
Tizenkét védésével Európa Liga-rekordot döntött múlt csütörtökön az Everton FC kapusa a Wolfsburg elleni mérkőzésén. Tim Howard másnap a csapat edzőpályáján, a Finch Farmon adott nekünk interjút, és nagyon örült az ajándékba kapott fűzős labdának, amelyen Puskás aláírása díszelgett.
2014. október 02., 20:542014. október 02., 20:54
– Gratulálok az új Európa Liga-rekordjához: tizenkétszer hárított a Wolfsburg elleni mérkőzésen! Milyen volt belülről a meccs?
– Nagyon jó volt, négy gólt szereztünk, végig uraltuk a játékot, nekem is volt néhány védésem – összességében klassz meccs volt, szeretem, ahogy játszottunk.
– Mi a csapat célja az Európa Ligában? Képesnek tartja magukat, hogy megnyerjék a kupát?
– Úgy gondoljuk, hogy képesek leszünk, bár nagyon sok jó csapat van, amely ugyanazt célozza. Kiegyensúlyozott a csoportunk, de jól startoltunk – amellett, hogy nyertünk, a másik mérkőzésen 1-1-es, számunkra szerencsés eredmény született a Krasznodar és Lille között.
– A szép jelenből menjünk vissza egy keveset az időben, egészen az ön gyerekkoráig. Milyen volt az élet az anyai ágú nagyszülőkkel, a Fekete-házaspárral?
– Nagyszerű gyerekkorunk volt, a bátyámmal nagyon sok időt töltöttünk a nagyszülőkkel. Összetartó család voltunk: anyám, nagybátyám és a nagyszüleim. Tizennégy éves koromig még a dédnagymamám is élt (Tim még a nagymama szót is magyarul mondta. Menet közben kiderült, hogy a dédnagymamáját szólította nagymamának, a nagymamáját pedig mamának hívta – a szerző). Sok közös családi ebédre emlékszem, és arra is, hogy nagypapa rengeteg történetet mesélt a háborúról és Magyarországról. Jól ismerjük az örökségünket.
– Emlékszik valamire, ami tipikusan magyar? Néhány szóra, ételre?
– A kedvenc ételem a csirkepaprikás (ezt is magyarul mondta). A szavakkal már gondban vagyok, mert édesanyám próbált ugyan engem és bátyámat magyarul tanítani, de mi nem voltunk túl jók ebben. De ha bárhol magyar szót hallok a világban, felismerem, mert a gyerekkoromra emlékeztet. A nagyszüleim és az édesanyám mindig magyarul beszéltek egymás között.
– Szereti a magyar kolbászt és téliszalámit?
– Imádom.
– Szerencséje van, hoztunk néhányat.
– Fantasztikus! (Elkerekedett szemmel vette át az ajándékot.) Igen, ez a fehér héj, ez ismerős. Ha be akart csalogatni minket a játszótérről, nagypapa ebből vágott szeleteket.
– Milyen a kapcsolata az édesanyjával?
– Ő a mindenem, a legjobb édesanya a világon. Keményen dolgozott, hogy felneveljen bennünket, de közben nem felejtett el szeretni. Megmutatta nekem és bátyámnak a helyes utat, hogyan éljük az életünket, kezeljük a többi embert. Büszkék vagyunk a magyar örökségünkre, és erről szívesen és bátran beszélünk az embereknek.
– Amerikai tinédzserként miért választotta a labdarúgást? Akkoriban az Államokban valamennyi kamasz amerikai futballista, hokis vagy kosárlabdasztár akart lenni. A baseball is nagyobb karrierlehetőséget kínált, hiszen sokkal népszerűbb volt a futballnál.
– Valóban úgy tűnhet, hogy Amerikában a foci nem annyira népszerű, de ez csak a felnőttekre igaz: minden kisgyerek szeret focizni. Az én gyerekeim, a fiam és a lányom is. Nagyon jó sport gyerekeknek, én is imádtam: rengeteg energiát adott, a barátaimmal voltam, élveztük minden pillanatát. Többféle sportot kipróbáltam, de a futballt szerettem a legjobban. Már hatéves koromban New Jerseyben igazolt játékos voltam egy kis csapatban, ha jól emlékszem, Rangersnek hívták.
– Nem túl gyakori, hogy amerikai kapust igazoljanak Angliába, ráadásul egy olyan világhírű csapathoz, mint a Manchester United, ahol azelőtt épp az aktuális világbajnok kapus, Fabien Barthez védett. Hogy esett önre a választás?
– Nem tudom, 23 éves voltam, épp a New York-i MetroStarsnál játszottam, amikor egyszer csak csörgött a telefonom, hogy a Unitedtől keresnek. Nagy kihívás volt egy Bajnokok Ligája-győztes csapathoz kerülni.
– Melyik mérkőzést tartja a legfontosabbnak a karrierjében?
– Talán az első válogatott mérkőzésemet az amerikai válogatottban. Huszonkét éves voltam, és ez volt a visszaigazolása annak, hogy jó irányba tartok.
– Azt hittem a Belgium elleni nyolcaddöntőt fogja említeni az idei vb-ről...
– Az a legutóbbi mérkőzésem válogatott mezben. Ahogy az ember idősebb lesz, egyre tapasztaltabbá válik, és ezt a tapasztalatot jó esetben hasznosítani tudja. Ilyen értelemben ez is nagyon fontos mérkőzés volt, úgy gondolom, nem játszottam rosszul.
– A világbajnoki nyolcaddöntő után nagyon sok üzenetet, telefonhívást kapott. Melyik volt a legérdekesebb?
– Hívott az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Barack Obama, és ez nagyon kedves gesztus volt tőle – a legtöbb embernek sosem adatik meg, hogy az elnökkel beszélhessen.
– Elhitte, hogy ő van a vonal másik végén?
– Igen, elhittem, mert ez nem úgy működik, hogy egyszer csak megszólal a telefon, és az elnök beleszól, hanem egy csomó előkészületet igényel. De nagyon fontos hívás volt az is, amikor a lányom felhívott a mérkőzés után, és azt mondta, büszke rám.
– Rengeteg humanitárius akcióban vesz részt. Miért fontos önnek segíteni a rászorulókon, különösen a beteg gyerekeken?
– Alapvetően fontos, hogyan viszonyulsz a többi emberhez, és mi a fontos az életedben. A futball szakma és szenvedély egyszerre, de mindenkinek van szenvedélye. A legfontosabb, hogy hasznosan éljünk, és ha megtehetjük, akkor másoknak is segítsünk jobb életet élni. Ha tudunk javítani valakinek az életminőségén, ha önbizalmat adunk neki, az a legfontosabb dolog az életben.
– Pályára lépés előtt és a mérkőzés végén is keresztet vet. Miért fontos ez önnek?
– Hitben nőttem fel, és az én hitem segít nekem túlélni a futball és a hétköznapi élet hullámvölgyeit. A Jézus Krisztusban vetett hitem szinten tart, boldoggá tesz és ez nem szűnik meg akkor sem, ha pályára lépek.
– Meglehetősen sok tetoválást visel. Olyan is akad, amely a magyar gyökereire emlékezteti?
– Igen, van. A bal karomon nagyapám magyar katonai egyenruhában. Mellette az édesanyám, és a mellemre tetováltattam a nagyszüleim nevét: Fekete Pál és Éva.
– A pletyka szerint magyar állampolgársággal is rendelkezik. Igaz ez?
– Igaz.
– Útlevele is van?
– Persze.
– Miért volt fontos önnek, hogy megszerezze?
– Nagyapám nagyon elkötelezett volt Magyarország, a magyarság iránt, így ez nekem is fontos. Nem volt túl bonyolult megszerezni, ezért én is kérelmeztem.
– Mikor?
– Ha jól emlékszem, 2005-ben. Épp nemrég járt le az útlevelem, ezért a múlt héten voltam a londoni magyar nagykövetségen megújítani.
– Sikerült?
– Napokon belül küldik.
– Járt valaha Magyarországon?
– Egyszer, amikor a Manchester Uniteddel Budapesten játszottunk a Bajnokok Ligájában.
– Tervezi még eljönni?
– Nagyon szeretnék. Nem azért, hogy futballozzak, hanem szeretném az ottani életet megismerni.
– Kapott meghívást Magyarországrólis?
– Igen, a miniszterelnöktől kaptam egy nagyon kedves meghívót. Nagy megtiszteltetés egy ilyen fontos embertől levelet kapni. Határozott szándékom elmenni és felfedezni Budapestet.
– Mikor kerülhet erre sor?
– Az első adandó alkalommal. Tudja, profi futballistaként nagyon kevés a szabadidőm, de ahogy lehet, megyek. Meg akarom nézni a család régi házát Budapesten, ahol édesanyám élt gyerekként.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!