
Szivárvány vihar után. A természet mindenhol fellélegzett
Fotó: MTI
2020. május 04., 08:462020. május 04., 08:46
2020. május 04., 08:472020. május 04., 08:47
Örülnénk, ha minél hamarabb véget érne a vírusjárvány okozta rémálom. De jó lenne, ha tanulnánk is belőle, hogy jövőbeli életünk másként alakuljon. Társadalmi síkon vajon milyen változást hozhat az emberek életében ez a kórság, illetve milyen pozitív hatással lehet pusztuló környezetünkre a vírusveszedelem?
A szabályok és tilalmak ellenére az ember társas lény marad, így „passzussal” a zsebében is szót vált embertársaival, ismerőseivel az utcán, akik megosztják egymással észrevételeiket. Akadnak olyanok, akik több okból is egyelőre nem fájlalják e rendhagyó állapotot. Mint mondják, januártól már stresszelte őket a közelgő helyhatósági és parlamenti választások hihetetlenül mély szintre süllyedő kampánya. Van tehát, aki annak örül, hogy ez a négyévente ismétlődő cirkusz kitolódik. A politikumnak ugyanis fogalma sincs arról, mennyire fel tudja forgatni az emberek életét az örökös acsarkodás, a politikai szenny, amit hetekig kénytelenek hallgatni.
A politikai színterek elmaradó csatározásain túl szintén jó hír a légszennyező anyagok és az üvegházhatású gázok légköri koncentrációjának csökkenése. Olyan világvárosok is akadnak, ahol 50 százalékkal lélegezhetőbb a levegő. Szakemberek szerint a városok felett legalább 8–10 százalékkal kisebb a szén-dioxid légköri koncentrációja, de a metán esetében is csökkenés tapasztalható. Február első két hetében Kínában 25 százalékkal csökkent a légszennyezés és az energiafelhasználás, így esély van rá, hogy az ázsiai ország éves szén-dioxid-kibocsátása néhány százalékkal visszaesik.
A mutatók szerint tehát a gépkocsik használatának visszaszorítása jelentős környezeti hatással bír. A környezetre azonban nemcsak ennek van pozitív hatása, hanem az ipari termelés átmeneti csökkenésének is, ami inkább a nagyobb ipari területeken látványos – Kínában, Indiában, Észak-Olaszországban. Ugyanakkor azzal is tisztában kell lennünk, hogy ez átmeneti állapot. A szakemberek szerint, ha minden visszatér a régi kerékvágásba, még rosszabb lehet, mint amilyen pár hónappal ezelőtt volt. A cégeknek nem lesz pénzük környezetkímélő módszerekre, inkább a gazdaság gyors helyreállítására fognak törekedni.
Egyelőre azonban a természet fellélegzett, és fantasztikus átalakulásokon megy át. Máris kezdenek begyógyulni a bolygó sebei. Az ablakból figyelve – még ha kis jelekből is – tisztán kivehető, ahogy a Föld újra magára talál. Kínában például láthatóvá vált a horizont, amelyet időtlen idők óta füst takart. Több várost olyan szmog fedett, hogy az emberek maszkban jártak-keltek, ma viszont tiszta levegő fogadja az utcán közlekedőket.
De jó hírek érkeznek Európából is. A természet feléledése reményt kelt az emberekben az élet és a jövő iránt. Olaszország partjainál a delfinek visszavették a tengert, és az elhagyott kikötők csendjében a rakparthoz úsztak.
A csend, amely átfogja a Földet, az élővilágra is kihat. A zajszennyezést mérő ügynökségek által közzétett zajtérképek hetek óta a decibelek zuhanását mutatják. Különösen szembeötlő a zajcsökkenés a nemzetközi repülőterek térségében, mivel a legtöbb járatot leállították. Ugyanez figyelhető meg az autópályák mentén és az éjszakai klubokkal teleszórt körzetekben, ahol a szórakozóhelyek kénytelenek voltak lehúzni a redőnyt. A zajtérképek szerint a nyugati városok központjában a zajszint jelenleg akkora, mint általában egy külvárosi zöldövezetben. Egy hét alatt sok helyen 90 százalékkal csökkent a zajszennyezés.
Fontos tehát, hogy számba vegyük eleink örökségét. Nincs hely a világon, ahol a Földet ne tisztelték volna anyaként őseink. A megszemélyesítés kézenfekvő, hiszen a föld adja az életet: befogadja a magot, életre kelti, megszüli, saját magából táplálja, neveli, óvja. Elődeink tudták: mindannyian e jelképes anyának a gyermekei vagyunk. A régi időkben az emberek szertartásokkal, áldozatokkal igyekeztek a föld szellemét megnyerni, hogy megfoganjon a mag, bőséges legyen a termés, szaporodjon az erdőkben a vad, a vizekben a hal. Őseinknek az élet volt a legfőbb érték.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!