
Vannak, akik a mindenre jó csodagyógyszerekben bíznak, ami beindítja a szervezet öngyógyító képességét
Fotó: Veres Nándor
2022. július 09., 09:392022. július 09., 09:39
A közmédia naponta szajkózza, mekkora bajban van a hazai egészségügyi ellátás: a román orvosi kamara jelentése szerint az ország kórházaiban lévő mintegy 30 ezer orvosi állás fele betöltetlen. Volt olyan év, hogy két és fél ezer orvos váltotta ki a külföldi munkavállaláshoz szükséges szakmai igazolását, túlnyomó többsége el is hagyta az országot.
így a román statisztikai hivatal kivándorlókként tartja őket számon.
Évente átlagosan 3000 orvos lép be a hazai egészségügyi rendszerbe és mintegy 3500 távozik, így lehetetlen ellensúlyozni a kivándorlást, azaz gyakorlatilag a nyugati országok számára képezik ki az orvosok nagy részét, akiket akár tízszer magasabb bérezés csábít a nyugati országokba. A kamara szerint az is sokat számít, hogy néhány évvel ezelőtt a legfelső bíróság az orvosokat „köztisztviselőknek” minősítette. Ez pedig hátrányosan érintette őket az esetleges műhibák büntetőjogi, valamint a hála-
pénz elfogadásának korrupciós besorolása miatt, bár a törvény alkalmazására alig volt példa. A szakemberhiánnyal küzdő rendszer vezetői egyre gyakrabban emlegetik, hogy az ilyen agyelszívást uniós támogatásokkal kellene ellensúlyozni.
Másfél esztendővel ezelőtt egyik ismerősöm vagyont költött bizonyos kivizsgálásokra, analízisekre – mindamellett, hogy naprakész biztosítása volt. Végeredményként szinte valamennyi lelete szervi betegségekre utalt. A „bizonyosságot” követően elindult a „kezelési” kálvária, a kezelések kimerültek napi kétadagnyi negyed tablettában. Három hónap elteltével újabb méregdrága vizsgálatok után újabb negyed tabletták következtek, eredménytelenül. Hogy meddig tartott a kálváriája, illetve a „gyógyulása”, lényegtelen. Az viszont egyáltalán nem az, hogy a betegeket kísérleti nyulaknak, illetve anyagilag kizsigerelhető alanyoknak tekintik visszaélve kiszolgáltatottságukkal, illetve a fennálló hazai helyzettel.
A minden szinten üzletté degradált betegellátás a fent említett hazai helyzet durva velejárója, amelyre, ha a román egészségügy nem talál hamarosan megoldást, hajlamosak leszünk elhinni, hogy minden gyógyult beteg egy-egy elveszített anyagi forrást jelent az érdekelteknek.
Egy másik hihetetlenül jövedelmező gyógymód az algabiznisz és az ehhez hasonló, szinte kuruzslásnak minősülő gombatenyészet vagy jobb esetben aloe vera (orvosi aloé).
Az érmelléki kis falvakban még vannak kispadok a házak előtt, ahol a falusi emberek meghányják-vetik a napi dolgaikat, s a világ legtermészetesebb hangján kérdezik meg, mi járatban vagyok arrafelé. Magyarázom, faluriport ügyben vetődtem oda, így szívesen beszélgetek az emberekkel, és közben fényképezem a csendes falusi idillt.
S ha már így kiadtam magam, nyomban el is látnak tanácsokkal, mit is kellene még megírni az újságban. Mert ugye itt van például a Józsi esete. Józsi a múlt héten halt meg agydaganatban, és három árva maradt utána. Algával etették – mondják, és sűrűn bólogatnak hozzá. Algával? – kérdezem. Azzal hát! Mivelhogy azt mondták neki, az majd beindítja a szervezet öngyógyítóját. Így majd’ egy évig etették vele jó pénzért az algát, mint csodaszert. De Józsinak csak fájt a feje, így beutaltatta magát a kórházba. Ott derült ki, már késő. Nemsokára meg is hótt! – fűzi hozzá Kálmán bácsi a sámliról, amolyan ízes érmelléki nyomatékkal.
S amint baktatok a bekötőúton a buszmegálló felé, azon gondolkodom, vajon hogyan tudnak elszámolni egyes gyógyításra felesküdöttek a lelkiismeretükkel, akik százalékarányos nyereségvágyból mikroalgák és hasonlóak fogyasztására buzdítják a halálos kórságban szenvedőket azzal alapozva meg a mindenre jó csodagyógyszer garanciáját, hogy azok beindítják a szervezet öngyógyító képességét. És teszik ezt egyes fehérköpenyesek a hippokratészi eskü alatt minden következmény nélkül. Mert ugyan ki tudna olyan esetet említeni a hazai egészségügyben, közszférában vagy bármilyen területen, ahol ha kárt okozott vagy ember-
életet követelt a hozzá nem értés vagy a szélhámosság, annak komoly jogi következményei lettek volna?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!