
Imalánc Nagyváradon a Szent László szoborért. Nem tartott sokáig az összefogás
Fotó: Balogh Levente
2019. július 01., 18:502019. július 01., 18:50
2019. július 01., 18:512019. július 01., 18:51
Amikor a Bihar megyei magyarok már-már azt hiszik, hogy „fegyverszünet” vagy valamiféle „békeszerződés” van kialakulóban a két magyar párt között, és végre le lehetne kicsit ereszteni, azonnal kiássa valaki az újabb csatabárdot, és újfent egymásnak esik a két szervezet. Főleg, ha jól oda tudnak „hatni” egymásnak, ahol a legelevenebb. Mert éppen valami összejött a másiknak, valami jót talált ki és azt hét év óta jól is műveli. Rúgjunk hát rajta egyet, nehogy lazán tudja végezni a közjó érdekében az e heti többemberes munkáját.
Valahogy így történt ez a napokban Nagyváradon is, éppen a Szent László Napok előestéjén. Ilie Bolojan polgármester kabineti tanácsadóját, Zatykó Gyulát – aki néppártos berkekből került ki, és a megye legnépszerűbb fesztiváljának a főszervezője is egyben – ugyanis azzal támadta meg az RMDSZ városi szervezete, hogy magyarügyi tanácsadóként nem volt elég szemfüles, amikor a háromnyelvű (román, magyar, angol) feliratok készültek a közterek, közintézmények számára. Mert valami homok került a városháza gépezetébe, lévén, hogy a munkálat megrendelője a város Nemzetközi Finanszírozású Beruházásokat Menedzselő Igazgatósága, a kivitelező pedig egy magánvállalkozás volt, amit ugye egy kabineti alkalmazott mégsem ellenőrizhet, mivel nem végrehajtói állást tölt be. Nem úgy, mint egykor Biró Rozália alpolgármester, aki a durva tükörfordításos utcanevekről tette híressé Nagyváradot. De az ugye bocsánatos esetnek bizonyult még akkor is, ha neki hatalmában állt volna ellenőrizni a kivitelezést alpolgármesteri minőségben.
De nem is ezért a már-már nevetséges kukacoskodásért éreztem kényszert a véleményírásra. Inkább egy amolyan felemás érzés miatt, mint amikor azt sem tudja az ember, sírjon-e vagy nevessen az effajta gyermeteg, homokozóba illő magatartáson, amit az erdélyi magyarok már évtizedek óta művelnek egymással, és képtelenek kinőni, levetkezni magukról a szokást. Mint amikor a szomszédgyerek új játékot kap, s hogy ne legyen felhőtlen az öröme, irigységből valamelyik társa kinyomja a játékbaba egyik szemét, vagy letöri a kisautója ajtaját. Valami hasonló érzésem támadt most, amikor a városi tanács egyik RMDSZ-es önkormányzati képviselője túlreagált kirohanással tette szóvá az esetet, és természetesen a „pártsajtó” azonnal reflektált az „ügyre”.
Mintha 2010-ben nem olyan utcanév-fordítások jelentek volna meg, mint például Lovaglók utcája (Călăraşilor), Piros tó utca (Lacul Roşu), Bánat utca (Banatului) vagy Galaktikus Gála (Gala Galaction) utca. Csakhogy az akkori botrányért az éppen hivatalban levő RMDSZ-es alpolgármesternek kellett volna felelnie.
A 45 ezer eurós City Walk projekt egyébként a város bejáratánál még 3 totem pannót, 15 információs panelt, 80 egyéb irányítót, 30 műemléképületet megnevező táblát és 40 épületi útmutatót tartalmaz.
Ilie Bolojan polgármester szerint túl van dramatizálva az egész – a helybéli románok is derülnek a kicsinyességen –, Mircea Mălan alpolgármester pedig, aki az uniós projekt felelőse, már intézkedett a javításokról.
De a szokás hatalma nagy úr! Ahelyett, hogy felhőtlenül szórakoznánk, amíg ezt is meg nem tiltják nekünk, és ki nem találnak számunkra valamiféle gyülekezési tilalmat, egymásba csípünk egy amolyan isteneset, hogy megadjuk a módját.
Hogy még a fesztivál se telhessen felhőtlenül, hogy tegyünk egy lapáttal minden jónak a közepébe. Mert jár ez nekünk, magyaroknak, egymástól.
Akkor mit várhatunk a többségi nemzettől?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!