2014. január 25., 19:342014. január 25., 19:34
Közhírré tétetett: Áder János magyar köztársasági elnök 2014. április 6-ra tűzte ki az országgyűlési választás időpontját. A baloldali ellenzék szerint ezzel a Fidesz választási szempontjait szolgálta, a köztársasági elnök indoklását olvasva azonban nem nehéz belátni, hogy az ország és a magyar társadalom érdekében cselekedett, amikor a voksolást a lehető legkorábbi időpontra írta ki. Közös érdek, hogy mielőbb tiszta víz kerüljön a pohárba, minél rövidebb legyen a kampány, és hogy a húsvéti ünnepekre ne nyomja rá a bélyegét a politika mocska. Az elnök mozgástere egyébként igen kicsi, az alkotmány annyit ír elő, hogy a választást az egyik áprilisi vagy májusi vasárnapra kell kiírni. Az ellenzék vádja egyébként is elég komikus, ha azt nézzük, hogy a legutóbbi választások óta a Fidesz magabiztosan és töretlenül vezeti a népszerűségi listákat.
Lejáratási spirál
Kemény kampány lesz. Az első plakátokon a „baloldal” nem magát reklámozta, hanem Orbán Viktort montírozta össze Simicska Lajossal „Orbán-Simicska maffiakormány” felirat felett, a szöveg pedig ennyi: „Ők jobban élnek. És Ön?” Fejtörést okozhatott a Fidesznek, hogy ebben a műfajban érdemes-e felvenni a kesztyűt. Végül úgy döntöttek, hogy igen, a „válaszplakáton” a baloldal prominensei, Mesterházy, Bajnai és Gyurcsány mellett a BKV per fővádlottja, Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes látható, az elítéltekhez hasonló pózban, kezükben nem egy számtábla, hanem a nevük, a szöveg pedig ez: „Nem érdemelnek több esélyt”. (Hagyó kapcsán a Bors Online tavaly novemberben azon humorizált, hogy lassan összeáll a szocialista börtönválogatott, s felsorolta a különböző bűncselekmények miatt szabadságvesztésre ítélt politikusokat, illetve azokat, akiket a bíróság jó eséllyel el fog ítélni.)
Nem lehetett könnyű döntés, hogy érdemes-e belemenni a lejáratókampány licitjébe. Talán az is motiválta a döntést, hogy midőn az Orbán–Gyurcsány vitában 2006-ban Orbán Viktor nem vette fel a kesztyűt, nem engedte magát provokálni, hanem elbeszélve a másik feje mellett a Fidesz programjáról szólt, a közvélemény-kutatások alapján még a fideszes tábor is úgy látta, hogy gyengébb teljesítményt nyújtott agresszív ellenfelénél.
Lesz itt még csetepaté. A balos ellenzék azt reméli, hogy a paksi atomerőmű ügyében Oroszországgal kötött egyezségből kampánymeghatározó témát kreálhat, érdemben roncsolhatja a kormány megítélését a történelmi okokra visszavezethető zsigeri oroszellenességre alapozva. Amire van némi esély, annak dacára, hogy a kormány döntése jónak tűnik abban az értelemben, hogy az olaj- és gáztartalékok küszöbön álló kimerülésének idején érdemes az atomenergiára alapozni, akárcsak az egyensúlypolitika kontextusában: az oroszokkal kötött egyezség üzenet az euroatlanti globalokratáknak. Bethlen Gábor politikájában is az volt a zseniális, hogy két birodalom határmezsgyéjén egyensúlyozni volt képes az érdekszférák között, a saját érdek érvényesítésének jegyében. Az Oroszországgal kötött egyezség az első komoly lépés az elvi síkon már évekkel ezelőtt meghirdetett irányban.
Hajnali segítség
A Fidesz fő kampányfegyvere a rezsicsökkentés, ami egyrészt értelemszerűen konvergál a magyar érdekekkel, másrészt úgyszólván mindenkit érint. Nem csoda, hogy a „Magyar csapatnak” elnevezett, a rezsicsökkentést népszerűsítő kampánystábhoz több tízezer önkéntes csatlakozott. A baloldali heccsajtó persze ebben az elnevezésben is kivetnivalót lát, kirekesztésről beszél, akárcsak 2002-ben a kokárda kapcsán. Miközben vannak egészen egyszerű kisajátíthatatlan nevek, célok és szimbólumok. A kérdés csak az, hogy vállalja-e őket az ember, vagy sem. Ahogy Pokorni Zoltán rámutatott a Kovács Lászlóval folytatott pártelnöki vitában tizenkét évvel ezelőtt, midőn Kovács László kitűzte a kokárdát: ennyi az egész, részt kell venni az akcióban.
A két nagy párt kölcsönös lejárató kampányából az LMP és a Jobbik húzhat hasznot. Utóbbi látványos fazonigazításon dolgozik, plakátjai nem támadnak, a pozitív jobbikos életérzésről szólnak. Előbb a fiatalok körében mért népszerűségüket hirdetve készítettek egy jó hangulatú fiatalos plakátot saját aktivistáik fotójával, majd egy három nemzedéket felölelő család együttlétének pillanatát örökítették meg. A párt korifeusai rájöttek arra, hogy a Jobbik nemhogy kormányt nem fog alakítani, de a 20 százalékot sem haladja meg a várható eredmény, ha nem nyit a közép felé, s ha nem próbálja lebontani a negatív sztereotípiákat. Ebbe, ha némi veszteséggel is jár, de besegíthet a Magyar Hajnal, az „igazi radikálisok” szerveződése, amely puszta létével a centrum felé tolja a pártot.
Gyurcsány megszelídítése
Gyurcsány Ferenc integrálása és az önmagukat sikerrel lejárató eszmetársainak – például Kuncze Gábor – listára való felvétele kettős haszonnal jár. Egyrészt aligha hoznak szavazatot, a most Bajnai mellett dolgozó ex-LMP-s Szigetvári Viktor szerint is csak a kampány dolgozhatja le azt a hátrányt, amit Gyurcsány személye jelent – a Századvég felmérése szerint is a választók 72 százaléka nem szavazna olyan pártszövetségre, amely Gyurcsányt indítja. Másrészt „domesztikálja” Gyurcsányt, az egyetlen politikust, aki nyíltan hirdeti, hogy megvonná a határon túli magyarok szavazati jogát, s aki, ha külön indul, jó eséllyel erre építené kampányának egy részét, akárcsak 2002-ben és 2004-ben. A volt miniszterelnök számára semmi nem szent, és mint bizonyította, semmiféle gátlás nincs benne, ha a nemzeti értékek és érdekek megtaposása hasznosnak tűnik a klikkérdek szolgálatában. Senkinek nem hiányzik ismét egy, a határon túli magyarok ellen hangolt, a nemzetet összetartó érzelmi kötelékek szétszabdalására törekvő kampány, amiből már többször is ízelítőt kaptunk.
A választás tétje, hogy melyik erőcsoport kerül többségbe. A Fidesz fémjelezte politikai konglomerátum, amelyet Orbán Viktor egyelőre kézben tart és nemzeti tartalommal tölt fel, vagy a magát megtévesztő módon baloldalnak tituláló, valójában azonban az emberek bérrabszolgává züllesztését célzó, globalista gyarmatosítást elősegítő komprádor elit? Más szóval a középtávú magyar jövőt asaját út határozza meg – a saját érdek minél nagyobb figyelembe vétele mellett, bizonyos rendszerhibákkal, amit megtapasztalhattunk az utóbbi négy évben –, vagy a gyarmati státus, a globalizáció kiteljesedése Magyarország felett?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!