? Mit képzelnek ezek? Poénkodhatnánk azon, hogy még az ajtó rendeltetését sem ismerik, de tudjuk, hogy nem erről van szó. Szándékos szentségtelenítés, provokáció, tudatos megalázás, megfélemlítés. Egyház- és magyarellenes támadás.
Nem hagyjuk szó nélkül! De itt lenne az ideje, hogy az RMDSZ, a magyar kormány és minden jószándékú magyar ember kiálljon a rendház védelmében!” – írta közösségi oldalán.
Mint megírtuk, az EP-képviselő két hete Nagyváradon arról beszélt: Brüsszelben is lépéseket tesznek a kilakoltatás megakadályozása érdekében, mivel az iskolaépületet és a rendházat uniós forrásokból akarják felújítani, és felmerül az uniós pénzek jogszerűtlen felhasználásának gyanúja.

Toroczkai László X-posztban reagált a történtekre. „Ma hajnali 5 órakor a román hatóságok és a végrehajtó lyukat ütöttek a nagyváradi premontrei rendház több száz éves falán, és megkezdték Fejes Rudolf Anzelm apát kilakoltatását. Az utolsó alkalommal (amikor ismét a helyszínen voltam), a bejelentett időpontban a nagyváradi magyar hívek ellenállása miatt a végrehajtók már nem mertek jönni. Így aztán ezúttal hajnalban, váratlanul, a falat áttörve, erőszakkal hatoltak be a műemlék épületbe a román hatalom emberei.
Eközben 11. napja várom Orbán Anita külügyminiszter válaszát a nyílt levelemre, amelyben azt kértem, hogy lépjen a magyar kormány, és Orbán Anita rendelje be a román nagykövetet. 11. napja válaszra sem méltatta ezt a kérést. De nemcsak a magyar kormány nem tett semmit (Magyar Péter ígérete ellenére sem), de az RMDSZ is asszisztált ahhoz, ami ma hajnalban történt. Ez bizony árulás!
A nagyváradi magyarság 300 éves ikonikus templomában most már misézni sem tudnak, miután még a sekrestyét is elfoglalták” – szögezte le a Mi Hazánk Mozgalom elnöke.

Mint arról beszámoltunk, május 14-én járt le a 30 napos határidő, amelyet egy hónappal azelőtt a bírósági végrehajtó adott a kilakoltatásra. A kilakoltatás napján – akárcsak 30 nappal korábban, illetve még februárban – hívek és szimpatizánsok tucatjai jelentek meg a helyszínen, hogy megvédjék az apátot és a rendházat, ennek nyomán a végrehajtó nem jelent meg.

Akkor az apát elmondta: a bukaresti Nemzeti Levéltárban rábukkantak egy 1936-os dokumentumra, amelyet az akkori vallás- és oktatásügyi minisztérium ügyvédje írt a miniszternek, és amelyben az leszögezi:

törvénytelen Onisifor Ghibu akkori oktatási illetékes lépése, amellyel „javítás” címén a román állam nevére írta át a telekkönyvben a premontrei gimnázium tulajdonjogát.

Ghibu – más magyar egyházi ingatlanokkal együtt – ezt azzal indokolta, hogy azok építéséhez Trianon előtt a magyar állam is hozzájárult, így már a román államot illetik.

Az önkormányzat többek között erre hivatkozva akarja a rendházat is megszerezni, miután azt egy újabb önkényes telekkönyv-módosítással az iskola részévé nyilvánította.

A polgármester szerint minden rendben van
Nagyvárad polgármestere, Florin Birta a Bihoreanul portálnak kijelentette, hogy az önkormányzat képviselői által szerdán hajnali 5 órakor végrehajtott akció nem sért semmilyen törvényt. Birta szerint lejárt a határidő, ameddig Fejesnek ki kellett volna ürítenie a helyiségeket, és az önkormányzat korán reggel hatolt be azokba, hogy átvegye őket, sőt, egy falat is áttört, hogy ne zavarja a 8 órakor kezdődő órákat. Birta hangsúlyozza, hogy nem alkalmaztak erőszakot, és az önkormányzat nem kérte a csendőrség jelenlétét.
A polgármester szerint nincs szó valódi kilakoltatásról, mivel az április 14-én történt. „Mi nem hajtottunk végre kilakoltatást, mi csak bezártuk a helyiségeinket, ez a mi épületünk. A tényleges kilakoltatást a végrehajtó hajtotta végre április 14-én, mi csak odamentünk, hogy lezárjuk a gimnáziumhoz tartozó helyiségeket, amelyek a nagyváradi önkormányzat tulajdonát képezik. 5 órakor mentünk oda, mert le kellett bontani azt a falat, és 7 óra 30-kor vissza kellett adni az osztályt azoknak a diákoknak, akik ott tanulnak” – mondta a polgármester.
Birta szerint az apátnak továbbra is rendelkezésére áll a templom, ahol misézhet, és a templom körül is vannak helyiségek, amelyeket használhat.
„Senki sem foglalkozik a templom környékével, sem az ott tartott misékkel” – mondta Birta.
Ugyanakkor, mint megírtuk, az önkormányzat a sekrestyére is igényt tart.

korábban írtuk

Premontrei botrány: tovább küzd igazáért a nagyváradi apát
Premontrei botrány: tovább küzd igazáért a nagyváradi apát

Az április 14-én megszabott 30 napos határidő lejártával újra számítani lehet a végrehajtó megérkezésére Nagyváradon a premontrei rendházban, hogy kilakoltassa az önkormányzat által sajátjának tekintett ingatlanból Fejes Rudolf Anzelm apátot.

Az apát azt is elmondta, hogy miután áprilisban az iskola felől egyszer már áttörték a rendház falát, immár a premontrei rend is illetékes eljárni az ügyben, ezért Jos Wouters generális apát személyesen utazott Nagyváradra múlt héten, hogy tájékozódjon az ügyben, és a Vatikánt is értesítik.

Az önkormányzat vélhetően ezért várt ki a kilakoltatással még közel két hetet a legutóbbi incidens óta, mivel nem akarták, hogy a rendfőnök látogatását botrány övezze.

Az apát egyébként a Krónikának már két hete elmondta, hogy az előző incidens óta jórészt már nem a rendházban lakik, hanem a családdal, a szülői házban.

Fejes Rudolf Anzelm már két hónappal ezelőtt jelezte: jogtalannak tekinti az eljárást.

Egy állásfoglalásban leszögezte, hogy

az egyházügyi államtitkárság igazolása szerint is a vallásgyakorlathoz szükséges terek ki vannak véve minden elidegenítés és végrehajtás alól.

„A város által kívánt tereket a Premontrei Prépostság tölti ki, aki nem volt fél az én kilakoltatási peremben. Ezek a terek nem az én privát vagyonom, hanem a prépostságé, ahová a végrehajtó holnap be kíván lépni. Ráadásul a prépostság székhelye is.

Idézet
Én mint a prépostság törvényes képviselője tartózkodom ezekben a terekben, tehát a végrehajtónak semmilyen jogcíme nincs a kilakoltatási elsőfokú végzés értelmében ide bejönni. Amennyiben megteszi, közrendet, alkotmányt és vallásszabadságot is sért vele.

Ellenfeleim azt gondolják, hogy személyemen keresztül el tudják lehetetleníteni a prépostságot, de ez nem így működik, mert avval, hogy ezeket a tereket védem, az általam vezetett egyházi intézményt védem, amely része a Római Katolikus Egyháznak. Következtetésképpen az Egyházat védem. Ezért ez az ügy nem az én személyes magánügyem, hanem az Egyház ügye, még akkor is, ha elsődlegesen személyemet érinti” – szögezte le válaszában az apát.

korábban írtuk

Toroczkai László a magyar külügyminiszter közbenjárását kéri a nagyváradi premontrei rendház ügyében
Toroczkai László a magyar külügyminiszter közbenjárását kéri a nagyváradi premontrei rendház ügyében

Nyílt levélben fordult Toroczkai László, a Mi Hazánk mozgalom elnöke Orbán Anita külügyminiszterhez a nagyváradi premontrei rendház és templom ügyében. A politikus szerint a román hatóságok jogsértő módon próbálják kiszorítani a rendet az épület



Mint megírtuk, az apát először február 23-ára kapott kilakoltatási végzést, de az önkormányzat végül a kilakoltatás halasztását kérte –

hivatalosan azzal az indokkal, hogy a síszünet után akkor kezdődött el a tanítás a szomszédos Mihai Eminescu Főgimnáziumban, azaz az egykori premontrei gimnáziumban.

Ugyanakkor a halasztásról szóló váratlan döntés vélhetően annak is betudható, hogy a román hatóságok megrettentek az apát védelmére a templom előtt összegyűlt mintegy kétszáz fős tömegtől.

Mint arról beszámoltunk, az apát ellen a város önkormányzata indított kilakoltatási pert, arra hivatkozva, hogy a rendház az önkormányzat tulajdonában van, és a mellette levő iskolaépülettel együtt – amely korábban premontrei gimnáziumként működött, de az államosítás után a Mihai Eminescu Főgimnáziumnak ad otthont – európai uniós forrásokból fel akarják újítani.

A kilakoltatást a nagyváradi bíróság január végi ítélete mondja ki, amely ugyan alapfokú, tehát nem jogerős, azonban mivel az önkormányzat sürgősségi eljárást kért, ennek ellenére végrehajtandó.

Egyébként az önkormányzat akkor nem engedélyezte a CitizenGo Magyarország által az épület elé szervezett tiltakozó megmozdulást – ürügyként azt hozták fel, hogy a bejelentésben szereplő cím – Úri/Roman Ciorogariu utca 16 szám – nem létezik.

Ugyanakkor a Google térképen az illető cím nagyon is létezik, és a premontrei rendház található ott.

Mint arról beszámoltunk, az apát február elején kapta kézhez a végrehajtói felszólítást, hogy legkésőbb 23-án reggel tíz óráig hagyja el a rendházat.

Emellett összesen 3 121 lej kifizetését is követelte – ebből a felszólítás szerint 363 lejt a kényszer-kilakoltatáshoz kapcsolódó dokumentáció összeállítása, 96 lejt a postaköltség, 2662 lejt pedig a végrehajtói honorárium tesz ki.

Az apát akkor a Krónika kérdésére kijelentette: fellebbezést nyújt be az alapfokú ítélet ellen.

„Nyilvánvaló, hogy meg fogom fellebbezni. Az ítéletben olvasható kitételek ugyanis nem teljesen törvényesek. Egy telekkönyv alapján akarnak kilakoltatni, de se név, se cím nem szerepel benne. Nyilván megpróbálják majd végrehajtani az ítéletet, de mi megteszünk minden lépést, hogy az igazság szempontjából mégis megpróbáljuk megakadályozni” – közölte lapunkkal az apát.

Leszögezte: „én innen nem tudok elmenni hivatalomnál fogva”.

„Magánszemélyként akarnak kilakoltatni, de nekem van itt munkaszerződésem is, ami ide köt. A helyzet az, hogy az önkormányzat fordítva ül a lovon, mert a prépostságot kellett volna kilakoltatni, nem engem, és akkor a prépostsággal együtt nyilván mentem volna én is” – mutatott rá.

Az apát akkor egyúttal támogatást is kért a végrehajtási költségek fedezésére, ami nyomán gyűjtés indult.

korábban írtuk

Toroczkai László a nagyváradi premontrei-ügyről is egyeztetett Sulyok Tamással a Sándor-palotában
Toroczkai László a nagyváradi premontrei-ügyről is egyeztetett Sulyok Tamással a Sándor-palotában

Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát ügye is szóba került Sulyok Tamás köztársasági elnök és Toroczkai László, a Mi Hazánk elnökének szerdai találkozóján a Sándor-palotában.

Amúgy múlt héten az apát azt is tudatta, hogy levelet kapott Szabó Ödön nagyváradi RMDSZ-es parlamenti képviselőtől, amelyben az arról tájékoztatta, hogy az ügyben megpróbált közbenjárni az önkormányzatnál, és szóbeli ígéretet kapott arra, hogy a templomot és a mellette levő területet a premontrei rendre íratják át, és lehetőséget biztosítanak egy új rendház félpitésére.

Az apát közösségi oldalán leszögezte: nem tud szóbeli ígéreteket elfogadni.

Mint arról beszámoltunk, az önkormányzat még májusban küldött kilakoltatási végzést Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, váradhegyfoki prépost-prelátusnak, amelyben felszólította, hogy

  • öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat,
  • mivel azt a város tulajdonának tekintik, és fel akarják azt újítani.

Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Mivel nem tett eleget a felszólításnak, az önkormányzat bírósághoz fordult.

Hirdetés
4 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Elkezdték építeni az Erdélyből induló autópályán a harmadik alagutat

Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.

Elkezdték építeni az Erdélyből induló autópályán a harmadik alagutat
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Leomlott egy középkori erdélyi erődtemplom falának egy szakasza, a látogatásokat felfüggesztették

A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.

Leomlott egy középkori erdélyi erődtemplom falának egy szakasza, a látogatásokat felfüggesztették
2026. június 13., szombat

Temesvári robbanás: nem gázszivárgás, hanem egy elektromos roller okozhatta a tüzet

Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.

Temesvári robbanás: nem gázszivárgás, hanem egy elektromos roller okozhatta a tüzet
2026. június 13., szombat

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus
2026. június 12., péntek

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?

Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?
2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
Hirdetés