
Van, ahol ma már drágább benzin, mint gázolaj
Fotó: Orbán Orsolya
A benzin ára kedd délután és szerda reggel is tovább emelkedett a legtöbb üzemanyag-forgalmazó hálózatnál. Így fordulhat elő, hogy akad töltőállomás, ahol a benzin drágább lett, mint a gázolaj.
2026. május 27., 09:032026. május 27., 09:03
Miután a piacvezető Petrom kedd délután literenként 15 banival emelte a benzin árát, és az OMV töltőállomásokon is hasonló léptékű drágulást láthattunk, szerda reggel a versenytársak is követték példájukat.
A legkiterjedtebb töltőállomás-hálózattal rendelkező olajipari vállalatok közül eddig csak a Lukoil nem emelte az árat, így jelenleg náluk a legolcsóbb a benzin, de az Economica.net szerint ott is áremelésre lehet számítani a következő órákban.
Kedden a Rompetrol 10 banival, a MOL és a Lukoil pedig 5 banival vitte lejjebb az árait, máshol változatlan maradt az árszint.

A piacvezető Petrom töltőállomásain csütörtökön is újra változtak az üzemanyagárak: ezúttal viszont a gázolaj ára csökkent, míg a benziné emelkedett.
Ami meglepő, hiszen Románia elegendő benzint termel, még exportra is jut, miközben az amúgy népszerűbb üzemanyagtípusnak számító gázolajból importra szorul. A gazdasági szakportál szerint a magyarázat valószínűleg a szezonális keresletváltozásokban rejlik, amelyek befolyásolják az árakat. Másrészt az üzemanyag-piac jelenleg a kormány által bevezetett, júniusig érvényes válságszabályozás alapján működik, amely szerint a kereskedelmi felárak a tavalyi szintre vannak korlátozva, és az árak naponta csak egyszer emelkedhetnek.

Folytatódik az üzemanyagárak emelkedése a romániai töltőállomásokon a belpolitikai válság és a közel-keleti feszültségek miatt.
Kedvezően véleményezte az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa Romániának az uniós helyreállítási mechanizmus (PNRR) keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelmét, így az ország rövidesen megkapja az ebben szereplő 2,62 milliárd eurót.
Nehéz helyzetbe került az európai mezőgazdaság, miután a közel-keleti és az ukrajnai háború következtében az egekbe szökött a műtrágya ára. Vincze Loránt EP-képviselő szerint az Európai Bizottság egyelőre nem találta meg a műtrágyaválságból kivezető utat.
Az idei első negyedévben a nyers adatok szerint 1,2 százalékkal csökkent Románia bruttó hazai terméke (GDP) a múlt év azonos időszakához képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A repce iránt mutatkozik jelenleg a legerősebb kereslet az olajosnövény-piacokon. A biodízelgyártás növekvő alapanyagigénye, az energiapiacok bizonytalansága és a szűkös globális készletek együttesen magas árszintre emelték a repce jegyzését.
Az elmúlt évek drágulásai radikálisan megváltoztatták számos romániai család költségvetését. Mutatjuk, hogy elemzők szerint mekkora jövedelemre lenne szükség ahhoz, hogy tisztességes életet élhessünk anélkül, hogy állandóan a pénz miatt kellene aggódni.
Románia-szerte több ezer adóhatósági alkalmazott szüntette be csütörtök reggel a munkát. Tiltakozások vannak a nyugdíjhivataloknál, de a bíróságokon is.
Ausztria, Belgium, Finnország, Franciaország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia és Szlovákia hatékony intézkedéseket tett a túlzott költségvetési hiány korrekciója felé.
Megszavazta szerdán a képviselőház mezőgazdasági bizottsága az alapélelmiszerek árréskorlátozásának meghosszabbítását az év végéig – adta hírül Facebook-oldalán Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
A tonhal, a szardínia, a görög joghurt és a növényi tej a bevásárlókosár új sztárjai. A közösségi médiában megjelenő trendek egyre nagyobb hatással vannak a romániai fogyasztók étkezési szokásaira is.
Olyan erdélyi repülőtér is akad, ahol az elmúlt időszakban a járatlemondások aránya a tavalyi több mint nyolcvanszorosára nőtt, és ez nem csak romániai jelenség.
szóljon hozzá!