Hirdetés

Új helyzet a magyar politikában: a „centrális erőtér” vége

Visszatér a rossz emlékezetű baloldal. Budapest új főpolgármestere, Karácsony Gergely kormányváltásra készül •  Fotó: MTI

Visszatér a rossz emlékezetű baloldal. Budapest új főpolgármestere, Karácsony Gergely kormányváltásra készül

Fotó: MTI

Borbély Zsolt Attila

2019. október 25., 10:032019. október 25., 10:03

Orbán Viktort az egyik oldal a magyar kormányfői székre legalkalmasabb államférfiúi adottságokkal rendelkező vezetőnek látja, aki jelenleg Európa legkarizmatikusabb, leginkább jövőbe látó és legrátermettebb vezetője. A másik oldal szerint korrupt zsarnok, aki maffiamódszerekkel teszi tönkre az országot.

Abban viszont mindkét oldal egyetért, hogy a miniszterelnök kiváló taktikus és hatalomtechnikus.

Hirdetés

Tény, hogy a 2006 forró ősze után kialakult új politikai helyzetet maximálisan kihasználta: többször is rámutatott, hogy középen a Fidesz–KDNP szövetség áll, kétoldalt pedig a „szélsőséges”, egymással összefogni képtelen pártok. Jobbról az egykori Jobbik, balról pedig a kommunista utódpártok, beleértve ebbe az SZDSZ utódpártjait. (A 2002 és 2010 között kormányt adó két baloldali párt soha nem vált el teljesen, az MSZP-nek mindig is megvolt az SZDSZ-es tagozata és fordítva. Egy valami mindig közös volt a két párt fősodrában: a magyar nemzeti gondolkodással szembeni zsigeri ellenszenv, a „merjünk kicsik lenni” mentalitás és a magyar öntudat mesterséges, tudatos, tervszerű aláásása.)

E képleten belül

a konzervatív pártok helyzetét maga a kormányfő nevezte „centrális erőtérnek”. Ez bomlott fel a 2018-as választások előtt azzal, hogy a Jobbik átállt a baloldalra.

Hogy az „Orbán egyenlő Gyurcsány” hazugságát a Jobbik Simicska Lajos hatására cserélte-e le a „Gyurcsány is jobb Orbánnál” még ordasabb hazugságára, azt nem tudhatjuk biztosan. Az viszont tény, hogy a magyar politikában példátlan manővert levezénylő Vona Gábor a kudarc után vette a kalapját és lelépett. Azóta is nagyrészt azt a balos társaságot támogatja, futtatja, reklámozza, amelynek tagjait 2016 előtt maga is a nemzet első számú ellenségeiként emlegette.

Szélsőségek találkozója

A Vona nélkül maradt Jobbik ahelyett, hogy helyesbítette volna a téves irányt, és visszatért volna eredeti értékrendjéhez, a Csak a Nemzet jelszóba tömöríthető 2003-as eszmei platformhoz, nemcsak tovább ment a Vona által fémjelzett úton, hanem oly mértékben kötelezte el magát a baloldal mellett, amit már az egykori elnök sem helyeselt. (A Vona által előnyben részesített Momentum semmivel sem nemzetibb, mint az általa elutasított MSZP vagy a DK, legfeljebb taktikusabb. Vona koalíciós elképzeléseibe a Momentum csak azért került be lehetséges partnerként, mert a párt 2000 után alakult. Vona demagóg, minden alap nélküli, de hangzatos vesszőparipája volt ugyebár, hogy elsősorban 20. és 21. századi pártok állnak egymással szemben s nem nemzetiek, illetve nemzetellenesek. A 21. századi pártok pedig ugyebár a Jobbik, az LMP és a Momentum, amelyeknek Vona szerint össze kellene fogniuk.)

Tavaly még erős volt az idegenkedés mind a baloldali szavazókban a Jobbik iránt, mind a Jobbik-szavazókban az utódkommunisták iránt. Így e két, elveit feladó, egyedül a kormány iránti vakgyűlölet által motivált társaság nem fogott össze nyíltan, csak a „legesélyesebb ellenzéki jelöltre való szavazás” elvét hirdette. Ami egyébként egyenlő volt az összefogással, de ez nem volt mindenkinek egyértelmű.

Az azóta történtek –

a parlament működésének közös megzavarása, a közös tüntetgetés, ahol együtt vonultak az Árpád-sávosok a karácsonyi jászol felgyújtására bíztató magyar- és kereszténygyalázó, erőszakoskodó „antifa” csürhével, a parlament lépcsőjén letett közös eskü – egyre közelebb hozták a két szélsőséget.

Olyannyira, hogy az önkormányzati választásokon már meg merték kockáztatni a nyílt közös fellépést több fontos helyszínen is.

A Borkai-ügy

A Fidesznek a várakozásoktól elmaradó választási eredményeit persze nem csak ez okozta. Biztosan belejátszott az ellenzéki média által alaposan kihasznált botrány, a Borkai-ügy is, amely épp ott találta el a kormányoldalt, ahol eddig a legerősebb s egyben legérzékenyebb volt. Az eszmei–morális–értékrendi oldalon. A bal térfélen egy kokainozós, a korrupciós technikákat részletező, azokról a lehető legnagyobb természetességgel szóló szocialista monológ nem ártott annyit, mint a Fidesznek Borkai félrelépése. Amihez egyébként az ellenzéki média minden alap nélkül hozzáköltötte a kokainozást is, a szimmetria kedvéért. A baloldaliakat – kevés kivétellel – nem eszmék ösztönzik, hanem többnyire a mélyen fekvő Orbán-fóbia. A korrupciót jelentős részük természetesnek veszi.

Belejátszott továbbá a Fidesz visszaszorulásába az is, hogy azok a külföldiek is szavazhattak, akik csak tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, de állampolgársággal nem.

Őket az ellenzék külön angol nyelvű anyagokkal szólította meg, Facebook-csoportot is létrehoztak számukra, s persze Facebook-eseményt is október 13-ra. Nem kell társadalomtudósnak lenni, hogy az ember felmérje: egy nyíltan bevándorlásellenes nemzeti kormánnyal szemben könnyű mozgósítani a külföldieket.

A félig üres, és félig tele pohár

Nézzük az eredményeket! A Fidesz egyik oldalról elvesztette a főváros vezetését: ez egyébként a legnagyobb szimbolikus erővel, legnagyobb hatással bíró veszteség akkor is, ha általános európai jelenség, hogy a fővárosok baloldali vezetésűek.  Elvesztett a kormányoldal számos olyan várost és kerületet, amely eddig szilárd bástyának tűnt. Mindezzel együtt szavazatszámban messze rávert az ellenzékre országos összesítésben, megnyerte a megyei jogú városok többségének vezetését és valamennyi megyei közgyűlésben többséget szerzett. Az, hogy ez győzelem-e vagy sem, nyilván attól függ, hogy a 2014-es választás eredményeihez hasonlítjuk, vagy abszolút értelemben mérlegelünk.

Az viszont mindebből leszűrhető, hogy a centrális erőtér megszűnt. Két nagy politikai tömb fog a továbbiakban egymással vetélkedni a magyar politikai arénában. A Mi hazánk – egyelőre úgy néz ki – nem lesz képes betölteni a Jobbik korábbi pozícióját. S az is nagy kérdés, jó lenne-e a nemzet szempontjából, ha mégis betöltené. Egyik oldalról jó, ha van egy erős nemzeti radikális párt a Fidesztől jobbra, másik oldalról viszont úgy tűnik, ennek szavazótábora inkább a Fideszéből gazdagodhat, mint az egykori Jobbik megmaradt, a kormányt zihálva gyűlölő, Toroczkaiékat pedig (minden alap nélkül) Fidesz-bérencnek tekintő szektásaiból. Még az is meglehet, hogy 2022-ben megismétlődik a 2002-es képlet, amikor a be nem jutó MIÉP épp annyi szavazatot kapott, amivel a Fidesz megnyerhette volna a választást.

Megnőtt a baloldali váltás esélye

A nemzeti érdekek szempontjából igen kedvezőtlen fejlemény, hogy a magyarok fővárosát egy tehetségtelen, városvezetői alkalmatlanságát már bizonyított, Budapest vonatkozásában a legelemibb kérdésekben is tévedő, kozmopolita, a homoszexuális propagandát támogató személy fogja vezetni.

Az új főpolgármester, Karácsony Gergely első interjújában már lenácizta Wass Albertet, és ugyanő népszavazással törölné el Magyarország nemzeti szellemű Alaptörvényét.

Ki kell mondanunk, e választás jelentősen megnövelte a balliberális oldal 2022-es választási esélyeit. Amiből persze nem az következik, hogy megrettenjünk és lebénuljunk, hanem az, hogy a harcot még elszántabban kell folytatni.

Cum Deo Pro Patria et Libertate.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés