Hirdetés

Nem sztár, „csak” kosteleki

Zsuráfszki Zoltán táncművész szerint benne összeér a föld az éggel, Sebestyén Márta énekes a verseny legkarizmatikusabb személyiségének titulálta. Vaszi Levente énekes nemcsak a Fölszállott a páva című tehetségkutató zsűrijének bizalmát nyerte el, hanem a publikum szeretetét is kivívta. A gyimesi csángó közönségdíjassal versenyről és tervekről beszélgettünk.

Dénes Ida

2014. május 03., 13:512014. május 03., 13:51


– Tavaly is részt vettél a Fölszállott a pávában: a kosteleki Szellő néptáncegyüttes tagjaként léptél színpadra. A tavalyi szereplés után egyértelmű volt, hogy az idén is megméreted magad a népzenei- és néptáncversenyben?

– A tavalyi Páva-utunkon egyáltalán nem gondoltam erre. Ferencz András komám, tanárom javasolta, hogy induljak el egyedül énekelve az idén.Ő is íratott be engem, én nem gondoltam arra, hogy próbát tegyek. Úgyhogy nem volt ez tervbe véve, csak úgy hirtelen jött.

– Hogyan emlékszel vissza a Pávás fellépésekre és a fellépések közti időszakokra?

– Nekem elég jó élményeim voltak a Páva során, jól viseltem ezt a versenyt. Lehet azért is, mert nem versenyként fogtam fel. Én voltam az az ember, aki örökké hülyéskedett, viccelődött mindenkivel fellépés előtt. Nagyon jó kapcsolatba kerültem a szerkesztőkkel, tévésekkel is. Persze a színpadon, élő adásban ez annyira nem látszott, de a kulisszák mögött csak így lehet túlélni, és szerintem ezt így is kellene felfognia minden versenyzőnek. Ez így állja a helyét. Hallottam, hogy jövőre szerveznek gyerekeknek Pávát, és azzal annyira nem értettem egyet. Egy gyermek nem tudja ezt az egészet megemészteni. A továbbjutás egy életre szóló pozitív vagy negatív tapasztalat lenne. Ha pozitív, az jó, de ha negatív, annak nagy veszélyei vannak. Mi hál’ Istennek felnőttként álltunk hozzá, és jó volt a Páva.

– Az élő adást is könnyen dolgoztad fel?

– A fellépések azért nem voltak annyira könnyűek, de lehet, hogy a kulisszák mögötti állapotom le tudta vezetni a feszültséget bennem. Nem izgultam különösebben. Főleg, hogy mielőtt énekeltem volna, mutattak rövid filmecskéket otthonról, s ezek nagyon megnyugtattak. Éreztem az otthoni levegőt és szabadságot, azt, ahogy otthon szoktam énekelni. Úgy fogtam fel ezt az egészet, amikor felálltam a színpadra, mintha nem is lenne előttem mikrofon: kieresztettem a hangomat.

– Nehéz volt a ráhangolódás  a döntőben előadott nagyheti passiós énekre?

– Azért is hunytam le közben a szememet, hogy úgy gondoljak magamba. Ez a húsvéti hangulat bennem volt. A tévéseknek sem tetszett annyira a döntőbeli szereplésem, mert nem hülyéskedtem annyit, mint máskor. Mondták, hogy ez nem te vagy. Mondtam, ez is én vagyok, csak most ezt követeli az ünnep, erről szól.

– A döntőt célzó dalválasztás hogyan történt?

– Az úgy volt, hogy én még az elődöntőben voltam, amikor felhívott Sándor Csaba Lajos barátom, a balánbányai Ördögborda néptáncegyüttes vezetője. Megkérdezte, hogy a döntőben mit gondoltam énekelni. Mondom: még itt vagyok az elődöntőben, nem gondolok olyan messzire. Ő adta az ötletet: ha úgy adódik, legyen valami húsvéti, nagyböjti ének. Ezzel én is egyetértettem, vittem is itthonról egy nagyböjti éneket, de arról bebizonyosodott, hogy nem annyira jó, mert újabb stílusú, inkább régi kéne, a zsűri is azt pontozza. Ebben segített aztán Fábián Éva, a mentorom. Kiválasztottuk az éneket, összetelefonálgattuk fél Gyimest, Kosteleket s mindent, hogy akkor ez jó lesz-e. Így sikerült végül kiválasztani. Nagyon át tudtam venni a hangulatát, s ahogy láttam, rengeteg embert megríkattam, úgyhogy elérte az ének a célt: ugyanazt érezte a nép is, mint amit én.

– A döntőt nézve az lehetett a néző érzése, hogy nagyon szeretnél már otthon lenni. Ennyire nagy volt a honvágy, vagy az izgalom csapódott le így?

– Nem volt bennem izgalom, a honvágy viszont erősen utolért volt. A másik az a hangulat, amit átvettem az énekből. A színpadon az utolsó szakasznál kicsit a hangom már úgy nyuvasztott, jött volt, hogy sírjak. Láttam például Lezsák Sándort, az Országgyűlés alelnökét, aki engem nagyon jól ismer, mert a csángó oktatási programban sokat segít bennünket. Láttam, hogy a szemei meg voltak telve könnyel, engem is meghatott ez, s hogy az emberek mennyire figyelik, hogy én mit énekelek, s mennyire látják azt, hogy én is milyen állapotot vettem fel. Úgyhogy alig vártam, hogy a színpadról leszálljak. Nem érdekelt, hogy hány pontot kaptam, hanem hamar lejöttem a színpadról, és hátul aztán egy jót bőgtem. Ilyenkor jobb lenne az embernek otthon a családban, vagy inkább a templomban kéne legyen, de én közben ott voltam Budapesten, nyolcszáz kilométerre az otthonomtól.

– Közönségdíjat kaptál, ami legalább akkora elismerést jelent, mintha az énekesek kategóriájának győztese lettél volna. Hogyan viseled ezt a hatalmas népszerűséget?

– Olyan emberke vagyok, aki szeret barátkozni, ugyanakkor a tiszteletet mindenkinek megadom. S ha Isten megsegít, nem akarnék változni, remélem, nem is fogok nagyon. Hogy is mondjam? Kicsit fékezem magam ettől a nagy népszerűségtől. Mondják, hogy sztár vagyok. Nem vagyok én sztár, kosteleki vagyok. De jólesett és meglepett, hogy ennyien szeretnek. Nekem most elsősorban az otthon, a gyermekek és a tanítás a fontos. Aztán most biztosan jönnek fellépések is. De hál’ Istennek olyan helyen lakom, ahol térerő nincs, úgyhogy ki kell, hogy jöjjenek, ha meg akarják kérdezni, el tudok-e menni. Szerintem jó is volt ez így, hogy ezt a díjat kaptam és nem a kategóriáét, mert oda egy olyan ember kell, mint Kacsó Hanga Borbála, aki ott van helyben, tudják hordozni, elérik. Nem ilyen, mint én, hogy el vagyok dugva az Isten háta mögött.

– Szerinted miből fakad ez a nagy szeretet?

– Nem tudom. Lehet az, hogy nem az volt bennem, hogy nyerni akarok, hanem, hogy ének szintjén képviseljem Erdélyt. Elég nagy teher volt a vállaimon, de annyira nem fogtam fel én ezt, lehet, hogy még most se ért fel ide a bolondomba, hogy mekkora dolgot csináltam. Miért szerettek meg az emberek? Talán mert ilyen vagyok, jó nyers nyelvet beszélek: jó ganyés, háziszőttes. Lehet, hogy ez tetszett az embereknek.

– Mi lesz a nyeremény sorsa? Egy magyarországi bulvármagazinban még a döntő előtt azt lehetett olvasni, hogy ha megnyered, megnősülsz. Ez tényleg így van?

– Igen, és meg is nősülök. El is mondjam mikor?

– Hát, ha nem titok…

– Szombaton! Nem tudom melyik szombaton, de hogy szombat lesz, az biztos. Nem csütörtökön, mint a cigányok, hanem szombaton, ha Isten megsegít.

– Úgy legyen! De visszatérve a versenyre: nagyon szimpatikus volt az a helyzet, amikor Kállay-Saunders Andrást csángó népdalra kellett tanítanod. Megnézed, ha bekerül az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjébe?

– Hát én megnézem, csak ne essen szombatra, mert lehet, hogy akkor lakodalmazunk… Persze, hogy megnézem. Ismertem már a nevét a tehetségkutatóból. Többet én beszéltem, mint ő, az biztos. Mondták, hogy nem erőst gazdag a szókincse. Szerény, rendes ember, nem olyan nagyszájú, mint én.

Vaszi Levente
A Bákó megyei Kosteleken született 1988. december 31-én. Középiskolai tanulmányait 2008-ban fejezte be Csíkszeredában, majd Sepsiszentgyörgyön a Spiru Haret Egyetemen tanult tovább földrajz szakon. 2008-tól 2012-ig a Háromszék Táncegyüttes táncosa volt, 2012 ősze óta tanár a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program keretében.

– Az egyik kisfilmben azt mondtad, Csíkszereda és Sepsiszentgyörgy után attól féltél, hogy unatkozni fogsz Kosteleken, viszont nem így alakult. Milyen egy napod otthon?

– Sűrű, jó sűrű, olyan, mint a moslék, amilyet szoktunk adni a disznóknak. Hétfőtől szerdáig erőst sűrű, csütörtök-pénteken csak délután tanítok, de hétfőtől szerdáig délelőtt-délután. Ahogy végzek az iskolában délelőtt, a gyermekeket rögtön viszem fel a varázslatos iskolabuszunkkal. Andrással mi vagyunk a sofőrök. Ő hozza a gyerekeket a falu végétől, s én viszem. S akkor az iskolából elvisszük őket magyar órára, majd onnan haza.

– Délelőtt románul, délután magyarul tanítasz?

– Igen, bár délelőtt inkább vegyesen, románul is, magyarul is, mert ha csak románul beszélnénk, lehet, hogy nem értenék meg a gyerekek. Délután pedig csak magyarul szoktam. Ha van délelőtt földrajz óránk, akkor délután megtartom tiszta magyarul az átalakított csűrnél, ahol szoktunk tanítani. Éneket, kézműves foglalkozást, magyart, földrajzot, történelmet, ütőgardonyozást tanítok. Mert ez a kincs, ami fontos. Sokszor fontosabb a tánc, az ének, mint a nyelv, mert ettől vagyunk azok, akik vagyunk ott a hegyekben. Csak így maradunk meg, ha ezeket tudjuk.

– Húsz év múlva hogyan és hol képzeled el magad?

– Ha az Isten megsegít, s Ő is úgy akarja, mert én akarom, akkor otthon, Kosteleken. S nemcsak húsz év múlva, hanem ötven, hetven év múlva is. Attól függ, hogy mennyire hosszú lesz a fonal.

Kedves barátaim, üsmeröseim, kostelekiek, gyimesiek, erdélyiek, nagy Magyarországiak és az Óperenciás tengeren is túliak!

Olyan szépen köszönöm, hogy velem voltatok a páva utamon és, hogy sokan izgultatok értem, így nekem kicsibb jutott a fellépéseimen. Isten fizesse meg nektek a sok bátorító támogatást, a sok imádságot, és azt az elfogyasztott kréditeket, amit reám szántatok. Én úgy érzem, megtettem a tenni valómot, de nem felejtem el, hogy a Jézuska nélkül, s rajta keresztül nélkületek nem sikerült volna ez az elismerés. Sokan írtátok, hogy ez a közönség díj nagyobb elismerés, mint a zsűritől kapott pontszám. Evel egyet es értek, me én mindenkinek énekeltem! A Jézuska azért adta ezt a tehetséget nekem, hogy meg tudjam osztani veletek. Köszönöm, hogy bíztatok bennem, és elnézést kérek azoktól, akiknek nem tudtam visszaírni, és személyesen megköszönni a gratulációt, me hál’ Istennek annyit kaptam, hogy Kosteleket bé lehet háromszor telepíteni... Isten fizesse a szereteteteket s köszönöm, hogy együtt ünnepelhettük Úr Jézus Krisztusunk feltámadását. Isten áldjon meg mindenkit, üdvözlettel, s tisztelettel Vaszi Leventétek! ennyi...
Vaszi Levente Facebook-bejegyzése

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés