
Marad. Sulyok Tamás Magyar Péter hétfői látogatása ellenére is hivatalban kíván maradni
Fotó: Sulyok Tamás / Facebook
A magyar köztársaság nem Sulyok Tamásé, nem is Orbán Viktoré, nem egy párté és nem egy politikai rendszeré, hanem a magyar emberek közös alkotása – mondta a miniszterelnök hétfőn a Sándor-palota előtt tartott rendkívüli sajtótájékoztatón, miután Görög Márta igazságügyi miniszterrel felkereste az államfőt.
2026. június 01., 10:452026. június 01., 10:45
2026. június 01., 14:132026. június 01., 14:13
Magyar Péter hangsúlyozta: azért jött ma el az államfőhöz, hogy beszéljenek a felelősségéről, mert a magyar köztársaság egyik legfontosabb intézményének tekintélyét szeretnénk helyreállítani.
Közölte: a találkozón nem mondott le Sulyok Tamás köztársasági elnök.
– mondta a miniszterelnök.
Hozzátette, az alaptörvény szerint több lehetőség van a köztársasági elnök leváltására, ezek között van a megfosztási eljárás, de a Tisza Párt „a köztársasági elnöki hivatal védelme, megmaradt tekintélye érdekében” nem ezt, hanem az alaptörvény módosítását választja.
Magyar Péter kiemelte, Magyarország érdeke az, hogy a köztársasági elnöki intézmény visszanyerje azt a tekintélyt, amelyet „az elmúlt évek hallgatása és mulasztásai, vállalhatatlan döntései megtépáztak”.
„Tájékoztattam az elnököt arról, hogy ha nem mond le önként, ma a döntéséről tájékoztatom a Tisza Párt frakcióját, és haladéktalanul megkezdjük a szükséges eljárásokat” – jelentette ki.
A közvetlen elnökválasztás lehetőségét felvető kérdésre úgy válaszolt: mindenképpen erősítené a részvételiséget a köztársasági elnök kiválasztásánál is.
Úgy fogalmazott: nem személyre szabott jogalkotással fognak élni, hanem helyre fogják állítani „sok millió magyar egyértelmű, erős felhatalmazása alapján a magyar jogállamot és a demokráciát”.
„A magyar emberek április 12-én megvédték a hazájukat, a szuverén Magyarországot, ezt fogjuk átültetni a jogalkotásba, és a közeli jövőben meg fogjuk hozni a szükséges döntéseket” – hangsúlyozta Magyar Péter.
Egyértelműsítette: a köztársasági elnök feladata több annál, minthogy törvényeket írjon alá, kitüntetéseket adjon át vagy protokoll eseményeken jelenjen meg,
Magyar Péter sajtótájékoztatóján hosszasan sorolta ezeket az ügyeket: az államfő nem mondta el álláspontját a kegyelmi botrány ügyében, hallgatott akkor, amikor a bukott miniszterelnök „poloskáról, nagytakarításról és árnyékhadseregről” beszélt, amikor a gyülekezési jog korlátozásával fogadott el törvényt az előző hatalom, vagy amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal adófizetői milliárdokból civil szervezeteket, civileket, oknyomozó újságírókat bélyegzett meg és járatott le.
Lázár János volt miniszter a romákat minősíthetetlen módon és stílusban küldte vécét pucolni, vagy akkor is, amikor a hatalmat kritizáló magyar embereket a bukott hatalom rendszeresen hazaárulóként, idegen érdekek kiszolgálóiként, belső ellenségként mutatta be – sorolta.
Kifejtette: a találkozójukon pontonként megkérdezte Sulyok Tamás véleményét a történtekről; szavai szerint a „poloskázásról” szólva például Sulyok Tamás azt mondta, hogy szerinte ez egy politikai vélemény.
Egy köztársasági elnöknek ilyenkor kötelessége lett volna felhívni a hatalmat arra, hogy hagyjon fel a saját honfitársai, illetve a háborús uszítással – hangsúlyozta a miniszterelnök, majd megjegyezte, erre a felvetésre azt mondta az államfő, hogy ez nem az ő feladata.
A sajtótájékoztatót többen bekiabálásokkal zavarták meg, ezekre Magyar Péter reagált, majd arra kérte a szervezőket, biztosítsák a rendezvényt.
A köztársasági elnök leváltása nem okoz késedelmet az uniós források hazahozatalánál – közölte a közmédia kérdésére a miniszterelnök.
Magyar Péter arra a kérdésre, hogy veszélybe kerülne-e az uniós források hazahozatala, ha a köztársasági elnök nem tudja ellenjegyezni a szükséges törvényeket, rámutatott: a köztársasági elnök leváltása vagy lemondása esetén az alaptörvény szerint az új köztársasági elnök megválasztásáig az Országgyűlés elnöke látja el a hivatalát, abban az időben ő tudja aláírni a jogszabályokat.
Mint arról beszámoltunk, Magyar Péter már többször is lemondásra szólította Sulyok Tamást, aki viszont vasárnap leszögezte: nem lát alkotmányos indokot a távozásra.
Fidesz: diktatúrában szokás a köztársasági elnök erőszakos eltávolítása
Csak diktatúrákban szokás egy köztársasági elnököt erőszakkal és zsarolással, fenyegetéssel eltávolítani a hivatalából – reagált a Fidesz közleményében arra, hogy Magyar Péter miniszterelnök hétfőn bejelentette: a Tisza Párt alkotmánymódosítást kezdeményez a köztársasági elnök eltávolítása érdekében.
„Magyar Péter törvényellenes ultimátuma alkotmányjogilag semmis. Emberileg szánalmas és nevetséges” – fogalmazott az ellenzéki párt.
Azt írták: Magyar Péter miniszterelnökként politikai és büntetőjogi felelősséget visel erőszakos fellépéséért, amellyel a magyar demokráciát és az államberendezkedést fenyegeti. Mint ahogy azért is, hogy közterületen rendőrökkel akarta eltávolíttatni a szólás- és véleménynyilvánítási szabadságukkal élő állampolgárokat.
A közleményben megszólították Görög Márta igazságügyi minisztert is. Emlékeztették arra, hogy parlamenti meghallgatásán jogászprofesszorként magas szakmai színvonalú és alázatos munkát ígért. Olyan államot, ahol a törvény ereje mindenki számára egyenlő mércét jelent.
„Alkotmányos stabilitást ígért, jogállamiságot. Ma az egész ország élőben láthatta főnöke ámokfutását, és az Ön kínos zavarát a Sándor-palota előtt. Jó szégyenkezést!” – zárta közleményét a Fidesz.

Továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet – jelentette ki Sulyok Tamás államfő vasárnap este a Facebookon közzétett videójában.
Ukrajna célja, hogy elszigetelje a megszállt Krím-félszigetet Oroszországtól azáltal, hogy megszakítja a félsziget felé vezető legfontosabb katonai utánpótlási útvonalakat.
Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy az Egyesült Államok „véget vetett a háborúnak” Iránnal, miután korábban kijelentette, hogy a két fél „rendkívül szilárd szándéknyilatkozatban” állapodott meg a harcok beszüntetéséről.
Észak-Írországban élő 21 személy kért eddig konzuli segítséget a román hatóságoktól utazási okmányok kiállításához a belfasti zavargások miatt – közölték csütörtökön külügyminisztériumi források.
Egy magas rangú iráni katonai tisztviselő azzal fenyegetőzött, hogy Irán „pokollá” változtathatja a közel-keleti régiót, ha a Hormuzi-szoros biztonsága veszélybe kerül.
XIV. Leó pápa felavatta a Sagrada Familia-bazilika legmagasabb, Jézus Krisztusról elnevezett tornyát szerdán Barcelonában.
Hétfő éjjel egy 30 éves szudáni állampolgár Belfastban több késszúrással megsebesített egy helyi férfit, mire bevándorlásellenes tüntetések robbantak ki, amelyek erőszakba torkolltak.
Újabb rakétacsapásokat hajtott végre az Egyesült Államok hadserege iráni célpontok ellen szerdára virradóra.
A természetes, a félszintetikus és a szintetikus opioidok használata, általában más anyagokkal kombinálva, továbbra is a kábítószerek okozta halálesetek vezető oka Európában – derült ki az EU Kábítószer-ügynökségének kedden közzétett éves jelentéséből.
A Kreml elfogadhatatlannak tartja azokat a feltételeket, amelyeket az európai országok támasztanak Oroszországgal szemben ahhoz, hogy közvetítői erőfeszítésekbe kezdjenek az ukrajnai konfliktus rendezéséért – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Még a börtönben is az ellopott dák műkincsekből próbál jövedelemre szert tenni a bűncselekmény egyik elkövetője – számolt be a holland sajtó.
1 hozzászólás