
Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyiek már számlálják a napokat: minden hónap harmadik péntekje a helyi kézművestermékek vására a Petry Látványmúzeum udvarán. A januári mínusz 15 fok ellenére egész nap sürgés-forgás volt.
2017. február 01., 17:372017. február 01., 17:37
A kis udvar bejáratánál nagy vashordóban ropog a tűz, ott melegednek az árusok egy pohár meleg tea, esetleg bor társaságában. Van rendes melegedő is, de innen jobban szemmel lehet tartani a portékát. Itt beszélgettünk Bálint P. Erikával, a szervezőcég munkatársával is, akitől megtudtam: a cégnek régi álma, hogy összegyűjtse a helyi és a környékbeli kézműveseket, amihez a látványmúzeum udvara jó helynek bizonyult. „Tavaly januárban volt az első vásár, és úgy terveztük, hogy negyedévente szervezünk egyet, de a vásárlók és az árusok is kérték, hogy havonta szervezzük meg. Többnyire Maros megyeiek az eladók, de vannak Hargita megyéből is, főleg sajtkészítők. Nehéz találni olyan hivatalos iratokkal rendelkező sajtkészítőt, aki nemcsak helyileg és a szomszédasszonynak készíti termékeit, hanem be is vizsgáltatja azokat. Mi felelősséget vállalunk a termékekért. Kilenc termelővel indultunk tavaly, most majdnem harmincan vagyunk, s már nem férünk. Minden alkalommal növekszik a vásárlói szám, kezdtük 250-nel decemberben, de ma már 1400 vásárló volt. A termelők is elégedettek, egymást segítik, mindig szívesen jönnek, mert családias, otthonos vásárnak tartják” – magyarázza a szervező.
Közben a frissen készített tepertő illata próbál felülkerekedni a meggyes és almás rétesén, és a forralt bor fűszerei is eljutnak a vásárló orráig. A bejárat mellett a szervező cég hústermékeiből lehet válogatni: ott lóg a nagy sonka felakasztva, kérésre szelnek belőle, de a kolbászokból, májasból, felvágottakból és a tepertőből is bőven van a készleten. Visszajáró vendég a Levendulaház is, amelynek asztalán illatos párnákat, kenőcsöket és a belsőleg is használható levendula illóolajat kínálja. Több helyen van hidegen préselt fekete ribizli és homoktövis szörp különböző ízesítéssel, de aki meleg teára vágyik, az is válogathat. A sarokban mézet és zöldségeket árulnak, sajnálatunkra a mézédes sütőtök már elfogyott, de idén még többet fog termeszteni – ígéri a gazda.
Egyik asztalnál héjatlan tökmagot és abból préselt olajat árul Bodó Zoltán. Mezőpanitban termesztik a magot immár tíz éve, sokáig egy hektáron dolgoztak, de mivel nőtt a kereslet és sikerült egy nagybani céggel szerződést kötni, tavaly megnövelték a termelőfelületet, így már nyolc hektáron termelik az egészséges héjatlan tökmagot. Mindig a saját magot ültetik vissza, s a labdanagyságú tökből ma már gépek segítségével nyerik ki a magot. A tök húsát visszaviszik a termőföldre trágyának. A termékek nagy részét cégeknek adják el, de házhoz is szállítanak belőle Marosvásárhely területére. A többit vásáron és interneten próbálják értékesíteni. A Petry-vásáron hidegen préselt tökmagolajat, tökmaglisztet kínálnak, ez utóbbit a hagyományos lisztekhez keverve lehet használni. Kevés a szénhidráttartalma, jót tesz a bélműködésnek. Van még tökmagpaszta, ami az olaj leülepedése után marad, ez szemcsés és kenyérre kenve lehet enni.
Az első vásáron is találkozhattunk már a homoródalmási Sándor Hubával, aki tejből készült termékeket készít, érlelt és fűszeres sajtokat, joghurtot és ordakülönlegességet. Már öt éve jár Marosvásárhelyre, a Fókusz Ökó Központ által szervezett vásárokra, s így csatlakozott ennek a vásárnak az árusai közé is. Lelkesen beszél arról, hogy családi vállalkozás keretében készítik és értékesítik a sajtokat. „Ötven szarvasmarhánk, 30 juhunk és 10 kecskénk van, behatárolt a feldolgozásra váró tejmennyiség, s ezen nem is szeretnénk változtatni. Egyrészt ezt a mennyiségű munkát a három generációs család jól el tudja látni, másrészt a mennyiség növelése a minőségé kárára menne. Régi, hagyományos receptek alapján készítjük a sajtokat, kis újításokkal, hiszen van például vörös borban érlelt és rókagombával ízesített is. Otthon van látványműhelyünk is, ahova az érdeklődők, vevők betérhetnek és megnézhetik hogyan készülnek a termékek” – magyarázza a sajtkészítő gazda.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!