
Mintegy nyolcvan ebet indítottak a harmadik alkalommal megrendezett magyarfenesi Alternatív Kutyakiállításon, az együtt versengő fajtatiszta és keverék ebek megmérettetéséből mindenki győztesen került ki.
2015. augusztus 29., 12:042015. augusztus 29., 12:04
A Kolozsváron állatgyógyászati kabinetet működtető Madaras Péter állatorvos ötlete nyomán ezelőtt három évvel elindított magyarfenesi Alternatív Kutyakiállítás immár bőven túlnőtte a kalotaszegi falu határait. Sok ebtartó gazda érdeklődését az alternatív szó keltette fel, hiszen a négylábúak gazdái ahhoz szoktak, hogy kutyakiállításra csak fajtatiszta állatokkal lehet benevezni. Másrészt a fajtán belüli versenyek annyira kiélezettek, hogy legtöbben kemény lobbi eredményének tartják a pódiumra felkerülő ebek rangsorolását. Nem véletlen hát, hogy nagy lett a népszerűsége Magyarfenes Kolozsvár felőli bejáratánál, a Bartha Ernő képzőművész által létrehozott Arkhai Szoborparkban rendezett kutyakiállításnak, ahova fajtától, illetve fajtakeveréktől függetlenül bármilyen ebbel be lehetett nevezni. A helybéli magyarfenesiek érdeklődését más falvakból, más vidékekről érkezett ebtulajdonosok egészítették ki, így a mintegy 200 résztvevő 70–80 kutyát vonultatott fel a ringbe.
Az ötletgazda és főszervező Madaras Péter idén is nyomatékosította, hogy minden kutya bajnok. „A rendezvény célja lebontani a faj- és a keverékkutyák közé emelt mesterséges falat. Olyan világban akarunk élni, ahol a kutyából kivész az embertől való félelem ösztöne” – mondta a résztvevőknek a szakember, aki állatvédő egyesületeket is meghívott a rendezvényre. Az előző évektől eltérően idén elmaradt az őrző-védő kutyákat idomítók izgalmas bemutató, a gyereksereget azonban kárpótolta az az állatvédő szervezet, amely különféle játékokat, táncokat mutatott be kutyákkal. A civil szervezet célja többek között a szobafogságra ítélt embereknek ajánlani és keresni hűséges négylábú társat.
A kis galuska, éjjeli csavargó, atléta, vasbeton, pelenkás, versenytacskó és rokonai kategóriában meghirdetett versenyszámok nyerteseit olyan zsűri válogatta ki, amelyben az egyetlen szakember igazából Madaras Péter állatorvos volt. A zsűri többi tagjai lelkes magyarfenesi állatbarátok voltak, akiket nem köt gúzsba a fajtatiszta ebek elbírálásának szokásos stressze, így aztán felszabadult döntéseket hozhattak. Nem volt nyertes és vesztes, hiszen valamennyi résztvevő kapott egy nyakba akasztható díjat, amit a környéken tömegesen fellelhető, a Szent László-pénzként elhíresült lapos kövecskékből alakítottak ki.
A magyarfenesi falunap szerves részét képező kutyakiállítás ételfelhozatalának bevételeit a szervezők a park tulajdonosának, Bartha Ernőnek ajánlották fel, aki néhány hete Bács Ildikó vizuális művésszel indult el gyalog Londonba, hogy a 2000 kilométeres gyalogúttal hívja fel a világ figyelmét a Román Kulturális Intézet által az angol fővárosban „felejtett” nagy méretű szénaszobraira.
Az állatvédő egyesületek egyik legfontosabb kolozsvári partnerének tekintett állatgyógyászati rendelő tulajdonosa, Madaras Péter érdeklődésünkre elmondta: határozott javulás érezhető a néhány éve még nagy vihart kavaró kóbor kutyák helyzetében. A keverék ebek kötelező ivartalanítása, illetve az állatok chippes megjelölése látványos előrelépést hozott az állatvédelem terén, jelentősen csökkent az elhagyottan kószáló ebek száma. A magyarfenesi kiállításra is bejelentkeztek olyan gazdik, akik ingyen kínálták fel kutyájuk népes szaporulatát az érdeklődőknek. Madaras szerint ezek a példák is azt bizonyítják, hogy állami beavatkozással és az állatvédő civil szervezetek összefogásával a kilátástalannak tartott helyzetekből is van kiút. Ezt a célt szolgálja az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő magyarfenesi kutyakiállítás is.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!