
A zenekar legnagyobb álmai közé tartozik fellépni a budapesti A38 hajón, a Double Rise-on és Tusványoson
Mély gondolatok és őszinte monológok szerepelnek a borszéki Kalandor zenekar első saját szerzeményében, a Ne tévedj című dalban. Mosneág Gellért, az együttes gitáros-dalszerzője az idei X-Faktoros szereplésről, a készülő zeneművekről és távlati céljairól beszélt az Erdélyi Naplónak.
2019. november 30., 18:312019. november 30., 18:31
– Tavalyi megalakulásotok óta sok koncertet adtatok, és szakmai elismerésben is részesült a zenekar. Hogyan jött létre az együttes?
– Egy előző zenekartól indultunk, amelynek Norbival és Annával voltunk a tagjai. Ebből a bandából utólag kiváltunk és úgy döntöttünk, létrehozunk egy újat azzal a céllal, hogy saját dalokat írjunk. Ekkor alakult a Kalandor. Norbival erős barátság alakult ki közöttünk. Talán, mert ugyanazt a célt tűztük ki magunk elé. Annával 2007 óta párkapcsolatban éltünk, 2017-ben pedig összeházasodtunk. Szilárdot kiskora óta ismertük, mivel tagja volt egy zenekarnak, amelyet én oktattam. Tudtuk, milyen jellem és mennyire akarja ő is a fejlődést, amiről folyton beszélünk. A zenekar megalakulását attól a ponttól számítjuk, amikor elhívtuk Szilárdot a Kalandorba. Ez épp a születésnapján történt.
– Milyen fontosabb események határozták meg előmenetelét?
– Az ÉTER fesztivál és az X-Faktor kovácsolt össze bennünket, és késztetett továbblépésre. Az idei X-Faktorban a mentorházig sikerült eljutnotok.
– Hogyan éltétek meg a magyarországi tehetségkutatóban való részvételt?
– Az X-Faktorban szerepelni kellemes meglepetés volt. Megéltük minden egyes pillanatát. Szerettük a rengeteg zenével és karrierépítéssel eltöltött időt, habár fárasztó volt. Csalódtunk, hogy nem jutottunk tovább, hiányérzetünk támadt már a kiesést követő napon. De jólesett látni és érezni, hogy dolgozik a zenekar és halad előre.
– Nemrég Ne tévedj címmel jelent meg első saját dalotok. Mit üzentek vele?
– A dal egy szerelmi csalódásról szóló szerzemény, amelyben jelen vannak a mély gondolatok és az őszinte monológok, amivel azt üzenjük a közönségnek, hogy bármit teszünk, abból ne legyen „késő bánat”. Mindenképp gondoljuk át, tényleg jó döntést hoztunk-e, illetve hogy döntéseinkkel milyen fájdalmat okozhatunk másoknak. Ne feledjük, honnan jöttünk és kit hagyunk cserben, mert később talán már nem lehet helyrehozni a dolgokat.
– Zenei világotokat leginkább az indie folk, pop-rock, funky és alternatív vonal jellemzi, a szerzeményeket magyar nyelven írjátok. Miért tartjátok fontosnak az anyanyelven való megszólalást?
– Mindenképpen Magyarország felé szeretnénk nyitni, másrészt egyelőre nem is tudnánk más nyelven írni szövegeket. Magyarul gondolkodunk, és magyarul írunk.
– Hogyan építitek fel a koncertrepertoárt: milyen arányban szerepelnek benne magyar, illetve idegen nyelvű zeneművek?
– Ha a mostani koncertrepertoárt nézzük, akkor az igencsak eltér a régi felosztástól, amelyet kilencven százalékban angol, tíz százalékban pedig magyar dalok alkottak. Mostanra ez megfordult 80–20-as arányra.
– Újabb dalokat vagy lemezt is terveztek?
– Nemsokára megjelenik a második dalunk is Maradj velem címmel, amit a közönség az X-Faktor válogatásán hallhatott. A többi zenemű is készen áll, már csak az anyagi részét kell összegyűjtenünk, hogy meg tudjuk jelentetni.
– Hol találkozhat veletek legközelebb az erdélyi közönség?
– December 7-én a gyergyószentmiklósi Oneses kávézóban lépünk fel, december 21-én pedig Csíkszeredában adunk karácsonyi jótékonysági koncertet.
– Hol látjátok magatokat a következő öt-tíz évben?
– Fontos számunkra, hogy minél több rádió játssza dalainkat. Reméljük, ez öt év múlva már természetes dologgá válik. Legnagyobb álmaink és céljaink közé tartozik fellépni a budapesti A38 hajón, az Akvárium Klubban, a torockói Double Rise Fesztiválon és Tusványoson. Az 5–10 éves tervbe még a Budapest Park is belefér, ami a szívünk csücske, és nyolc év múlva majd arról mesélhetnénk, hogy milyen volt ott játszani.
A székelyföldi tehetségkutató nyertese
A Kalandor zenekar nyerte a hétvégén Székelyudvarhelyen immár nyolcadik alkalommal megrendezett Székelyföldi Peron Music Tehetségkutatót. A rendezvény mezőnyét szakmai zsűri, valamint idén először diákokból álló ifjúsági zsűri figyelme is kísérte. Az előbbiben jelen volt Orbán-Ferenc Sarolta (Príma Rádió szerkesztője, zenész), Szabó Attila (Civil Más Rádió, kommunikációs szakember), Antalfi József (zenész), Szász Csaba (Star Rádió, műsorvezető), Vilcsek Dániel (hangmérnök, a Peron Tehetségközpont műszaki vezetője). A dobogós zenekarok számos fellépési lehetőséggel gazdagodtak. A Kalandor 2020 októberében Borszékről Budapestre utazhat az Öröm a zene döntőjére, ahol versenybe szállhat huszonöt döntős zenekarral a hárommillió forint értékű fődíjért.
Bede Laura
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!