
Barackszüret Székelyhídon. Idén nagy kereslet van a zamatos gyümölcsre
Fotó: Makkay József
A román–magyar határhoz közeli négy hektáros farmján a székelyhídi Püsök István mindent megtermel, amit erdélyi kertészetek kínálnak gyümölcsből és zöldségből. A több lábon álló gazdaság tulajdonosa szerint az időjárás miatt nem érik meglepetések.
2020. augusztus 18., 13:422020. augusztus 18., 13:42
2020. augusztus 18., 16:332020. augusztus 18., 16:33
Javában tart a barackszüret Püsök István székelyhídi farmján. A zamatos gyümölcsöket négy-öt szedő gyűjti ládákba, hogy a gazda másnap reggel eljusson a margittai hetivásárba. Idén különösen nagy kereslet van a barackra, miután a tavaszi fagyok elvitték a kajszitermést. A partiumi magyar városka határában lévő farmon mutatóban termett pár kilónyi kajszi, a veszteséget más fajtákkal ellensúlyozzák.
„Nem véletlenül törekedtem arra, hogy a vidékünkön megtermő összes gyümölcsből ültessek csemetéket a két hektáros gyümölcsösbe.
Választásomban az is fontos szempont volt, hogy a tavaszi fagyok ne tegyék tönkre az egész termést. Mindig maradnak olyan fajták, amivel a fagykárt ellensúlyozni lehet, így nem lesz ráfizetéses az esztendő” – magyarázza vendéglátóm, miközben a tikkasztó melegben a farm útjain zötykölődünk az árnyékot nyújtó csőszkunyhó felé.
Nagyon jó körtetermés ígérkezik a Püsök-farmon
Fotó: Makkay József
Az Érmelléki Gazdák Egyesületének falugazdásza, Laskovics István kísért el a farmra. A város szélén véget érő aszfaltutat köves út váltja fel, de a mezőgazdasági szakember szerint ez alig két éve van így. Esős időben korábban szekérrel is nehéz volt kijönni, az alföldi sárban tengelyig ragadt minden szállító alkalmatosság.
A Püsök-farm mezőgazdasági kisvállalkozás négy hektáron. A terület felén gyümölcsöt termelnek, a másik fele zöldséges. Püsök Istvánnak egészségi okok miatt kellett felhagynia korábbi szakmájával, és hosszas keresgélés után kötelezte el magát a kertészkedés mellett, pedig gyerekkorában nem szerette a földművességet, végül mégis ezt választotta. Döntésében szerepet játszott, hogy 2006-ban bérelt földjein akkora termést és jövedelmet ért el zöldségtermesztésből, hogy a bevételekből meg tudta vásárolni a négy hektárnyi szántóterületet. Az első esztendők sikere arra ösztökélte, hogy gyümölcstermesztéssel is próbálkozzon. Elkezdett szakaszosan telepíteni cseresznyét, meggyet, szilvát, körtét, almát, barackot és gyümölcscserjéket – málnát, fekete ribizlit, szedret, mogyorót –, a gyümölcsös mára ontja a termést. Hűtőkonténert is vásárolt, így biztonságosan kinyújtja az értékesítés időszakát.
Laskovics István falugazdász és Püsök István agrárvállalkozó
Fotó: Makkay József
Persze így sem fenékig tejföl az élet, mert a családban egyedül maradt a gazdálkodással. Amíg itthon voltak, két gyereke sokat segített a napi munkában. Kisebbik fia sok éven át árulta a főút melletti parkolóban a frissen szedett gyümölcsöket és a dinnyét, de bátyjához hasonlóan őt is magával ragadta a debreceni egyetem. „Megértem, hogy egyikük sem vállalná szívesen a farm továbbvitelét.
A feleségemnek állása van, nem igazán tud segíteni, ezért egyszemélyes vállalkozás lett a gazdálkodásom. Szerencsére mindig akadnak napszámosok, nyáridőben diákok, akik besegítenek“ – meséli boldogulásának történetét Püsök István, akivel a két éve ültetett málna- és szederbokrokat is szemrevételezzük. A mintegy ötezer cserje ontja a termést. A málna zömét leszüretelték, a mintegy kétszáz kiló termés a városkában kelt el. Minden gyümölcsöt, zöldséget interneten hirdet meg, az emberek pedig este jönnek vásárolni a székelyhídi portára.
Nem minden almafajta sínylette meg a tavaszi fagyot
Fotó: Makkay József
A Püsök-farm működésének titka a gazda kitartásában keresendő. Kevés olyan emberrel találkoztam, aki annyira szereti munkáját, mint székelyhídi vendéglátóm. Minden gyümölcsöt és zöldséget hasznosít, hogy semmi ne vesszen kárba.
A két hektár gyümölcsösben minden Erdélyben termő gyümölcsfaj megtalálható
Fotó: Makkay József
A többi megmaradó gyümölcsből is készít szeszes italt, amit szintén lehet értékesíteni. Az első osztályú szilvát eladja, a többiből íz készül, erre is egyre nagyobb a kereslet. A megmaradó szederből, málnából és fekete ribizliből szörp lesz…
Kérdésemre, hogy meg lehet-e élni a farmból, Püsök István egyértelműen igennel válaszol. „Persze nem annyit dolgozom, mint egy átlagos alkalmazott a munkahelyén, hanem reggeltől a farmon élek. Ha nem itt, akkor valamelyik piacon, vásárban talál meg, aki keres” – meséli napi programját vendéglátóm.
Laskovics István elmeséli, hogy az egyesületük által szervezett termelői vásároknak állandó vendége a székelyhídi agrárvállalkozó.
A gazda hatalmas sütőtököt mutat az indák között
Fotó: Makkay József
Püsök István gazdaságát szinte mindenki ismeri a környéken, hiszen alig akad olyan gazda az Érmelléken, akinek kora tavasztól késő őszig mindig van friss gyümölcse és zöldsége.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!