
Tízezer adagot osztottak ki az 5100 liter bölénygulyásból a nagyszalontai rekordfőzésen
Fotó: Török László
Hatalmas szabadtéri konyhává vált vasárnap Nagyszalonta főtere, ahol rekordkísérletként 5100 liter gulyást főztek bölényhúsból a hajdúváros alapításának 420. évfordulója tiszteletére. Török László polgármester a Krónikának elmondta, a mintegy tízezer részvevőt megmozgató eseménnyel nemcsak a hajdútelepítésre emléketek Nagyszalonta idegenforgalmát is fejlesztenék.
2026. május 31., 18:052026. május 31., 18:05
2026. május 31., 18:422026. május 31., 18:42
Háromnapos rendezvénysorozattal emlékeztek a hajdútelepítésre a hétvégén Nagyszalontán. A Bihar megyei város történelemkönyvében piros betűs ünnepnek számít, hogy Bocskai István fejedelem 1606-ban aláírta azt az adománylevelet, amelynek révén 300 hajdút telepített Nagyszalontára. Erről a történelmi tettről minden évben megemlékeznek a 18 ezer lelkes településen, megünnepelve gyakorlatilag annak várossá válását is.
Vasárnap hálaadó istentiszteletet tartottak a református templomban a 420 évvel ezelőtti hajdútelepítés évfordulója alkalmából.
Török László polgármester (balra) díszpolgári címet nyújtott át Mikló Ferenc nyugalmazott esperesnek, volt nagyszalontai lelkipásztornak
Fotó: Török és csapata/Facebook
Török László polgármester díszpolgári címet adományozott Mikló Ferenc nyugalmazott esperesnek, egykori nagyszalontai lelkipásztornak. A rangos kitüntetéssel a város a közel három évtizedes lelkészi szolgálatot, a helyi magyarságért végzett elkötelezett munkát, valamint a közösségépítés terén elért kiemelkedő eredményeket ismerte el. Mikló Ferenc nevéhez fűződik többek között a Péter Iskola és a magyar oktatási intézmény megépítésének támogatása, valamint a református idősotthon létrehozása is.
Fotó: Paizs Zsolt
A városnapi rendezvények közül idén kiemelkedett Nagyszalonta újabb világrekord-kísérlete. A hajdúváros két évtizede tartja a gulyásfőzés rekordját, húsz év elteltével pedig azzal tör Guinness-rekordra, hogy vasárnap elkészítették a legnagyobb mennyiségű, egyetlen bográcsban főzött, bölényhúsból készült gulyását.
Fotó: Paizs Zsolt
A városházával szemben, a városi park főbejáratánál felállított óriási üstben 5100 liter bölénygulyást főztek, amellyel a hitelesítést követően Nagyszalonta minden bizonnyal ismét beírja magáét a Guinness Rekordok Könyvébe. Török László polgármester szerint a gulyásfőzés több mint tízezer embert vonzott a város főtérére, ahol két óra alatt kiosztották a 10 ezer adag ételt.
A bölénygulyásból egy 5 lejes képeslap megvásárlása után fogyaszthatott bárki. „Jól sikerült a bölénygulyás, mindenkinek ízlett, így az utolsó cseppig elfogyott. Jól érezték magukat a nagyszalontaiak, de nemcsak, hiszen sokan jöttek más vidékekről, volt aki 300 kilométert tett meg idáig” – nyilatkozta a polgármester. Török László lapunknak elmondta, hogy a befolyt összegből turisztikai kisvonatot akar vásárolni a város önkormányzata, céljuk ugyanis fejleszteni a hajdúváros idegenforgalmát.
Fotó: Paizs Zsolt
Egyébként a nagyszalontai bölénygulyáshoz a város határában található, egy osztrák társaság által működtetett bölényfarm szolgáltatta az alapanyagot; az itteni egyébként Európa legnagyobb bölényfarmja. Az ételhez 990 kilogramm bölényhúst használtak, továbbá 1500 kilogramm burgonya, 200 kilogramm répa, 500 kilogramm hagyma és 10 kilogramm petrezselyemzöld került az 5100 literes óriásüstbe.

Különleges és történelmi jelentőségű eseményre készül Nagyszalonta: a hajdúváros idén nemcsak színes kulturális programokkal és koncertekkel várja az érdeklődőket a Szalontai Napokra, hanem újabb Guinness-rekord felállítására is vállalkozik.
Közleményt adott ki szombaton a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség és a Verbum Egyesület az egyesület átszervezési folyamatáról.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
szóljon hozzá!