Hirdetés

Munkások Isten szőlőskertjében

A Kolozsvári Református Kollégium iskolalelkésze, Kovács Tibor, idén augusztusban kilencévnyi oktatói munka után új kihívás elé nézett, és elfogadta a mezőpaniti gyülekezet meghívását: augusztustól a Mezőség legnagyobb közösségének lelkipásztora lett. Kovács Tiborral a hivatásról, az éjszakai munkáról, a biztató motorról, az iskolai örömökről és az állandó kihívásokról beszélgettem.

Somogyi Botond

2016. szeptember 21., 08:092016. szeptember 21., 08:09


– Hogyan kerültél a kolozsvári kollégiumba?

– Isten útjai kifürkészhetetlenek. Talán azért is, mert mindig máshova kerültem, mint ahova szerettem volna. Aztán hamar rájöttem, Isten épp ott akar használni engem, ahova kerülök. Annak idején sírva mentem Székre segédlelkésznek, aztán három év után én kértem a presbitériummal, hogy próbáljunk meg még egy évet hosszabbítani. Ugyanígy történt az iskolával is, ahol érettségiztem. Teológusként már helyettes tanárként tanítottam a kollégiumban, s miután Széken lejárt a három év, az igazgató szólt, menjek vissza egy kis időre az iskolába. Ez a kis idő lett kilenc esztendő, ami – úgy gondolom – nem volt hiábavaló.

– A kollégium évzáró ünnepségén kiköszönő beszédedben említetted, hogy a kolozsvári református kollégiumnak minden évszázadban volt tíz éve, amely hosszú időszakra meghatározta az intézmény jövőjét. Te épp ennek voltál a részese. Hogyan élted meg?

– Nagyon intenzíven. Visszanézegettem a kollégium történetét, és valóban úgy történt. Az 1700-as évek végén felépítették a Farkas utcai épületet, és mintegy száz évig nagy lendülettel működött az iskola. A 19. század végén felépült a Petőfi utcai ingatlan, és ez is száz évre adott volna lendületet az iskolának, ám az 1948-as államosítás közbeszólt. Most, a 21. század elején, Isten egy olyan időszakot és olyan embereket választott ki, amellyel és akikkel újabb lendületet akart adni a kollégiumnak. Akkor kerültem az iskolába, amikor az fennállásának 450. évfordulóját ünnepelte. Folyamatban volt az elemi osztályok engedélyeztetése, ezért áldott emlékezetű Csiha Kálmán püspök azt mondta, már csak egy óvoda hiányzik a kollégiumi oktatásból. Ez megfogott, és elhatároztam, hogy igyekszünk beindítani az óvodát is. Értelmét láttuk az ötletnek, hiszen valahonnan táplálni kell az elemi osztályokat. Elindultunk és kezdtünk szervezkedni. A munkában óriási segítség volt az, hogy Székely Árpád igazgató úrral akartunk és tudtunk is együttműködni. Azt sem szabad elfeledni, hogy imádságaink mindig meghallgatásra találtak. Az volt az első kihívás számomra. Az óvodában ma már 85 gyermek van, hat óvónő és három dadus. Úgy gondolom, a terven ott volt Isten áldása.

– Az óvodán kívül azonban mással is foglalkoztál…

– Az idő múlásával eljutottunk a pályázatok világába. Azt is feladatomnak tekintettem, hogy olyan alternatív forrásokat keressünk, amellyel lehet könyvkiadást támogatni, táborokat szervezni, sportpályát építeni és még sok minden mást. Ez volt tulajdonképpen az „éjszakai munkám”. Fontos volt számomra a kollégium népszerűsítése is, hiszen az egyre fogyó gyermeklétszám mellett biztosítani kellett az utánpótlást. Ha az ember elindul egy úton, akkor Isten ráárasztja áldását, és akkor is menni kell, ha már úgy látszik, hogy emberileg lehetetlen. Hét éve figyelgettük a kolozsvári szakmai oktatás ügyét, és azt láttuk, sok gyermek román szakiskolába iratkozik, mert magyar nincs. Évente mintegy száz diákot veszített el a kolozsvári magyarság. Ráadásul e diákok nagy része nem is lett szakember, mert nem az anyanyelvén tanulta a szakmát. Sokáig folytak városi szinten az egyeztetések, végül úgy éreztük, hogy ezt nekünk kell felvállalnunk. Úgy cseppentem bele az egészbe, hogy az egyik biztató motorja voltam az ötletnek. Annyira beleástam magam a szervezésbe, hogy amikor be kellett indítani a Szász Domokos szakiskolát, az egyház engem bízott meg azzal, hogy „sínre tegyem” az intézményt. Három év után hat szakon mintegy 240 diák tanul. Mindez azt mutatja, érdemes volt ebbe is belefogni.

– Egy ilyen sikeres sorozat után mi késztetett arra, hogy gyülekezeti szolgálatot vállalj?

– Munkámnak a legszebb része az volt, amikor a diákokkal foglalkoztam: az evangelizációs táborokban, lelkigondozói beszélgetéseken, bibliaórán. Ahogy telt az idő, egyre több adminisztratív feladat hárult rám. Ezért fogalmazódott meg bennem, hogy a hivatásomtól nem szeretnék elkanyarodni. Most, amikor sínen van az iskola, úgy gondolom, félre kell állni, és visszatérni a hivatásomhoz, hiszen jelenleg több mint kétharmada a munkámnak nem lelkipásztori feladat. Hiszem, hogy Isten kirendeli azt az embert, aki ezt a munkát szívvel-lélekkel fogja tovább vinni.

– Mire vagy a legbüszkébb az elmúlt kilenc évből?

– Egy lelkipásztornak a legnagyobb sikere a lelki élményeket jelenti. Ezért öröm volt az, amikor a kollégiumban a lelkihangolón először láttam a diákokat boldogan beszélni Isten igéjéről. Amikor a nyári Lesi-tónál rendezett evangelizációs táborokban az ima alkalmával akár 20–25 fiatal is kiállt imádkozni. Amikor láttam azt, hogy voltak, akik közelítettek hozzám, és együtt tudtunk beszélgetni lelki kérdésekben. És van a másik része is, amiért sokat kellett dolgozni és imádkozni: például az óvoda és a szakiskola. Ám hangsúlyozom: mi csak munkások vagyunk Isten szőlőskertjében. Mienk ugyan a munka öröme, de a dicsőség mindig Istené.

– Nem fog hiányozni mindez?

– Egy ideig biztos hiányozni fog, de Isten ott használ fel minket, ahol a legnagyobb szüksége van ránk. Ezért hiszem, hogy Isten Mezőpanitban is számos örömöt készített számomra a szolgálat terén.

– Erdély egyik legnagyobb református gyülekezetében kezdted meg a szolgálatot augusztusban. Milyen tervekkel indultál Mezőpanitban?

– A presbitérium a következőket mondta: tiszteletes úr, semmi mást nem kérünk, csak azt, hogy az evangéliumot prédikálja. Ez talán egyszerűnek is tűnhet, ám nem az. Lelkileg úgy szolgálni egy kétezer lelkes gyülekezetben, hogy mindenki érezze, neki van lelkipásztora, és hogy mindenki érezze magáénak is a közösségben folyó munkát. Nyilván itt is vannak a gyülekezetnek olyan területei, ahol részben ugyanazt kell majd tennem, amit az iskolában: a gyerekekkel, az ifjúsággal foglalkozni. Egy fiatalos, lendületes és modern közösségbe kerültem, úgy érzem, nagyszerű kihívások állnak előttem: például megszervezni a diakóniai munkát és még sok minden mást a gyülekezetben. Úgy gondolom, jó munkatársakra találtam itt is.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés