Hirdetés

Lemondanak a papíralapú adóbevallásról

Minden bizonnyal sokaknak nem fog tetszeni, ha megvalósul az országos adóhatóság (ANAF) elképzelése, miszerint 2017. január elsejétől kizárólag online lehet majd benyújtani az adóbevallások többségét. Minderről Dragoş Doroş, az ANAF elnöke számolt be. 

Kőrössy Andrea

2016. szeptember 03., 17:572016. szeptember 03., 17:57

Minden bizonnyal sokaknak nem fog tetszeni, ha megvalósul az országos adóhatóság (ANAF) elképzelése, miszerint 2017. január elsejétől kizárólag online lehet majd benyújtani az adóbevallások többségét. Minderről Dragoş Doroş, az ANAF elnöke számolt be a Profit.ro hírportálnak, amelynek elmondta: néhány hónapon belül, jövő év elejétől lemondanak a papíralapú nyilatkozatokról. Annak érdekében, hogy az átállás minél zökkenőmentesebb legyen, az adóhatóság a tervek szerint már idén ősztől kampányt indít, amelynek keretében részletesen tájékoztatják az adófizetőket az elektronikus tennivalókról. Doroş rámutatott: többek között arra készülnek, hogy a hivatalban, illetve a pénztárablakoknál szórólapokat helyeznek ki az érintettek számára.

Nyolc éve lehet online benyújtani az adóbevallást

Az elektronikus adóbevallásra már évek óta adott a lehetőség: az online eljárást még 2008 áprilisától terjesztették ki az ország egész területére. A módszert ugyan egy évvel korábban, 2007 áprilisában bevezették Bukarestben, illetve Ilfov megyében, nyolc éve viszont már minden régióban be lehet nyújtani a nyilatkozatot interneten. Dragoş Doroş most arról is beszámolt, hogy jelenleg országos szinten az adófizetőknek körülbelül 85 százaléka nyújtja be online az adóbevallását. Az ANAF elnöke szerint ez az ideálisnál kisebb arány, úgy fogalmazott: a fővárosban is élnek olyanok, akik még mindig szívesebben állnak sorban a pénztárnál, minthogy az egyszerűbb, elektronikus eljárást válasszák. Azt is elmondta: olyan megyék is vannak, ahol az adófizetők 40 százaléka a papíralapú adóbevallást választja. Doroş kifejtette: tisztában vannak azzal, hogy „bizonyos kategóriába tartozó adófizetők” fenntartásokkal kezelik az elektronikus ügyintézést, nehézségükre esik az interneten elvégezni a tennivalókat, noha erre már régóta lehetősége van minden jogi és magánszemélynek. Emiatt számítanak arra, hogy egyeseknek kellemetlenséget fog okozni az átállás, elmondása szerint azonban az ANAF-ot mindez nem tántorítja el az elképzelés megvalósításáról. „Szükség van erre a reformra, amely végső soron mindenki számára előnyös” – vélekedett az országos adóhatóság elnöke. Mint kifejtette: az intézkedés elsődleges haszna az, hogy megszűnnek a hivatalokban a hosszú sorok, ugyanakkor a közalkalmazottak is kevésbé lesznek leterheltek, hiszen a papíralapú nyilatkozatokon szereplő adatokat nekik kell elektronikus formában rögzíteniük, ez komoly pluszmunkát jelent.

Digitális bizonylatot kell igényelni

Doroş azt is elmondta: az online adóbevalláshoz az adófizetőknek első körben egy digitális bizonylatot kell szerezniük egy engedélyezett szolgáltatótól. Az ANAF tájékoztatása szerint a dokumentum 10–20 euróba kerül, egy bizonylatot pedig többen is használhatnak – jogi és magánszemélyek egyaránt. Az adóhatóság azt is közölte: január elsejétől többek között az állami költségvetésbe befizetendő illeték, a jövedelemadó és a társadalombiztosítási hozzájárulás bevallását kell majd online benyújtani.

Mintegy 250 településen létezik online adófizetés

Egyébként évek óta lehetőségük van a magánszemélyeknek a helyi adók és illetékek online kifizetésére is: öt éve, 2011-ben indult el a Ghişeul.ro honlap, amelyen keresztül immár közel 250 polgármesteri hivatal teszi lehetővé a közterhek elektronikus lerovását. A weboldal ötéves „születésnapját” idén májusban ünnepelték az illetékesek, akik az évforduló alkalmából tartott sajtótájékoztatón elmondták: 2011 óta 248 önkormányzat csatlakozott az elektronikus rendszerhez, az öt év alatt pedig mintegy 250 ezer tranzakciót hajtottak végre az adófizetők, akik több mint 70 millió lej közterhet fizettek ki online. A tavalyi év végéhez képest idén már 30 százalékkal több polgármesteri hivatal része a rendszernek, a városi környezetben élő, bankkártyával rendelkező adófizetőknek pedig körülbelül 80 százaléka használja már a hálózatot. A hivatalos adatok szerint egyre több állampolgár fizeti online a helyi adókat és illetékeket, a Ghişeul.ro-n elvégzett tranzakciók közel egyharmadát ugyanis az idei év első négy hónapjában jegyezték: összesen 76 ezer kártyás fizetést regisztráltak 21 millió lej értékben.

A sajtótájékoztatón arra is kitértek, hogy márciusban a szolgáltatás egyéni felhasználóinak száma elérte a 117 ezret, ez pedig elsősorban annak köszönhető, hogy idéntől már nem kell személyesen jelentkezni a polgármesteri hivatalban az online adófizetéshez szükséges felhasználónévért és jelszóért, ezt immár az interneten keresztül is igényelni lehet. Kiterjesztették a szolgáltatások körét is, így már a közlekedési bírságokat is ki lehet fizetni, és ugyan egyelőre csak kísérleti jelleggel, és mindössze Bukarest 3. kerületében, de jogi személyeknek is megnyitották a platformot. Az ötéves mérlegből azt is megtudhatjuk, hogy 2011 és 2016 között 115 ezer magánszemély regisztrált a honlapon. Az online adófizetés legfontosabb előnye, hogy a közterheteket egyszerűen, illetve bárhonnan le lehet róni – pluszköltségek felszámolása nélkül. Az adófizetők ráadásul az ország más térségében lévő tulajdonaik után is fizethetnek, az egyetlen feltétel, hogy az adott térségben is működjön a Ghişeul.ro.

Az adóhatóság is csatlakozna a Ghişeul.ro rendszeréhez

Az elektronikus rendszerhez hamarosan az országos adóhatóság is csatlakozhat, így a helyi adók és illetékek mellett az állami költségvetésbe folyó közterheket is be lehetne fizetni bankkártyával a Ghişeul.ro weboldalon. A Hotnews.ro hírportál nemrég számolt be arról, hogy az ANAF már meg is hirdette a versenytárgyalást, amelynek során kiválasztják azt a céget, amely lehetővé teszi a szolgáltatást – a projekt becslések szerint 1,55 és 1,87 millió lej közötti összegbe fog kerülni. A közbeszerzéseket lebonyolító elektronikus rendszerben (SEAP) feltüntetett információk szerint az online fizetés ez esetben nem lenne ingyenes, a tranzakció értékének ugyanis 2 százalékát számolnák fel kezelési költségként, amelynek maximális értéke viszont 30 lej lesz. A projekt keretében létrehoznak az adóhatóság számára egy bankszámlát, az interneten befizetett közterhek pedig automatikusan ide kerülnek, majd az állami kincstárba továbbítják a pénzt. A licitre beérkezett ajánlatokat szeptember 19-én értékelik.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés