
Kovács Attila hegyközújlaki sajttárolójában
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
A biotermékek sokkal értékesebbek, több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak az üzletláncok élelmiszereihez képest. Ilyen előnyökkel bírnak Kovács Attila hegyközújlaki gazdálkodó Partium-szerte keresett élelmiszertermékei is.
2020. március 22., 13:062020. március 22., 13:06
2020. március 22., 13:112020. március 22., 13:11
Régóta köztudott, hogy számos betegség nem orvosolható étkezési szokásaink megváltoztatása nélkül. A nagyüzemi mezőgazdaságban a kiszámíthatóbb termés eléréséhez azonban olyan eljárásokat is bevetnek, amelyek nem tesznek jót a környezetnek, és károsak lehetnek az emberi szervezetre. Ezzel szemben a biogazdálkodás olyan élelmiszer-előállító rendszer, amely tiltja, illetve korlátozza bizonyos növényvédő szerek, műtrágyák, talajjavító szerek, mesterséges állatgyógyászati készítmények és hozamfokozók használatát.
Ilyen kisvállalkozás a Bihar megyei Hegyközújlakon Kovács Attila farmja.
Kovács Attila a kecsketejre és a disznózsírra esküszik. Meggyőződése, hogy a sertéstartásban a mangalicáé a jövő. A farmon feleségével gazdálkodik, kecskéket és mangalicákat tartanak. Immár ötödik esztendeje foglalkoznak a házilag történő tej- és húsfeldolgozással. Egyre bővülő tejüzemet működtetnek, ahol lágy és szikkadt sajtot, valamint kefirt készítenek. Termékeiket házhoz is szállítják. A kialakult vevőkör folyamatosan változik és bővül. Ebben az is közrejátszik, hogy 16 kilométerre fekszik Nagyvárad, így termékeiknek állandó a piaca.
„A természetes alapanyagú élelmiszerek azért tartalmaznak lényegesen több vitamint és ásványi anyagot, mert a föld minőségét nem műtrágyával, hanem komposzttal és állattartásból származó szerves trágyákkal javítják” – mondja a farm gazdája. A házilag készített termékek – hétköznapi kifejezéssel élve – nincsenek felfújva. Ami szaknyelven annyit jelent, hogy friss súlyuk kisebb, mint a tömegtermelésben előállított élelmiszereké, de eltarthatóságuk lényegesen jobb, azaz tovább maradnak frissek. Az így termesztett zöldségek és gyümölcsök sokkal gazdagabb tápértékűek.
A rendszerint 40–45 százalékos zsírtartalmú kecskesajt meglehetősen tömény – magyarázza az ökofarm gazdája. Íze markáns, ezért csak kevés kell belőle. A kecskesajtot főleg kisüzemekben, manufaktúrákban készítik. Legnagyobb hagyománya Franciaországban van, de fogyasztják a görögök, a spanyolok, az osztrákok, a németek, a hollandok és az angolok is. Nálunk mostanában van feljövőben.
Állagát tekintve lehet lágy (friss kecskesajt) vagy kemény (érlelt). A friss kevés zsírt, de kevesebb kalciumot is tartalmaz, mint a száraz változat. Elkészítési módja hasonló a tehéntejből készült sajtokéhoz. A langyos kecsketejbe teszik az oltót, és a tejnek kis idő múlva májszerű állaga lesz. Ekkor apró darabokra vágják, forróra melegítik, és egy ideig állni hagyják. Leszűrik, ízesítik, sózzák, sajtkultúrával beoltják, majd formába préselik és érlelik. A lágysajtokat ízesíteni is lehet. Kovácsék vásárlói gomba-, sőt levendulaízűt is rendelnek. A kecskesajt az egyik legfinomabb és legkeresettebb termékek egyike.
A Kovács család termékei a nagyváradi kirakodóvásáron. Van kereslet a biotermékek iránt
Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete
A sajtüzem és a tárolótér folyamatosan bővül, jelenleg 85 négyzetméteren készül a Bihar megye-szerte keresett sajtkülönlegesség.
Az Érmelléki Gazdák Egyesülete által szervezett vásárok mellett kialakult a farm saját klientúrája, de a borversenyek szervezői is megkeresik Kovácsékat száraz sajtokért. A gazda a nagyváradi kirakodóvásárok mellett a nagybányai, szatmárnémeti és hamarosan a kolozsvári nagyvásárra is be akar „törni” termékeivel.
A kiváló kecsketej
A kecske egyik legrégebbi háziállatunk, amelyet őseink körülbelül tízezer éve háziasítottak, nagyjából egyidőben a kutyával és a birkával. Már időszámítás előtt is ittak kecsketejet. A kecsketejet valaha Európában is nagyon kedvelték. A korai középkorban számos kolostorban készítettek kecskesajtot. A tejből készült élelmiszerek könnyen emészthetők és kevés allergén anyagot tartalmaznak. Migrén és stressz esetében is jótékony hatású. A kecsketej jó alternatívája a tehéntejnek a csecsemőtáplálásban, és egyben kiváló rák elleni védelem is. Gyógyító hatását már a 17. században ismerték. Az antibiotikumok felfedezése előtt a tüdőszanatóriumok mellett kecsketenyészeteket tartottak fent, hiszen a tej a tébécé gyógyításában játszott nagy szerepet.
A kecske testsúlyának tízszeresét termeli meg tejben. Teje több vitamint tartalmaz, és könnyebben emészthető, mint a tehéntej. Forralás nélkül is iható, tejallergiát nem okoz. A kalcium, magnézium és foszfor aránya és felszívódási képessége az ember számára a legmegfelelőbb. Vastartalma háromszorosa a tehéntejnek.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!