Hirdetés

Napolact-termékek erdélyi tejből

Tejpalackozás: az újságírók megtekinthették a teljes termelési technológiát •  Fotó: Bakó Zoltán

Tejpalackozás: az újságírók megtekinthették a teljes termelési technológiát

Fotó: Bakó Zoltán

Kizárólag erdélyi gazdáktól vásárolt tejből készíti Napolact-termékeit a világ legnagyobb szövetkezeti tulajdonában levő tejipari óriás, a FrieslandCampina romániai vállalata, amelynek marosvásárhelyi gyárába látogattunk el.

Simon Virág

2017. augusztus 16., 18:262017. augusztus 16., 18:26

2017. augusztus 16., 18:282017. augusztus 16., 18:28

A napi kétszázezer liternyi tej feldolgozásából készült termékek legnagyobb részét hazai piacon értékesítik, és tavalytól Marosvásárhelyen biotermékeket is előállítanak. Lehetőségeik szerint támogatják azokat a gazdákat, akikkel szerződéses viszonyban állnak. A tejgyárban nem lehet tejet vagy joghurtot látni: a termelési technológia annyira automatizált, hogy csak dobozolt végterméket vehetünk a kezünkbe, alapanyaggal nem találkozunk. Szigorú egészségügyi és biztonsági előírásoknak kell megfelelnie annak, aki a gyár területére belép, aminek megvan az eredménye is: elsősorban a minőségi és biztonságos termék, ugyanakkor a személyzet biztonsága is. A marosvásárhelyi gyár udvarán nagy kijelzőről olvashatjuk, hogy 950 nap telt el azóta, hogy nem történt baleset, incidens a gyárban. Az eddigi rekord 1056 nap volt, és természetesen ezt szeretnék tartani vagy megdönteni.

Cornel Cărămizaru és Popa Enikő, a marosvásárhelyi gyár vezetői •  Fotó: Bakó Zoltán Galéria

Cornel Cărămizaru és Popa Enikő, a marosvásárhelyi gyár vezetői

Fotó: Bakó Zoltán

Három erdélyi tejfeldolgozó

Az újságírók számára szervezett gyárlátogatás nem titkolt célja a Napolact termékek népszerűsítése volt, de közben annyi mindent megtudtunk a cégről, a termékeikről, a gyárral kapcsolatban levő tejtermelőkről és általában a tejágazatról, hogy nem bántuk, ha tizenháromszor kellett kezet és cipőt mosnunk, és hol harminc fok feletti, hol tíz fok alatt hőmérsékletben sétálnunk a szigorúan kijelölt ösvényen.

Hirdetés

A romániai FrieslandCampina vezérigazgatója, Cornel Cărămi­zaru bevezetőként a német és holland tejtermelők által létrehozott, szövetkezetként működő anyacéget mutatta be röviden, amely többek között Romániában vásárolt fel jól működő tejgyárakat, brandeket, és az addigi termékeket megpróbálja tökéletesíteni, fejleszteni. Jelenleg Marosvásárhelyen, a Kolozs megyei Kisbácsban, Cegében van gyáruk, ez utóbbit bérbe adták egy termelőkből álló klaszternek. A Napolact-termékek mellett a marosvásárhelyi és kolozsvári gyárakban készítik a Milli, Oké és a Campina termékeket is.

Hazai gazdáktól vásárolják a tejet

A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy

a Napolact-termékeket kizárólag erdélyi gazdáktól begyűjtött tejből készítik, és csak hazai piacra.

(Arra nem kívánt kitérni, hogy a két gyárban készített többi termék alapanya­gára is ugyanez érvényes). A számadatok szerint naponta 200 ezer liternyi tejet gyűjtenek be 420 helyi tejtermelőtől. Az alapanyag minősége mellett alapvető feltétel, hogy csak azokkal a gazdákkal kötnek szerződést, akiknek legalább 25 fejőstehenük van. Ez azért fontos, mert kisebb állatállomány esetén a gazdák nem tudják folyamatosan biztosítani a szükséges mennyiséget. Az igazgató beszélt arról is, miként próbálják kivédeni a tejmennyiség ingadozását, hiszen közismert, hogy nyáron mindig fölösleg van, míg télen kevesebb az alapanyag. Cărămizaru elmondta: időszaktól és minőségétől függően egy liter tejért 1,20–1,30 lejt fizetnek, de olyan eset is akad, hogy csak 80 banit.

A velük szerződésben álló gazdáknak megpróbálnak segíteni, szaktanácsokkal látják el, segítik, ha fejlesztés céljából kölcsönhöz szeretnének jutni, és azt tervezik, hogy a holland anyavállalathoz tartozó farmokra is tapasztalatcserét szerveznek számukra.

Az anyagi támogatást firtató kérdésekre az igazgató nem kívánt részleteiben kitérni, de elmondta: amikor az állami támogatás késett, és a gazdák nem tudták kifizetni a bankrészletet, volt rá eset, hogy a gyár előre kifizette a tej ellenértékét. „Érdekünk, hogy a velünk szerződésben álló gazdák be tudják tartani a szerződésben vállalt kötelezettségeiket, és jó minőségű alapanyagot szállítsanak, így egyénileg tárgyalunk és egyeztetünk velük, s lehetőségeink szerint támogatjuk őket. Általában egyéves szerződést kötünk, amelyben rögzítjük, hogy mikor milyen áron fizetjük a tejet, így az érdekeltek ki tudják számítani a biztos jövedelmüket” – fogalmazott a cégvezető. Cărămizaru szerint az állattenyésztés és a gazdálkodás folyamatos átalakulásban van, ezért az államnak nagyobb figyelmet kellene szentelnie a két-három tehénnel rendelkező, és fejlődni akaró gazdákra, lehetőséget teremtve számukra az állatvásárlásra és a gazdaság kibővítésére.

Ínyencség a Noszolyi sajt

A beszélgetés során szóba került a francia Camemberthez hasonlított Noszolyi sajt is, amelyet Napolcat-termékként a cegei gyár melletti barlangban érlelnek legalább hat hétig. Volt, amikor ez a sajt hiányzott a piacról, de ma újra kapható. Az igazgató szerint nem szerettek volna lemondani erről a különleges termékről, de nehezen találták meg a folyamatos előállítás módját, hiszen a vásárlók sokallják az árát, másrészt kézműves sajtot nem lehet ipari mennyiségben gyártani. A kérdést úgy oldották meg, hogy a cegei gyárat egy termelőkből álló klaszternek adták bérbe, amely a saját termékei mellett felvállalta a Noszolyi (Năsal) gyártását is.

Mivel egyre nagyobb a biotermékek iránti igény, tavalytól ilyen előírásoknak megfelelő termékeket is gyártanak. Az alapanyagot engedéllyel rendelkező termelőktől gyűjtik be, s a gyárban is külön eljárással dolgozzák fel. A gyárlátogatáson megtudtuk, hogy a tartályokat kimossák, mielőtt a biotejet feldolgoznák, nehogy egyetlen csepp is bennmaradjon a hagyományos tejből.

Az alkalmazott a „hivatásos” kóstoló

A marosvásárhelyi gyárban az elmúlt évben jelentős fejlesztéseket hajtottak végre: többek között megvásároltak és beüzemeltek egy műanyagpalackokat készítő berendezést, ami legyártja a számukra szükséges mennyiséget. A vásárhelyi gyárban egyébként havonta 4,4 millió liter tejet dolgoznak fel, 3,5 millió doboz tej és ivójoghurt hagyja el az üzem kapuit és kerül az üzletek polcaira.

A gyárlátogatás során megtudtuk, hogy általában 3,7–3,8, de akár 4,2 százalékos zsírtartalmú tej érkezik a gyárba, amelyet begyűjtéskor a termelők ellenőriznek, de az alapanyag átvételekor is megtörténik a biztonsági ellenőrzés. Láthattuk a zsírmennyiséget beállító berendezést, amelyről Popa Enikő gyárvezető elmondta, nagyban megkönnyíti munkájukat: ahol szükséges, kivonja a zsírmennyiséget és ahol kevesebb, ott beadagolja, így ugyanabból a tejből 1,5, 3,5, de akár 10 százalékos zsírtartalmú joghurt készülhet.

Több részlegen átsétáltunk, így megtekinthettük a teljes gyártási folyamatot, és benézhettünk a laboratóriumba is. Itt nemcsak szigorúan ellenőrzik a már elkészült termékeket, hanem meg is kóstolják. Marosvásárhelyen nincsenek hivatásos kóstolók – ilyeneket csak a hollandiai anyagyár alkalmaz –, Erdélyben azonban mindig ugyanazok a személyek kanalaznak, kortyolnak bele a kiválasztott termékekbe. Ez azért fontos, mert megtörtént, hogy a gépek mindent rendben találtak, de a termék állaga mégsem volt tökéletes. Ezt csak a kóstoló veszi észre, aki minden munkanapon megízleli a termékeket. Nagyon ritka az olyan eset, amikor ízbeli és állagbeli hibákat találnak, de ilyenkor nem engedik, hogy a termék az üzletek polcaira kerüljön.

 

Egyre kevesebb a fejőstehén
Maros megyében fokozatosan nő azoknak a gazdáknak száma, akik fejőstehenek tartása helyett áttérnek a húsmarhák nevelésére. Maria Fola, a megyei szakhatóság igazgatója szerint ennek egyik legnyomosabb oka a tej alacsony felvásárlási ára. Megyeszerte 80 bani és 1,30 lejért veszik át literenként a tejet, s ezt a gazdák kevésnek tartják. Míg tavaly a hivatalos nyilvántartásokban 700 húsmarha tartozott, idén számuk 2000-re nőtt, és ezzel arányosan csökkentek a fejőstehen-állományok. Szakhatósági nyilvántartás alapján a megyében mintegy 50 000 tehén van, de ellenőrzött módon csupán 17 000 állat után adnak el tejet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés