Hirdetés

Újdonság nélkül nincs kiállítás

Április 15-éig marad a nagyváradi várban az Illúzió és Tükröződés vándorkiállítás, amely Bánffy Miklós írói, politikus életébe és művészi pályaképébe nyújt betekintést. A tárlat kurátorával, Szebeni Zsuzsa színháztörténésszel Bánffy Miklósról, a kiállításról, más projektjeiről, illetve jövőbeni terveiről beszélgettünk.

Bálint Eszter

2016. március 12., 15:152016. március 12., 15:15


– Annyira természetesnek tűnik, hogy már-már fölöslegesnek hat megkérdezni, hogy egy Kolozsváron született színháztörténész élete és munkássága miért forog mostanság éppen Bánffy Miklós körül. De mégis honnan indult a kíváncsiság? Hogyan lesz valaki Bánffy Miklós-kutató?

– Gyakran feltették ezt a kérdést, így megpróbálok a paneleken túl is válaszolni. Mindenképpen a művészi komplexitása, az el nem ismertsége játszott abban meghatározó szerepet, hogy őt választottam kutatásom tárgyául. A kort is szeretem, részben historikus, de átszövi a modernitás, amelynek jegyében ő is alkotott, de mindenképpen az, hogy sok területet fogott át, tehetséges ember volt, akinek nem ismerték fel sem korában, sem manapság a nagyságát. Ha csak azt nézzük, kikkel alkotott, kiket ösztönzött az alkotásra, akkor milyen sort találunk Kós Károlytól, Balázs Bélán, Szerb Antalon át Hevesi Sándorig. Mindnyájan elismert művészek, akikről utcákat, tereket, intézményeket neveztek el, míg Bánffy Miklós kimaradt a sorból, művésznek arisztokrata, arisztokratának művész, politikusnak civil, civilnek politikus. Egy biztos: rá semmiféle uniformizáló sémát nem lehet ráhúzni.

– Épp ennyire természetesnek hat ugyanakkor a Bánffy Miklós Múzeumról szóló álom is, ha már egy akkora kiállítási anyag összegyűlt, mint a nemrég Nagyváradon is megfordult vándortárlaton szereplő kincsek. Kolozsvár vagy Budapest a megfelelőbb helyszín ehhez? Netalán Bonchida?

– Egyelőre megfontolás tárgya. Kolozsvárnak nagyobb szüksége van rá (ezt a mondatot kénytelen vagyok Selmeczi György zeneszerzőtől kölcsönvenni), de úgy érzem, Budapestnek is valamilyen mértékben. Bonchidán szívesen biztosítanék egy többnyelvű pályaképet bemutató változatot, a Bánffy- és Bartók-kiállításunkat már ott is láthatták a Kastélynapok alkalmával.

– Melyek lennének a múzeum legfontosabb attrakciói? Hányódhatnak még padlásokon igazi Bánffy-kincsek?

– Nagyon korai még erről beszélni, de mindenképpen a pályakép, a már meglevő anyagok képeznék a törzsét. A különlegessége az lehet, hogy csillagpontszerűen fejleszthető lenne. Ugyanakkor kialakításakor számos kényes téma is adódik, melyeket mind tisztázni kell, hiszen számos közgyűjteményben vannak jelenleg az anyagok, ezért erről hosszas egyeztetések várhatók. Eddig javarészt segítő szándékkal találkoztam, különösen az egyházi gyűjtemények esetében. És arról szem szabad megfeledkezni, hogy ezen gyűjtemények gondozói napi rendszerességgel segítik a munkámat ugyanúgy, mint a Bánffy család tagjai, valamint a Bánffy Kör tagjai is, és sokan, akik nem tagok, de az ügy elkötelezettjei – nem is mernék felsorolásba kezdeni, mert kimaradna valaki. A 2014-es Bánffy Emlékév mindenképpen sokat lendített az ügyön. A kiállítás jelenlegi változata 240 négyzetméter, de néhány lappangó anyagról még tudunk, így komplex és változatos múzeum lehetne. Hosszú listám van arról, amiről tudunk, van, ami nem pusztult el, de nem tudjuk, hol lappang. Barki Gergely, a neves művészettörténész, becenevén „paint hunter”, szavaival élve sok még a „wanted” anyag. Szinte heti rendszerességgel hívnak valami ügyében, 80 százaléka ezeknek nem valódi lelet, de ha egy-egy tárgyra rábukkanunk, az is nagyon fontos, hiszen a semmiből indultunk. Bonchida két hétig égett, több évtizedig fosztogatták, mindennek örülnünk kell.

– Egyébként az ön szemszögéből melyik a „legfontosabb” Bánffy? Az író, a képzőművész vagy a politikus? Van-e egyáltalán rangsor, vagy ezek így mind kiegészítik egymást?

– Nincs legfontosabb. Bánffy Miklós mindezek foglalata, de nem véletlen a kiállítás mottója. „Érdekes, hogy Maga sem szeret tervezni. Én sem tettem soha. Álmodozni, elképzelni igen, de tervezni nem. Engem is a sors dobott ide-oda, diplomáciába, képviselőségbe, intendánssá tett és külügyminiszterré, anélkül, hogy valaha ilyet tervszerűen akartam volna. A fontos csak az, hogy az ember megállja a helyét ott, ahová állítják. Eredetileg festő akartam lenni, és író lett belőlem” – írja a lányának, Bánffy Katónak. Egyszerűen a helytállás, ugyanakkor azt sem tagadhatom, hogy Bánffy azért is áll közel hozzám, mert mindenen áthat képzőművészeti vénája, a képszerű gondolkodása, és az ezzel egybefonódó groteszk humora mindenen meglátszik. Írni is úgy ír, mintha festene, mindennek látjuk a színét és visszáját, legyen az bál, háború vagy politikai gyűlés.

A Bánffy Miklós írói, politikus életébe és művészi pályaképébe betekintést nyújtó Illúzió és tükröződés vándorkiállítás minden hétfőn, szerdán és pénteken 12–15.30 óra között, minden kedden és csütörtökön 15.30–18 óra között, szombatonként pedig 10–14 óra között látogatható a nagyváradi vár C épületében.

 – Ha nem tévedek, a többi nagyobb „gyűjtése” is mind-mind Erdélyhez kapcsolódik, hogy csak Kiss Manyit, Szilvássy Carolát vagy éppen Kós Károlyt említsem. Lehet párhuzamosan foglalkozni több ilyen kaliberű művésszel, vagy ezek egy művészettörténész életének külön fejezeteit jelentik?

– Fontosak a gyökereim. Nem vagyok művészettörténész végzettségemet tekintve, hanem az irodalom és filozófia, gyakorlati esztétika oldaláról kanyarodtam a színháztörténet fele. Lehet. Sőt igazán csak úgy lehet. A kutatásaim Kiss Manyitól indultak és számos kacskaringón át vezettek, még Kovács Ildikó bábrendező fele is. Mindenhol van egy halvány szál, ami átvezet. Az ember kitapasztal egy módszert, tanul a hibáiból és megpróbál fejlődni. A legelső Kiss Manyi-kiállításom klasszikus üvegkeretekben próbáltuk meg vándoroltatni, egy ízben nem mi csomagoltuk, darabokban érkezett meg. Azóta nem engedem, hogy más csomagoljon, az üveget is mellőzöm, amennyiben lehet. Addig nem engedélyezem magamnak, hogy egy kiállítást megrendezzek, amíg legalább egyetlen egy újdonságot nem találok. A Bánffy-kiállítás első változatában hét volt a saját magam számára felállított penzum. Az is fontos, hogy történetek álljanak össze vagy olyan összefüggések, amelyek nem voltak korábban. A Kós-hagyatékban találtam egy olyan levelet, ahol Kós Károly Ignácz Rózsát javasolta, Bánffy Miklós tanácsára, Buday Antal című darabjában Bese Anna szerepére. A Vígszínház rendezője, Joób Dániel, soha nem fogadta el a tanácsot, Ignácz Rózsa egész pályáját megváltoztatta volna. Ugyanakkor kiállítottam az Ignácz-kiállításon, de arra is rávilágít, milyen szinten figyeltek a fiatal tehetségekre és még inkább honfitársukra. Tették ezt annak ellenére, hogy maga Ignácz Rózsa leírja, hogy Kós Károly előtt milyen különlegesen leszerepelt vonagló divatos versmondásával kamasz korában még Kolozsváron. Ezért izgalmas kiállítást rendezni, mert a kor lüktetését érjük tetten. Vagy mint Szilvássy Carola esetében, olyan levelek kerülnek elő, amelyekben száz éve rejtőznek egy özvegy utolsó reményének morzsái, hogy férje hazatérhet a galíciai frontról. Egy közös van bennük, hogy rengeteg energiát és gondosságot, merész összefüggéseket kell belevinni, legyen mondanivalónk, és ezt a nézők pontosan érzékelik. Valószínűleg az sem válik a munkák hátrányára, hogy a férjem (Szebeni-Szabó Róbert ) fotográfus és grafikus, így egy-egy kép elhelyezésén vagy árnyalatán hajnalig is lehet veszekedni. Életem legfurcsább élménye volt, hogy egy idős hölgy verset is írt a kiállításról, ami, azt hiszem, nem egy szokványos dolog. (Zs. Dobozy Erzsébet Az utolsó nagyúr című verse megjelent a Pilisvörösvári újság XI. évfolyamának 8. számában, 2011 augusztusában.) De nem ez volt az egyetlen furcsa történet a kiállításaimmal kapcsolatosan. Ha lesz időm kalandregényt írni, akkor ezeknek a vándorlásoknak és szervezéseknek a történetét írom meg, egyet ígérhetek: unalmas nem lesz.

– Nemrég egy interjúban azt mondta, hogy nagy váltás várható az életében, és akkor teljes energiáját az erdélyi kulturális életnek tudja szentelni. Megtudhatunk részleteket erről az érdekesnek ígérkező jövőről?

– Ha a Jóisten megsegít, és az adminisztráció megkegyelmez, akkor Erdélyben folytathatom a munkámat kulturális területen.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés