Hirdetés

Lemezen a FUNKorporation nyolcéves „utazása”

PR-kép a FUNKorporation együttesről.  Most kezdődik el a nemzetközi megmérettetésük •  Fotó: Facebook/Funkorporation

PR-kép a FUNKorporation együttesről. Most kezdődik el a nemzetközi megmérettetésük

Fotó: Facebook/Funkorporation

Különböző stílusokat ötvöző új dalokat készít és hamarosan megjelenteti első albumát a kolozsvári FUNKorporation együttes. Halmen József gitáros, a zenekar egyik alapító tagja a banda életét befolyásoló mérföldkövekről, koncertélményekről, tervekről beszélt az Erdélyi Naplónak.

2019. április 03., 11:212019. április 03., 11:21

2019. április 03., 11:252019. április 03., 11:25

– A zenekar 2011-es megalakulása óta több száz koncertet adtatok és tízezres nézettségű dalokkal büszkélkedhettek. Milyen mérföldköveket emelnél ki az együttes életéből?
– Kisebb-nagyobb szünetekkel már nyolc éve működünk, és egyre ritkább az együtteseknél, hogy ennyi idő után még mindig együtt zenélnek. Az első mérföldkő talán a 2012-es médiabefutó ének-zene kategória fődíja volt. Itt sok ember megismerte a zenénket és ezt követően számos koncertet adtunk. Szintén nagy segítség volt, hogy a TIMAF (Transylvanian International Art
and Music Festival) 2012-es kiadásának a fődíjasai lettünk. Fontosnak tartom a zenekar történetében azt is, hogy tavaly jelent meg első két videoklipünk a Hold on through című szerzeményünkhöz és a Purple Love című dalunkhoz. Az évek során sikerült nyitni pár nagyobb zenekarnak – Irie Maffia, PASO, Compact, Şuie Paparude, Kistehén, Byron, Moonlight Breakfast –, és több fesztiválon felléptünk: Jazz in the Park, Félsziget, a magyarországi Művészetek Völgye, Awake Fesztivál, Vibe, Double Rise, Kolozsvári Magyar Napok.

– Szerkezetileg mennyire változott a zenekar felállása?
– Sokat nem változott. Egyszer énekes nélkül maradtunk, mivel Horváth Hannah Budapesten folytatta tanulmányait. Akkor kissé pánikba estünk, hogy vajon kit kapunk helyette, amíg ő Pesten tanul. Szerencsére viszonylag hamar összehozott a sors Székely Erikával, aki jelenleg is velünk énekel. Sőt azóta Hannah is visszajött Kolozsvárra, és most már két szólistával játszunk. 2017 májusában sajnos egy autóbalesetben elveszítettük Szántó Lórit, a basszusgitárosunkat. Ezt követően Lackó, aki addig klarinétozott, átvette a zenekarban a basszusgitáros szerepét, és új fúvóssal gazdagodtunk: a Loose Neckties Society színészzenekarból ismert szaxofonos, Balla Szabolcs csatlakozott hozzánk. Jelenleg héttagú a zenekar, és most már van állandó hangosítónk Dobai Csaba személyében, ami nagy segítség.

Hirdetés

– A zenekar garage funk, jazzy soul és balkán pop stílust képvisel. Ez a műfaj minden eddig megjelent dalra jellemző vagy próbálkoztatok a határok feszegetésével?
– A műfaji behatárolás mindig nehéz kérdés, de talán a fent említettek közül kicsit mindegyik megtalálható a zenénkben. Folyamatosan próbálkozunk új dolgokkal, most például egy hip-hoposabb, neo-soulos dalnak fogtunk neki, amit Erika írt. Az albumon több fajta stílus is megjelenik, lesz lassúbb, szomorkásabb soulos dal, lesz gyorsabb elektronikusabb zenére emlékeztető discoszám, de bluesos szerzemény is.

A FUNKorporation legtöbbször erdélyi színpadokon lép fel •  Fotó: Facebook/Funkorporation Galéria

A FUNKorporation legtöbbször erdélyi színpadokon lép fel

Fotó: Facebook/Funkorporation

– Milyen repertoárral szoktatok koncertezni: főként saját dalokat adtok elő vagy feldolgozások is színesítik a koncertanyagot?
– Most már eljutottunk arra a szintre, hogy a koncertrepertoárunk hetven százaléka saját dal, ezen kívül van körülbelül négy-öt feldolgozás, amit nagyon szeretünk és mindig eljátsszuk.

– Felfedezhető bármilyen különbség a hazai és külföldi közönség között?
– Egyelőre csak Magyarországon léptünk fel, kétszer a Művészetek Völgyében, ahol nagyon jól reagált a közönség a zenénkre, nagy buli volt, illetve egyszer koncertezünk egy szentendrei sörfesztiválon, ott is jó élményben volt részünk. Nyitott és bulizós közönség fogadott mindkét helyen, már a második-harmadik számnál táncolt mindenki. Ezen kívül Budapesten koncerteztünk a Duna-parton: ott vegyes közönség fogadott, sok turista, illetve számos Pesten élő erdélyi fiatal is eljött, hogy meghallgasson, ami jól esett. Mintha kritikusabb lenne a közönség Budapesten. Mivel nagyváros és nincs olyan nap, hogy az ember ne tudna elmenni egy nívós fellépésre, illetve jóval több minőségi zenekar van, mint nálunk, ezért a koncertközönség is jobban hozzászokott a magas színvonalhoz. Nehezebb újat mutatni, lenyűgözni a magyarországi közönséget, de nekünk sikerült jó hangulatot teremteni. Igaz, ez az én véleményem. Más külföldi tapasztalatunk még nem volt. Idén fellépünk Ausztriában, és a tervek szerint egy litvániai fesztiválon is. Kíváncsian várjuk, ott milyen fogadtatásban lesz részünk.

– Áprilisban turnézni indultok: milyen állomásai lesznek a koncertkörútnak?
– Debrecen lesz az első megálló, ahol a Víztoronyban zenélünk a MÖRK zenekarral közösen, aztán megyünk Budapestre, ahol a Szimplában lépünk színpadra. Innen Bécsbe utazunk, ahol a Fanialive nevű klubban lépünk fel, aztán visszamegyünk Budapestre, és a Gólyában is tartunk koncertet a Dokkerman and the Turkeying Fellaz együttessel közösen, amellyel Kolozsváron is játszottunk együtt. Szegeden és Temesváron folytatjuk a turnét, májusban pedig itthoni koncerteket szervezünk, illetve nyáron többször is fellépünk Magyarországon.

– Készülőben van az első nagylemezetek. Mikorra várható a megjelenése?
– Sajnos elég sokat húzódott a munkafolyamat. Eredetileg tavaly év végén szerettük volna kiadni, de nem haladtunk úgy, ahogy elképzeltük, ez gyakori zenekaroknál. Most már nagyjából készen van, még csak a fúvósokat kell felvenni a stúdióban, és mehet utómunkára. Szerintem egy-két hónapon belül kijön az album.

– Milyen dalok kerülnek fel a lemezre?
– A lemezen csak saját dalok lesznek és remixek. Elég változatos, mivel a régi számaink és a legújabb szerzemények is rajta lesznek. Szóval lesz egy történet is az egészben. Gondolkoztunk azon is, hogy két lemezt kellene kiadni: az egyik a régi dalokkal, a másik az újakkal. De aztán amellett döntöttünk, hogy inkább legyen egy lemezen az egész nyolcéves „utazás”. Majd szeretnénk lemezbemutató koncertet is.

– Hol találkozhat veletek legközelebb a közönség?
– Legközelebb április 5-én lépünk fel Nagyszebenben az Atrium kávéházban. Ezután indulunk a magyarországi turnéra, ahol Ausztriát is érintjük. Májusban pedig a marosvásárhelyi diáknapokon koncertezünk, illetve Bukarestben a Control klubban. Nyáron főként itthon fesztiválozunk, és az említett litván zenei rendezvény lesz az első külföldi fesztiválunk.

– Mit szeretnétek megvalósítani a tízéves évfordulóig?
– Minél több új dalt írni, új albumot kiadni és minél több fellépést mind külföldön, mind itthon. Konkrét célunk, amit a tízéves évfordulóig szeretnénk megvalósítani, nincs, de biztos tartunk majd egy nagy bulit sok meghívottal és zenészbaráttal. Fontos, hogy tartsunk össze, zenéljünk minél többet, és szeressük egymást a következő években is úgy, mint most.

Bede Laura

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés