Hirdetés

„Erdőprivatizációtól” tartanak a tüntető erdészek, a zöldtárca új műholdas erdőfigyelő-rendszert indít

A környezetvédelmi minisztérium új ellenőrző mechanizmussal bővíti az eddigi nyomkövető rendszert •  Fotó: Pinti Attila

A környezetvédelmi minisztérium új ellenőrző mechanizmussal bővíti az eddigi nyomkövető rendszert

Fotó: Pinti Attila

Tüntetéssel tiltakoztak a Romsilva állami erdészeti vállalat keretében működő szakszervezetek a bukaresti kormánypalota előtt a nagyvállalat átszervezése ellen. Az erről szóló jogszabálytervezet egyeztetés alatt áll. A Krónikának nyilatkozó Porzsolt Levente – Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tanácsosa – szerint a minisztérium számára valamennyi erdészeti vállalat fontos, nem tesznek közöttük különbséget.

Makkay József

2023. január 12., 14:522023. január 12., 14:52

2023. január 12., 15:022023. január 12., 15:02

Erdészeti szakszervezetek tüntettek csütörtökön a bukaresti kormánypalota előtt egy törvénytervezet ellen, amely hatályba lépésétől számítva három éven belül átszervezné a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztérium égisze alatt működő legnagyobb romániai erdészeti vállalatot, a Romsilvát. A szakszervezetek szerint az átszervezés során az állami nagyvállalatban a szolgáltatási tevékenységet elválasztanák a kereskedelmitől.

A fakitermeléssel és értékesítéssel részvénytársaságok vagy korlátolt felelősségű társaságok foglalkoznának.

Hirdetés

A szakszervezeti vezetők szerint a Romsilva átszervezése a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ajánlásainak figyelembe vételével történik, ami veszélyezteti az állami nagyvállalat által felügyelt 3,1 millió hektárnyi állami tulajdonú erdő jövőjét Romániában. A Silva erdészeti szakszervezeti szövetség úgy véli, ha a jogszabály életbe lép, akkor az országban lévő faanyagot bizonyos érdekcsoportok kaparinthatják meg. Egyébként a bukaresti kormány által tavaly decemberben elfogadott törvénytervezet többek között olyan intézmények átszervezését vonná maga után, mint a Román Közúti Hatóság, az Állami Pénzverde, a Hivatalos Közlöny, a Légiközlekedési Szolgáltatások Igazgatósága, a Román Polgári Légiközlekedési Hatóság, valamint az Országos Erdőgazdálkodási Vállalat, a Romsilva is.

A Romsilva keretében működő szakszervezetek szerint az országban az állami felügyelet alatt álló erdők vannak a legnagyobb biztonságban.

A környezetvédelmi minisztériumot hazai zöldszervezetek is azzal vádolják, hogy nem tudja hatékonyan ellenőrizni, illetve megakadályozni az illegális fakitermelést.

A környezetvédelmi tárca élén álló RMDSZ-es Tánczos Barna miniszter tanácsosa, Porzsolt Levente erdőmérnök portálunk megkeresésére nem akarta kommentálni az erdészeti szakszervezetek vádjait. Elmondása szerint az erdészek által vitatott jogszabálytervezet nem új, az a korábbi kormány programjában is szerepelt.

A szaktárca még nem véglegesítette a törvénytervezet szövegét, az további egyeztetések alatt áll.

Porzsolt Levente szerint ugyanakkor nem lehet és nem is szabad úgy felosztani az erdészeti vállalatokat, hogy ki végez megbízható, jó munkát, illetve ki nem. A tanácsos nem ért egyet azzal, hogy a Romsilva erdészei jobbak vagy rosszabbak lennének, mint a magán- és közbirtokossági erdészetek munkatársai. Valamennyi erdészetre ugyanazok a törvények érvényesek, az állami hatóságok munkáját egyformán ellenőrzik.

Idézet
Sok vita hangzott el az elmúlt években arról, hogy Romániában nagyméretű erdőkitermelés, erdőirtás folyik, ami nem igaz.

Ennek az ellenkezőjét állítja az Európai Bizottság, és ugyanezt tanúsítják az erdőket nemzetközi szinten monitorozó Global Forest Watsch adatai. Minden évben nő a jelenleg hétmillió hektárnyi erdős területek nagysága” – állapította meg a Krónikának Porzsolt Levente.

Porzsolt Levente miniszteri tanácsos visszautasítja az erdőirtásokról szóló, szerinte alaptalan vádakat •  Fotó: Makkay József Galéria

Porzsolt Levente miniszteri tanácsos visszautasítja az erdőirtásokról szóló, szerinte alaptalan vádakat

Fotó: Makkay József

A miniszteri tanácsos arról is beszélt portálunknak, hogy a hatékonyan működő SUMAL faanyag-nyomkövető rendszert hamarosan összekötik egy műholdas adatokat feldolgozó szoftverrel, amely napra készen jelezni fogja, ha az országban bárhol legális vagy illegális erdőkitermelés folyik. A modern összehasonlító számítógépes rendszerre a napokban hirdetnek közbeszerzést. Amint az új monitoring kiépül, az ország egész területén műholdas jelzéseket tud küldeni a hatóságoknak minden változásról, amely az erdős területekben észlelhető. Hasonló rendszert működtet a mezőgazdasági minisztérium is: a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségen (APIA) keresztül műholdas rendszerben ellenőrzik az ország mezőgazdasági területeit.

A zöldszervezetek vádjaival kapcsolatban a miniszteri tanácsos úgy fogalmazott: a környezetvédelemmel foglalkozó civil szervezeteket két nagy csoportba lehet osztani. Amelyik civil szervezet erdészeti szakembereket foglalkoztat és reális panaszokat fogalmaz meg, azzal segíti a szakminisztérium és a hatóságok munkáját. Szerinte vannak viszont olyan zöldek, akik „alap nélküli vádaskodásokkal” sokat ártanak a környezetvédelem ügyének.

Tiltakozó akciója kapcsán a Silva Szakszervezeti Szövetség közölte, a tervezet megszavazásával a román állam „újabb kapitális hibát követne el”.

Szerintük az intézkedés ahhoz lenne hasonlatos, mint amikor privatizálták a bankszektort, a kőolajat, a finomítókat, az energiatermelést és -szolgáltatást, a kőolajkombinátokat, az acélgyárakat, a teherautó-, traktor- és mezőgazdaságigép-gyártást, figyelmen kívül hagyva a nemzeti érdekeket, noha az erdők védelme az 1991/51-es számú nemzetbiztonsági törvényben is szerepel. A szakszervezeti szövetség közleményben szögezte le, hogy tiltakozó akciójuk nem politikai jellegű, semmiféle politikai párt nem áll mögötte.

„Annak dacára, hogy Románia 29 milliárd euróból gazdálkodhat az országos helyreállítási terv (PNRR) végrehajtására – amiből 14 milliárd euró támogatás és 15 milliárd euró hitel –, a PNRR jóváhagyását megelőző tárgyalásokkor az illetékesek olyan elhibázott engedményeket tettek, elfogadva a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ajánlásait, amelyekkel a román kormány veszélyezteti a 3,1 millió hektár állami tulajdonban lévő erdő sorsát, amelyben jelenleg körülbelül egymilliárd köbméter faanyag van, több mint 100 milliárd euró értékben” – állítja közleményében a Silva.

A szakszervezeti szövetség úgy véli, az állami vállalatok irányításáról szóló 2011/109-es sürgősségi rendeletet módosító törvénytervezet sérti az ország stratégiai-gazdasági érdekeit és veszélyezteti a nemzetbiztonságot. A szóban forgó tervezet értelmében a jogszabály életbe lépésétől számított három éven belül a főként gazdasági tevékenységet folytató állami vállalatokat átszervezik, elválasztva a szolgáltatási tevékenységet a kereskedelmitől. Utóbbival részvénytársaságok vagy korlátolt felelősségű társaságok foglalkoznának. Az erdészeti szakszervezetek azt kérik, hogy a kormány vonja vissza a törvénytervezetet.

korábban írtuk

Ötvenhétezer hektár erdőt ültetnének az országos erdőtelepítési kampány keretében
Ötvenhétezer hektár erdőt ültetnének az országos erdőtelepítési kampány keretében

Románia legátfogóbb erdőtelepítési kampánya indult el, és újabb önkormányzatok kapnak támogatást hulladékudvarok építésére.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Nyaralás: „luxusmamajázás” helyett kiszámíthatóbb külföld, vagy csak otthon izzadunk?

Beindult a 2026-os nyaralási szezon, az elszálló árak miatt azonban nem mindenki örül. Miért versenyképesebb a külföldi tenger a román partoknál, és hol kapjuk a legtöbbet a pénzünkért? Nyári árkörkép.

Nyaralás: „luxusmamajázás” helyett kiszámíthatóbb külföld, vagy csak otthon izzadunk?
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Látványosan nőtt ugyan a romániai reáljövedelem, de messze elmarad az EU-átlagtól

A romániaiak reáljövedelme nőtt a leggyorsabban az Európai Unióban az elmúlt 15 évben a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb elemzése szerint.

Látványosan nőtt ugyan a romániai reáljövedelem, de messze elmarad az EU-átlagtól
2026. június 15., hétfő

Spórol a lakosság? Jelentősen csökkent a háztartások energiafogyasztása

Az év első négy hónapjában éves összevetésben 1,5 százalékkal csökkent Románia áramtermelése, a végső villamosenergia-fogyasztás pedig 2,7 százalékkal mérséklődött.

Spórol a lakosság? Jelentősen csökkent a háztartások energiafogyasztása
2026. június 15., hétfő

És ha tényleg beüt a baj? Életbiztosítási útmutató a rekordkifizetések láttán

Egy átlagos család büdzséjéből krízis esetén mintegy 165 ezer lej hiányzik. Mikor és milyen életbiztosítást érdemes kötni?

És ha tényleg beüt a baj? Életbiztosítási útmutató a rekordkifizetések láttán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

A családi büdzsét megterhelő számlák, alulfogyasztás: mélyül az energiaszegénység Romániában

Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.

A családi büdzsét megterhelő számlák, alulfogyasztás: mélyül az energiaszegénység Romániában
2026. június 12., péntek

ROBOR-ügy: magyarázatot várnak és perelni készülnek a bankok, szerintük „hamis reményekkel kábítják” a hiteleseket

A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.

ROBOR-ügy: magyarázatot várnak és perelni készülnek a bankok, szerintük „hamis reményekkel kábítják” a hiteleseket
2026. június 12., péntek

Lecsapott az adóhatóság a valutaváltókra, közel 3,5 millió lejre bírságoltak és koboztak el pénzt

Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.

Lecsapott az adóhatóság a valutaváltókra, közel 3,5 millió lejre bírságoltak és koboztak el pénzt
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Csaknem 100 lejjel csökkent az átlagbér áprilisban az előző havi prémiumok után

Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csaknem 100 lejjel csökkent az átlagbér áprilisban az előző havi prémiumok után
2026. június 12., péntek

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben

Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.

Tovább nőtt az infláció; a villamos energia, a lakbér és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben
2026. június 11., csütörtök

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI

Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.

Új trendek a munkaerőpiacon: lankadt a toborzási kedv, megkerülhetetlen az AI
Hirdetés
Hirdetés