
Az RMDSZ elhatárolódik a trágár nyelvezettől; Demeter András lemondása a természetes és felelős döntés az RMDSZ-es Csoma Botond szerint
Fotó: gov.ro
Lemondásra szólította fel hétfőn a kulturális minisztert Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője.
2026. május 25., 16:562026. május 25., 16:56
2026. május 25., 20:082026. május 25., 20:08
A politikus Facebook-bejegyzésében arra reagált, hogy nyilvánosságra került egy hangfelvétel, amelyen Demeter András István trágár hangnemben beszél a Chișinăui Rádió megvásárlásáról.
Demeter András István kulturális miniszter hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, miután botrányba keveredett, és pártja, az RMDSZ is lemondásra szólította fel.

Demeter András István kulturális miniszter hétfőn bejelentette, hogy lemond tisztségéről, miután botrányba keveredett, és pártja, az RMDSZ is lemondásra szólította fel.
Csoma Botond ezt megelőzően közölte:
Hangsúlyozta, hogy ezek összeegyeztethetetlenek egy közméltóság felelősségével, és alkalmasak arra, hogy megingassák a közintézményekbe, illetve a közszolgálatiság értékeibe vetett bizalmat.
„Úgy véljük, hogy egy ilyen helyzetben a miniszter lemondása lenne a természetes és felelős döntés. Az ehhez hasonló kijelentések nem csupán egy személy megítélését befolyásolják, hanem igazságtalanul és hosszú távon árnyékot vethetnek a magyar közösségre és annak politikai képviseletére is. Éppen ezért fontos, hogy a közéleti szereplők felelősségüket józansággal és méltósággal viseljék” – írta bejegyzésében a frakcióvezető.
Hozzátette:
az RMDSZ álláspontja szerint az ügyet politikai haszonszerzés nélkül, kiegyensúlyozottan és felelősségteljesen kell kezelni.
hiszen egyes kijelentések vagy magatartások bírálata nem igazolhat kollektív általánosításokat
– fogalmazott Csoma Botond.
A botrányt egy, a 2mnews által nyilvánosságra hozott hangfelvétel váltotta ki, amelyen Demeter András István a Radio Chișinău létrejöttének körülményeiről beszél.
miként sikerült a román közszolgálati rádiónak megszereznie egy chișinăui rádióadó frekvenciáját, amely később a Radio Chișinău alapját képezte.
A nyilvánosságra került részletek szerint Demeter azt állítja, hogy a tranzakció lebonyolításához a román félnek különböző politikai és üzleti érdekcsoportokkal kellett egyezkednie, miközben a történetet vulgáris szóhasználattal és sértő megjegyzésekkel kommentálja. A felvétel nem a rádió megvásárlásának jogszerűségét kérdőjelezi meg, a közfelháborodást elsősorban az váltotta ki, hogy egy hivatalban lévő miniszter közméltósághoz méltatlan hangnemben beszél egy közintézményhez kapcsolódó ügyről.
A felvétel tanúsága szerint a miniszter ezt követően trágár kifejezések kíséretében kijelentette, hogy „nem érdekli a nemzeti érdek, mert magyar”, majd azt mondta, hogy inkább szobrot kellene állítani neki azért, mert sikerült véghezvinnie azt, amire mások nem voltak képesek.
Az egyik legdurvább kijelentése az illető felvételen:
A miniszter a felvételen az ügyészségi eljárásra és az érintett hatóságokra is obszcén hangnemben utal.
Demeter hétfőn egy Facebook-videóban reagált a nyilvánosságra került hangfelvételre.
Hangsúlyozta, hogy a szóban forgó beszélgetés egy belső egyeztetésen hangzott el, ugyanakkor visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint bármiféle szabálytalanság történt volna a Radio Chișinău létrehozása vagy az ahhoz kapcsolódó tranzakció során.
Demeter a videóban arról is beszélt, hogy több mint egy évtizeddel ezelőtti eseményeket idézett fel, és úgy véli, a nyilvánosságra hozott részlet politikai támadások eszközévé vált.
Hozzátette: nem tudja kizárni annak lehetőségét sem, hogy a felvételt manipulálták, akár mesterséges intelligencia segítségével. Közölte, hogy kezdeményezni fogja a hanganyag szakértői vizsgálatát annak megállapítására, hogy hiteles-e.
Ha bebizonyosodik, hogy a kifogásolt kijelentései valóban elhangzottak, kész megtenni mindent, amit ilyen helyzetben meg kell tenni, vagyis lemond tisztségéről, és bocsánatot kér mindazoktól, akiket esetleg megbántott – közölte Demeter..
„Lemondok kulturális miniszteri tisztségemről, mert nem szeretném, hogy egy esetleges rossz döntéssel még több nehézséget okozzak ennek az amúgy is rendkívül törékeny kormánykoalíciónak ezekben a különösen bonyolult és nehéz időkben. Újabb bizonyítékát látjuk annak, hogy a társadalom polarizációja, valamint a vélemények és meggyőződések közötti szakadék korábban nem tapasztalt mélységekbe jutott” – fogalmazott a távozó miniszter.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke Facebook-bejegyzésben reagált a nyilvánosságra került hangfelvételre.
Az RMDSZ elnöke úgy fogalmazott, hogy a hangfelvételen elhangzott kijelentések elfogadhatatlanok.
– írta.
Kelemen Hunor szerint „ebben a helyzetben egyetlen járható út van: a miniszter lemondása”. Hozzátette: felkérte Demeter András Istvánt, hogy mondjon le miniszteri tisztségéről, és arra is kérte, hogy kérjen bocsánatot mindazoktól, akiket kijelentéseivel megbántott, köztük a magyar közösség tagjaitól is.

Új minisztere is lesz az RMDSZ-nek az újonnan alakult bukaresti kormányban Demeter András István személyében, aki a művelődésügyi tárcát irányítja.
A tűzoltók 15 megye 28 településén és Bukarestben vonultak ki az elmúlt 24 órában kiszivattyúzni a vizet az elárasztott lakóházakból és udvarokról, illetve eltávolítani a viharos időjárás miatt leszakadt tetőelemeket és kidőlt fákat.
Nem hagyta szó nélkül Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes, hogy neve felkerült a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) jelentésébe azon személyek listájára, akik „példátlanul agresszív magatartást tanúsítanak a bírákkal szemben”.
Egy friss felmérés arra világít rá, hogy a román állampolgárok fele biztosra veszi, hogy felismeri az álhíreket – de más emberek ítélőképességét a megkérdezettek nagy hányada alábecsüli.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem szavaz bizalmat az Eugen Tomac vezette szakértői kormánynak a parlamentben – jelentette be Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke.
Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminiszter csütörtöki bejelentése szerint Románia az azonnali törlesztésnél kedvezőbb megoldást keres a Pfizerrel szembeni 680 millió eurós tartozás kifizetésére, hogy kímélje a költségvetést.
Bizalmat kért a román hadsereggel szemben Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter egy esetleges orosz támadás esetére.
A Bírák Fóruma Egyesület szerdán este cáfolta a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlegének azt az állítását, miszerint több mint 3500 bíró megszavazta „az igazságszolgáltatás politikai alárendelésére tett kísérlet elítélését”.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök közölte: hajlandó lecserélni azon miniszterjelölteket, akik ellen a parlamenti pártok kifogásokat emelnek, de ragaszkodik ahhoz, hogy ne politikai, hanem szakértői kormányt alakítson.
A román védelmi tárca hivatalos megkeresést intézett az ukrán védelmi minisztériumhoz a konstancai kikötőben felrobbant drónnal kapcsolatos incidens tisztázása érdekében – közölte Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter.
Fontos, hogy a NATO megerősítse jelenlétét, a légi és tengeri drónok elleni képességeit Romániában – hangsúlyozta a Nicușor Dan elnök szerdán.
1 hozzászólás