
2014. május 16., 16:202014. május 16., 16:20
Irreálisan fénylő fehér padló, az egészen apró részletekig ésszerűsített termelési folyamat, a legkorszerűbb ipari berendezések szinte zajtalan működése, a holnap megnyugtató biztonságát sugalló fiatal arcok, szigorú biztonsági intézkedések: Nemeszsukon ünnepélyes keretek közt nyitotta meg kapuit a Bosch-társasaság Automotive Electronics nevet viselő osztályához tartozó termelőegység. A Kolozsvár közeli település ezzel Bukarest, Balázsfalva és Temesvár után a német cég negyedik romániai hídfője lett.
Nemeszsuk korábban a Nokia mobiltelefongyártó révén került nemzetközi rivaldafénybe, bár olyan más, határokon túli cégek is megvetették ott a lábukat, mint a háztartási gépeiről ismert olasz DeLonghi, a bútoriparhoz tartozó osztrák Holver vagy területi lerakatával a nem kevésbé híres Tuborg dán sörgyártó. Dorel Pojar nemeszsuki polgármester elégedetten dörzsölheti a kezét, hiszen a település hatnullás euróban mért bevétellel számolhat évente – ez pedig fejlődést, korszerűsítést, életszínvonal emelkedést szavatol.
Forró gyárváltás
A Bosch-társaság még 2011 őszén, mindjárt a finn óriáscég távozása után tárgyalni kezdett a román féllel, a Boc-kormánnyal, és viszonylag hamar megegyezés is született. A 77 millió eurós beruházást feltételező gyár annyira gyorsan épült fel több mint 21 hektárnyi területen, hogy a német cégcsoport vezetősége „kénytelen” volt Reutlingenben az Automotive Electronics Speed Award kitüntetéssel honorálni a nemzetközi összefogás eredményeképpen megvalósult gyárat. Mert az idén 20. születésnapját ünneplő romániai Robert Bosch Kft. alkalmazottjaival vállvetve a németországi Ansbachban, a francia Mondeville-ben, valamint a magyarországi Hatvanban fungáló termelőegységek dolgozói is részt vállaltak a nemeszsuki munkálatokban.
A 325 alkalmazottat foglalkoztató, azaz a munkaerő szempontjából 40 százalékos kapacitással működő termelőegység közel 20 elektronikai alkatrészt készít elsősorban az autógyártó ipar számára, a kliensek közt szinte valamennyi márkaóriás megtalálható a Mercedestől a Chryslerig, a Renault-tól a Jaguarig. Miután pedig egyre nagyobb teret hódítanak az elektromos kerékpárok, az úgynevezett eBike-ok, Nemeszsukon e járművek alkatrészeit is gyártják. Az előállítási folyamatot magas szintű kutatói tevékenység egészíti ki.
Közelebb Európához
Amint a megnyitón kiderült, nem véletlen a szalagvágás időpontja: május 9. Európa Napja, a Bosch pedig az öreg kontinens egységében, az Európai Unióban látja a jövőt. A kelet-európai, ezen belül a romániai munkaerőpiac potenciálját felismerő Boschnál nem gondolkodnak a Nokiához hasonló „villámkarrierben”, távlati terveik vannak és terjeszkedési szándékaik. Fontos szerepe van ebben az egyenletben annak is, hogy Kolozsvár elismert egyetemi központ, a Műszaki Egyetem és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem jól képzett műszaki szakemberekkel képes kielégíteni a legmagasabb igényeket is. A zsuki és szamosújvári bekötésnek köszönhetően a gyár alternatív villamosenergia-szolgáltatásnak is örvend.
Bár a nemzetközi reptér közelsége súlyosan nyomott a latban, a németek nem hagyták szó nélkül az úthálózat gyatra minőségét. Örülnének, hangzott el, ha a páneurópai autósztráda romániai szakasza mihamarabb találkozna a magyarországi M3-as autópályával, rendszeres repülőgépjárat létesülne Kolozsvár és Budapest között. A másfél évtizede remekül működő magyarországi Bosch-képviselet elérhetősége fontos a cégnek, mert bár a világháló sok problémát megold, de nem valamennyit.
A Boschnál töretlenül hisznek a minőségi termékek versenyképességében, egyik fő célkitűzésük a közlekedésbiztonság növelése. A kutatók állítják: nincs messze a nap, amikor a csúcstechnika sok terhet levesz gépkocsivezetők vállairól, 2020-ra pedig a Bosch is részese kíván válni az elektromos meghajtású járművek 10 százalékosra prognosztizált előretörésének.
A nemeszsuki Bosch-gyár avató ünnepségén felszólaló politikusok közül Emil Boc kolozsvári polgármester kiemelte az erdélyi autópálya továbbépítésének jelentőségét, mint nemcsak a német cégóriás számára létfontosságú tényezőt. Tette mindezt azután, hogy Victor Ponta kormányfő az említett autópálya Nagyszeben-Szászsebes szakasza körüli munkálatok elkezdéséről biztosította a jelenlevőket. A miniszterelnök azt is megígérte, hogy idén ősszel a Magyarnádas-Nádasszentmihály-Berettyószéplak szakaszra is sor kerül, a Kolozs megyei részen már októberben elkezdődhetnek a munkálatok.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!