
Nem tetszik. A PSD egyik alelnöke sérelmezi a magyar nemzeti szimbólumok használatát
Fotó: Borbély Fanni
Folytatódtak a felújított gyimesbükki Rákóczi-vár múlt heti avatóünnepsége miatti román bírálatok.
2026. május 26., 11:252026. május 26., 11:25
2026. május 26., 12:322026. május 26., 12:32
Kedden a Szociáldemokrata Párt (PSD) európai parlamenti képviselője, alelnöke és Bákó megyei szervezetének vezetője, Dragoş Benea elítélte, hogy a vár közelében a székely és a magyar zászlót is kitűzték az ünnepség idején.
Dragoş Benea Bákó megye Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által delegált prefektusát valamint a megyei közgyűlés szociáldemokrata elnökét is bírálta, amiért elnézték mindezt.
Nagy fekete pont a prefektusnak, a megyei tanács elnökének, valamint a helyszínen jelen lévő polgármestereknek is, akik otthon felejtették a háromszínű szalagot, amelyet a törvény szerin viselniük kell, amikor hivatalos keretek között képviselik a helyi önkormányzatokat, amilyen egyébként a gyimesbükki esemény is volt” – tette hozzá.
A rendezvényen jelen lévő RMDSZ-es politikusok között ott volt Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes és Cseke Attila fejlesztési, közmunkaügyi és közigazgatási miniszter is.
Amúgy a román politikus állításával szemben nem volt kitűzve a magyar és székely zászló a gyimesbükki várra, huszárok tartották a kezükbe más történelmi zászlókkal együtt.
Mint arról beszámoltunk, szombaton a magyarellenes fellépéseiről hírhedt Dan Tanasă sem hagyta szó nélkül, hogy a román állam támogatásával újították fel az ezeréves magyar–román határon álló gyimesbükki Rákóczi-várat.

Kemény hangvételű bejegyzésben reagált Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és szóvivője a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) magyargyűlölő politikusa, Dan Tanasă szombati kifakadására.
A magyar anyanyelvhasználat és feliratok elleni feljelentései miatt hírhedtté vált, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) színeiben parlamenti képviselői mandátumot nyert magyargyűlölő politikus szombaton a közösségi oldalán méltatlankodott a felújítás miatt.
– fogalmazott történelemhamisító posztjában.
A bejegyzéshez egy olyan képet osztott meg, amelyen a felújított vár látható, a következő felirattal: „A szolgalelkűség netovábbja. A Rákóczi-várat, amely az osztrák–magyar birodalom egykori vámépülete volt, a román kormány pénzén újították fel, és magyar és az úgynevezett székely zászlóval avatták fel”.
A magyarellenes politikus bejegyzésére Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője és szóvivője reagált, és felhívta az általa „otromba, sovén” emberként jellemzett Tanasă figyelmét, hogy a vár nem az ő magántulajdona,

Nem hagyta szó nélkül a magyarellenes fellépéseiről hírhedt Dan Tanasă, hogy a román állam támogatásával újították fel az ezeréves magyar–román határon álló gyimesbükki Rákóczi-várat.
Mint arról beszámoltunk, pénteken tartották a romjaiból újjáépített Bethlen–Rákóczi-várat a Bákó megyei Gyimesbükkön. A történelmi Magyarország egykori keleti határán álló erődítmény a román kormány és a helyi önkormányzat támogatásával újult meg.
A Magyar Államvasutak egykori legkeletibb vasúti őrháza felett magasodó, 400 éves vár újjáépítésével az egykoron Csík vármegyéhez, jelenleg a moldvai Bákó megyéhez tartozó Gyimesbükk gyimesi csángó lakóinak évtizedes álma valósult meg.
Ezzel befejeződött a gyimesbükki „zarándokhely” kiépítése – hangzott el az ünnepségen.
Mint megírtuk, nem ez volt az egyetlen magyarellenes provokáció szombaton a Rákóczi-vár kapcsán:
A fotón két másik férfi társaságában látható, amint a magasba emelnek egy román zászlót.
„Minden Csíksomlyó felé tartó magyarnak, aki azt képzeli, hogy elérte a "határt" a gyimesbükki Rákóczi-várnál: nincs semmilyen határ, ez itt Bákó, Románia!
Egyébként jó utat!” – olvasható a fényképhez mellékelt bejegyzésben.

Gyimesbükknél, az egykori magyar–román határnál provokálta szombaton a csíksomlyói búcsúba érkező magyarokat Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja nevű szélsőséges román szervezet vezetője.
Az ország területének jelentős részére érvényes, záporokra és viharos szélre figyelmeztető sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Vége lehet a kutyák élethosszig tartó láncra verésének Romániában: egy új törvénytervezet napi két órában korlátozná a megkötve tartást, a szabályszegőket pedig bírsággal, ismételt esetben akár az állat elkobzásával is sújthatnák.
Újabb állatok pusztultak el a récekeresztúri vadállatfarmon, ahol tavasszal több száz bölény és szarvas pusztulása miatt indult vizsgálat. A friss felvételek szerint a helyzet hónapokkal később sem rendeződött.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
Trianon évfordulójának a napján nemcsak a veszteségre emlékezünk, hanem arra az erőre is, amely a legnehezebb időkben is képes volt megtartani bennünket – írta csütörtökön a nemzeti összetartozás napján közzétett üzenetében Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Kilőtték a keddről szerdára virradó éjszaka azt a medvét, amelyik az utóbbi időszakban több ízben feltűnt Brassópojánán, és egy biztonsági kamera felvétele szerint egy szálloda épületébe is bement – közölte szerdán a brassói polgármesteri hivatal.
Házkutatásokat tartottak szerdán Cristian Pomohaci népdalénekesnél, volt ortodox papnál egy szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyben. Több helyszínen vizsgálódtak az ügyészek, köztük egy Marosvásárhely központjához közeli ingatlanban is.
Május végére az A3-as észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes–Bihar szakaszának több mint 50 százaléka elkészült – számolt be szerdán az Országos Közúti Beruházási Társaság (CNIR).
Az apja elleni robbantásos merénylet kitervelésével gyanúsított Laura Dronca kifogásolta, hogy a néhai üzletember meggyilkolásának ügyében beidézett egyik tanút az ügyészek felmentették a büntetőjogi felelősség alól.
A recsenyédi unitárius templom karzatának padlózata alól nemrég előkerült négykötetnyi iratanyag új fejezetet nyithat a település történetének kutatásában. Nagy Adél lelkésznő a véletlenszerű feltárásról, az iratok érdekességéről beszélt a Krónikának.
1 hozzászólás