
Visszatér a rossz emlékezetű baloldal. Budapest új főpolgármestere, Karácsony Gergely kormányváltásra készül
Fotó: MTI
2019. október 25., 10:032019. október 25., 10:03
Orbán Viktort az egyik oldal a magyar kormányfői székre legalkalmasabb államférfiúi adottságokkal rendelkező vezetőnek látja, aki jelenleg Európa legkarizmatikusabb, leginkább jövőbe látó és legrátermettebb vezetője. A másik oldal szerint korrupt zsarnok, aki maffiamódszerekkel teszi tönkre az országot.
Tény, hogy a 2006 forró ősze után kialakult új politikai helyzetet maximálisan kihasználta: többször is rámutatott, hogy középen a Fidesz–KDNP szövetség áll, kétoldalt pedig a „szélsőséges”, egymással összefogni képtelen pártok. Jobbról az egykori Jobbik, balról pedig a kommunista utódpártok, beleértve ebbe az SZDSZ utódpártjait. (A 2002 és 2010 között kormányt adó két baloldali párt soha nem vált el teljesen, az MSZP-nek mindig is megvolt az SZDSZ-es tagozata és fordítva. Egy valami mindig közös volt a két párt fősodrában: a magyar nemzeti gondolkodással szembeni zsigeri ellenszenv, a „merjünk kicsik lenni” mentalitás és a magyar öntudat mesterséges, tudatos, tervszerű aláásása.)
E képleten belül
Hogy az „Orbán egyenlő Gyurcsány” hazugságát a Jobbik Simicska Lajos hatására cserélte-e le a „Gyurcsány is jobb Orbánnál” még ordasabb hazugságára, azt nem tudhatjuk biztosan. Az viszont tény, hogy a magyar politikában példátlan manővert levezénylő Vona Gábor a kudarc után vette a kalapját és lelépett. Azóta is nagyrészt azt a balos társaságot támogatja, futtatja, reklámozza, amelynek tagjait 2016 előtt maga is a nemzet első számú ellenségeiként emlegette.
A Vona nélkül maradt Jobbik ahelyett, hogy helyesbítette volna a téves irányt, és visszatért volna eredeti értékrendjéhez, a Csak a Nemzet jelszóba tömöríthető 2003-as eszmei platformhoz, nemcsak tovább ment a Vona által fémjelzett úton, hanem oly mértékben kötelezte el magát a baloldal mellett, amit már az egykori elnök sem helyeselt. (A Vona által előnyben részesített Momentum semmivel sem nemzetibb, mint az általa elutasított MSZP vagy a DK, legfeljebb taktikusabb. Vona koalíciós elképzeléseibe a Momentum csak azért került be lehetséges partnerként, mert a párt 2000 után alakult. Vona demagóg, minden alap nélküli, de hangzatos vesszőparipája volt ugyebár, hogy elsősorban 20. és 21. századi pártok állnak egymással szemben s nem nemzetiek, illetve nemzetellenesek. A 21. századi pártok pedig ugyebár a Jobbik, az LMP és a Momentum, amelyeknek Vona szerint össze kellene fogniuk.)
Tavaly még erős volt az idegenkedés mind a baloldali szavazókban a Jobbik iránt, mind a Jobbik-szavazókban az utódkommunisták iránt. Így e két, elveit feladó, egyedül a kormány iránti vakgyűlölet által motivált társaság nem fogott össze nyíltan, csak a „legesélyesebb ellenzéki jelöltre való szavazás” elvét hirdette. Ami egyébként egyenlő volt az összefogással, de ez nem volt mindenkinek egyértelmű.
Az azóta történtek –
Olyannyira, hogy az önkormányzati választásokon már meg merték kockáztatni a nyílt közös fellépést több fontos helyszínen is.
A Fidesznek a várakozásoktól elmaradó választási eredményeit persze nem csak ez okozta. Biztosan belejátszott az ellenzéki média által alaposan kihasznált botrány, a Borkai-ügy is, amely épp ott találta el a kormányoldalt, ahol eddig a legerősebb s egyben legérzékenyebb volt. Az eszmei–morális–értékrendi oldalon. A bal térfélen egy kokainozós, a korrupciós technikákat részletező, azokról a lehető legnagyobb természetességgel szóló szocialista monológ nem ártott annyit, mint a Fidesznek Borkai félrelépése. Amihez egyébként az ellenzéki média minden alap nélkül hozzáköltötte a kokainozást is, a szimmetria kedvéért. A baloldaliakat – kevés kivétellel – nem eszmék ösztönzik, hanem többnyire a mélyen fekvő Orbán-fóbia. A korrupciót jelentős részük természetesnek veszi.
Őket az ellenzék külön angol nyelvű anyagokkal szólította meg, Facebook-csoportot is létrehoztak számukra, s persze Facebook-eseményt is október 13-ra. Nem kell társadalomtudósnak lenni, hogy az ember felmérje: egy nyíltan bevándorlásellenes nemzeti kormánnyal szemben könnyű mozgósítani a külföldieket.
Nézzük az eredményeket! A Fidesz egyik oldalról elvesztette a főváros vezetését: ez egyébként a legnagyobb szimbolikus erővel, legnagyobb hatással bíró veszteség akkor is, ha általános európai jelenség, hogy a fővárosok baloldali vezetésűek. Elvesztett a kormányoldal számos olyan várost és kerületet, amely eddig szilárd bástyának tűnt. Mindezzel együtt szavazatszámban messze rávert az ellenzékre országos összesítésben, megnyerte a megyei jogú városok többségének vezetését és valamennyi megyei közgyűlésben többséget szerzett. Az, hogy ez győzelem-e vagy sem, nyilván attól függ, hogy a 2014-es választás eredményeihez hasonlítjuk, vagy abszolút értelemben mérlegelünk.
Az viszont mindebből leszűrhető, hogy a centrális erőtér megszűnt. Két nagy politikai tömb fog a továbbiakban egymással vetélkedni a magyar politikai arénában. A Mi hazánk – egyelőre úgy néz ki – nem lesz képes betölteni a Jobbik korábbi pozícióját. S az is nagy kérdés, jó lenne-e a nemzet szempontjából, ha mégis betöltené. Egyik oldalról jó, ha van egy erős nemzeti radikális párt a Fidesztől jobbra, másik oldalról viszont úgy tűnik, ennek szavazótábora inkább a Fideszéből gazdagodhat, mint az egykori Jobbik megmaradt, a kormányt zihálva gyűlölő, Toroczkaiékat pedig (minden alap nélkül) Fidesz-bérencnek tekintő szektásaiból. Még az is meglehet, hogy 2022-ben megismétlődik a 2002-es képlet, amikor a be nem jutó MIÉP épp annyi szavazatot kapott, amivel a Fidesz megnyerhette volna a választást.
A nemzeti érdekek szempontjából igen kedvezőtlen fejlemény, hogy a magyarok fővárosát egy tehetségtelen, városvezetői alkalmatlanságát már bizonyított, Budapest vonatkozásában a legelemibb kérdésekben is tévedő, kozmopolita, a homoszexuális propagandát támogató személy fogja vezetni.
Ki kell mondanunk, e választás jelentősen megnövelte a balliberális oldal 2022-es választási esélyeit. Amiből persze nem az következik, hogy megrettenjünk és lebénuljunk, hanem az, hogy a harcot még elszántabban kell folytatni.
Cum Deo Pro Patria et Libertate.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!