
PR-kép a FUNKorporation együttesről. Most kezdődik el a nemzetközi megmérettetésük
Fotó: Facebook/Funkorporation
Különböző stílusokat ötvöző új dalokat készít és hamarosan megjelenteti első albumát a kolozsvári FUNKorporation együttes. Halmen József gitáros, a zenekar egyik alapító tagja a banda életét befolyásoló mérföldkövekről, koncertélményekről, tervekről beszélt az Erdélyi Naplónak.
2019. április 03., 11:212019. április 03., 11:21
2019. április 03., 11:252019. április 03., 11:25
– A zenekar 2011-es megalakulása óta több száz koncertet adtatok és tízezres nézettségű dalokkal büszkélkedhettek. Milyen mérföldköveket emelnél ki az együttes életéből?
– Kisebb-nagyobb szünetekkel már nyolc éve működünk, és egyre ritkább az együtteseknél, hogy ennyi idő után még mindig együtt zenélnek. Az első mérföldkő talán a 2012-es médiabefutó ének-zene kategória fődíja volt. Itt sok ember megismerte a zenénket és ezt követően számos koncertet adtunk. Szintén nagy segítség volt, hogy a TIMAF (Transylvanian International Art
and Music Festival) 2012-es kiadásának a fődíjasai lettünk. Fontosnak tartom a zenekar történetében azt is, hogy tavaly jelent meg első két videoklipünk a Hold on through című szerzeményünkhöz és a Purple Love című dalunkhoz. Az évek során sikerült nyitni pár nagyobb zenekarnak – Irie Maffia, PASO, Compact, Şuie Paparude, Kistehén, Byron, Moonlight Breakfast –, és több fesztiválon felléptünk: Jazz in the Park, Félsziget, a magyarországi Művészetek Völgye, Awake Fesztivál, Vibe, Double Rise, Kolozsvári Magyar Napok.
– Szerkezetileg mennyire változott a zenekar felállása?
– Sokat nem változott. Egyszer énekes nélkül maradtunk, mivel Horváth Hannah Budapesten folytatta tanulmányait. Akkor kissé pánikba estünk, hogy vajon kit kapunk helyette, amíg ő Pesten tanul. Szerencsére viszonylag hamar összehozott a sors Székely Erikával, aki jelenleg is velünk énekel. Sőt azóta Hannah is visszajött Kolozsvárra, és most már két szólistával játszunk. 2017 májusában sajnos egy autóbalesetben elveszítettük Szántó Lórit, a basszusgitárosunkat. Ezt követően Lackó, aki addig klarinétozott, átvette a zenekarban a basszusgitáros szerepét, és új fúvóssal gazdagodtunk: a Loose Neckties Society színészzenekarból ismert szaxofonos, Balla Szabolcs csatlakozott hozzánk. Jelenleg héttagú a zenekar, és most már van állandó hangosítónk Dobai Csaba személyében, ami nagy segítség.
– A zenekar garage funk, jazzy soul és balkán pop stílust képvisel. Ez a műfaj minden eddig megjelent dalra jellemző vagy próbálkoztatok a határok feszegetésével?
– A műfaji behatárolás mindig nehéz kérdés, de talán a fent említettek közül kicsit mindegyik megtalálható a zenénkben. Folyamatosan próbálkozunk új dolgokkal, most például egy hip-hoposabb, neo-soulos dalnak fogtunk neki, amit Erika írt. Az albumon több fajta stílus is megjelenik, lesz lassúbb, szomorkásabb soulos dal, lesz gyorsabb elektronikusabb zenére emlékeztető discoszám, de bluesos szerzemény is.
A FUNKorporation legtöbbször erdélyi színpadokon lép fel
Fotó: Facebook/Funkorporation
– Milyen repertoárral szoktatok koncertezni: főként saját dalokat adtok elő vagy feldolgozások is színesítik a koncertanyagot?
– Most már eljutottunk arra a szintre, hogy a koncertrepertoárunk hetven százaléka saját dal, ezen kívül van körülbelül négy-öt feldolgozás, amit nagyon szeretünk és mindig eljátsszuk.
– Felfedezhető bármilyen különbség a hazai és külföldi közönség között?
– Egyelőre csak Magyarországon léptünk fel, kétszer a Művészetek Völgyében, ahol nagyon jól reagált a közönség a zenénkre, nagy buli volt, illetve egyszer koncertezünk egy szentendrei sörfesztiválon, ott is jó élményben volt részünk. Nyitott és bulizós közönség fogadott mindkét helyen, már a második-harmadik számnál táncolt mindenki. Ezen kívül Budapesten koncerteztünk a Duna-parton: ott vegyes közönség fogadott, sok turista, illetve számos Pesten élő erdélyi fiatal is eljött, hogy meghallgasson, ami jól esett. Mintha kritikusabb lenne a közönség Budapesten. Mivel nagyváros és nincs olyan nap, hogy az ember ne tudna elmenni egy nívós fellépésre, illetve jóval több minőségi zenekar van, mint nálunk, ezért a koncertközönség is jobban hozzászokott a magas színvonalhoz. Nehezebb újat mutatni, lenyűgözni a magyarországi közönséget, de nekünk sikerült jó hangulatot teremteni. Igaz, ez az én véleményem. Más külföldi tapasztalatunk még nem volt. Idén fellépünk Ausztriában, és a tervek szerint egy litvániai fesztiválon is. Kíváncsian várjuk, ott milyen fogadtatásban lesz részünk.
– Áprilisban turnézni indultok: milyen állomásai lesznek a koncertkörútnak?
– Debrecen lesz az első megálló, ahol a Víztoronyban zenélünk a MÖRK zenekarral közösen, aztán megyünk Budapestre, ahol a Szimplában lépünk színpadra. Innen Bécsbe utazunk, ahol a Fanialive nevű klubban lépünk fel, aztán visszamegyünk Budapestre, és a Gólyában is tartunk koncertet a Dokkerman and the Turkeying Fellaz együttessel közösen, amellyel Kolozsváron is játszottunk együtt. Szegeden és Temesváron folytatjuk a turnét, májusban pedig itthoni koncerteket szervezünk, illetve nyáron többször is fellépünk Magyarországon.
– Készülőben van az első nagylemezetek. Mikorra várható a megjelenése?
– Sajnos elég sokat húzódott a munkafolyamat. Eredetileg tavaly év végén szerettük volna kiadni, de nem haladtunk úgy, ahogy elképzeltük, ez gyakori zenekaroknál. Most már nagyjából készen van, még csak a fúvósokat kell felvenni a stúdióban, és mehet utómunkára. Szerintem egy-két hónapon belül kijön az album.
– Milyen dalok kerülnek fel a lemezre?
– A lemezen csak saját dalok lesznek és remixek. Elég változatos, mivel a régi számaink és a legújabb szerzemények is rajta lesznek. Szóval lesz egy történet is az egészben. Gondolkoztunk azon is, hogy két lemezt kellene kiadni: az egyik a régi dalokkal, a másik az újakkal. De aztán amellett döntöttünk, hogy inkább legyen egy lemezen az egész nyolcéves „utazás”. Majd szeretnénk lemezbemutató koncertet is.
– Hol találkozhat veletek legközelebb a közönség?
– Legközelebb április 5-én lépünk fel Nagyszebenben az Atrium kávéházban. Ezután indulunk a magyarországi turnéra, ahol Ausztriát is érintjük. Májusban pedig a marosvásárhelyi diáknapokon koncertezünk, illetve Bukarestben a Control klubban. Nyáron főként itthon fesztiválozunk, és az említett litván zenei rendezvény lesz az első külföldi fesztiválunk.
– Mit szeretnétek megvalósítani a tízéves évfordulóig?
– Minél több új dalt írni, új albumot kiadni és minél több fellépést mind külföldön, mind itthon. Konkrét célunk, amit a tízéves évfordulóig szeretnénk megvalósítani, nincs, de biztos tartunk majd egy nagy bulit sok meghívottal és zenészbaráttal. Fontos, hogy tartsunk össze, zenéljünk minél többet, és szeressük egymást a következő években is úgy, mint most.
Bede Laura
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!