Hirdetés

Főzni vagy nem főzni – ez itt a kérdés

Az otthon készített étel a legfinomabb •  Fotó: pixabay.com

Az otthon készített étel a legfinomabb

Fotó: pixabay.com

Kollégám egy délután megkérdezte, hogy napi rendszerességgel sütő-főző háziasszonynak lenne-e kedvem arról írni, mennyi időt emészt fel (?) a főzés, vagy mennyire életszerű megoldás ételrendeléssel, étterembejárással, gyors ételek bolti vásárlásával helyettesíteni azt. Ezzel kapcsolatban foglaltam össze tapasztalataimat.

Tóth Gödri Iringó

2024. szeptember 13., 09:522024. szeptember 13., 09:52

2024. szeptember 13., 10:022024. szeptember 13., 10:02

Tíz körül, amikor esti szolgálatosként már nem nagyon pörögtek a hírek, nekiálltam zöldséget hámozni a másnapra tervezett növendék csorbához, majd miután feltettem a levest főni, gyorsan összedobtam egy adag padlizsánkrémet reggelire. A padlizsánt még délután megsütöttem, jól elvolt mellettem a teraszon, amíg egyik cikkem írtam, majd enyhén romlásnak induló szilvákat készítettem elő kevéske lekvárnak (épp csak egy üvegre valót, mert sajnáltam eldobni). Legyintettem, hogy majd másnap meglesz a cikk, aznapra még volt sürgősebb írnivalóm. Éjjel egy felé ugrott be, hogy a kovászos uborkának szánt zöldséget nem raktam üvegbe, így mielőtt leültem volna a tévé elé egy sörrel, azokat is bedobáltam.

Pénteken ismét délutános voltam, így ilyen-olyan teendők mellett volt időm bevásárolni a piacon, második fogásnak pisztrángot vettem. És délelőtt barackos süteményt is készítettem.

Hirdetés

Ide járna egy zárójel, hogy én ezt nem azért csinálom, mert a férjem idegesen dobol az asztalon, ha nem gőzölög előtte az étel vagy mert négy gyermek ordít, hogy anya főztjét akarom.

Rajongva szeretek sütni-főzni, kísérletezni, kipróbálni, kalandozni, na meg úgy nőttem fel, hogy a családi étkezések, a közös ebédek, a házi húsleves, a generációkon átörökített hájastésztarecept valahogy keretet adnak mindannak, amit a család, az otthon jelent.

Éltem többször is külföldön, és ott is mindig az kellett a jólétemhez, hogy otthon főzzek.

Próbáljuk ki az ételrendelést

Szombat reggel épp bundás-kenyeret készítettem és azon tűnődtem, hogy csorba még van aznapra, de valami második fogás kellene. Nem pazaroltam időt arra, hogy megkérdezzem a férjem, van-e ötlete, mert tudtam a választ: ,,mindegy, én mindent megeszek, amit te főzöl”. Amikor hirtelen megvilágosodtam, úgy döntöttem, hogy a másik oldalról közelítek a témához, és kipróbálom, milyen egy nap, amikor házhoz rendelt kaját eszünk. Az elképzeléshez természetesen dokumentálódtam hírhedten nem főző ismerőseim körében: prémium csomagok, happy hour akciók és napi menük kapcsán kaptam spórolós tippeket. Akkor még nem tudtam, hogy nem csak a pénzzel kéne spórolni.

Vasárnap reggel nekiálltunk reggelit keresgélni a telefonos applikációban. Nagy nehezen húsz perc alatt megrendeltünk két palacsintát, amire az előrejelzés szerint 45 percet kellett várni.

Bár várakozás közben nekiálltunk a fürdőben takarítani, azért vagy hússzor megnéztem a telefonom, hogy hol a futár, aki végül ötven perc múlva hívott: azt mondta, hogy nem találja tömbházat. Leballagtam, és 5 perc keresgélés után megtaláltuk egymást, így végre túlestünk a reggelin. Délben már elkezdtem azon agyalni, mit fogok ebédre rendelni: nem levest és rántott húst szalmakrumplival, mert ilyet én is tudok. Akkor már legyen valami izgalmas: indiai bárány vagy pekingi kacsa. Bár nem tűnt életszerűnek a fő fogásért 60 lejt kiadni, de végül tényleg indiait rendeltünk.

A várakozás, a türelmetlenség, hogy nem talál a futár, és kihűl az étel, meg a sok műanyagszemét elkönyvelése után jött a kérdést: mi legyen a desszert? Bár még volt a hűtőben barackos süti, csalás lett volna, így a férjem lement fagyit venni. Úgy egyeztünk, hogy szerintünk a nem főző emberek sem rendelnek háromszor egy nap, így vacsorára mirelit pizzát is vásárolt.

Árban 230 lej körül járt két főre a napi étkezésünk. Ideges feleségként könyveltem el az egész akciót,

aki türelmetlenül várt, futárok után rohangált, míg máskor boldogan dalol a konyhában, ,,birodalmába bezárkózva”.

Az érem másik oldala

Bár nem készítettem nagy interjúkat a téma kapcsán, a gyakran, vagy napi rendszerességgel főző ismerőseimmel beszélgetve kiderült, hogy két fő titka van az otthoni ételkészítésnek: szeretni kell a főzést, miközben egyszerre több dologra kell figyelni. Nem lehet a fazék mellett várni, hogy felfőjön a víz, addig ki lehet teregetni a ruhát. Ez a saját tapasztalatom is.

„Nem viccelek és nem poénkodom, de ez női dolog.

A férjem zseniális szakács, a szarvaspörköltje utánozhatatlan, de az elkészítése egy rituálé. Azt nem lehet napi két-háromszor elművelni. Én úgy főzök, hogy beesünk a lányokkal a lakásba, még le sem vettem a vállamról a táskát, de odatettem a krumplit főni,

majd a főzelék minden kavarása között odamegyek leellenőrizni egy matekfeladat eredményét vagy néhány leírt betűt” – meséli az ismerősöm.

Az is kiderült, hogy vannak hajnalosan főzök, vannak éjfél felé aktívak, mindenkinek kialakul a bevált módszere arra, hogyan kerüljön mindennap főtt étel az asztalra. És azt is ki kell emelni, hogy míg sok nyugati országban a maradék a kukában végzi, nálunk jobbára természetes, hogy lucskos káposztából vagy a szemes paszulyból kétszer is eszik a család.

Mégis mennyi az annyi? Ha átlagot kéne vonjak a válaszok alapján, naponta talán két órát töltünk a konyhában, de ebbe többnyire nem számolta bele senki a sulis szendvics elkészítését, sem a hideg reggelit, na meg azt sem, hogy a főzés nem csak a konyhában töltött időt jelenti. A háziasszonyok általában piacra, henteshez járnak, megvannak a berögződéseik, hogy hol legjobb a bélszín, melyik árusnál finom a krumpli. Ezek beszerzése is idő. Na meg gyakran a mosogatás is: bár elmondhatom, hogy kedves férjem minden étkezés után mosogat, de azt még csak nem is sejti, hogy egy három fogásos ebéd elkészítése hány kelléket igényel, és azok elmosását is.

Néha lemondás, néha stressz

A főzőcskés napot nem reggel kezdtem. Este körülbelül fél óra munka volt, amíg összedobtam egy babérleveles krumplilevest jó sok hússal egy tál ételnek, aztán hagytam főni. Ez az otthonról dolgozó férjemnek készült másnapra ebédre. Reggel meglepően sok időt vett igénybe (eddig sosem mértem le), hogy összedobjak egy rántottát, magamnak egy dobozba pakolt salátát, és a konyhai káoszon is felülkerekedjek: negyven perc volt. Délután öt körül értem haza: csirkepaprikás készült, pirított grízzel – és a már megérett kovászos uborkákkal. Amíg a csirke puhult, egy tiramisùt is összedobtam, ami ideális esetben három napig kitart.

Ehhez körülbelül egy óra és 15 perc volt szükséges, de közben kávéztam, és megírtam két emailt.

Árban? Nem ez volt az összehasonlítás lényege, de ez sem utolsó szempont: mintegy 70 lejből két napra három fogásos ebéd készült.

Mivel szeretek főzni, azt szeretném, hogy a cikkem végkicsengése az legyen, bár időigényes, főzni mégis jó. Pedig nem mindig az, vagyis a körülmények nem mindig jók. Ahogy az ismerősöm is mondta, az, hogy beesel az ajtón, és nincs két perced pihenni, lezuhanyozni, hanem az ebédre koncentrálsz, az nem feltétlenül jó. Ahogy az sem, hogy kávézni csak ebéd után van időd.

Vannak a bonyolultabb ebédek, amikor töltött káposzta vagy rántott hús és rántott sajt készül egyszerre, miközben fő a húsleves. És igen, vannak olyan napok, amikor a háziasszonynak tényleg nincs ötlete, amikor tanácstalanul áll a hentesnél, a piacon. Meg azok, amikor beleakad a serpenyő nyelébe és a konyha megtelik olajjal, amikor ragacsos kézzel félig meggyúrt tésztával derül ki, hogy elfogyott a liszt, vagy egy újabb égést szerez a szakácsnő.

Sütni-főzni idő, sütni-főzni energia. Néha lemondás, néha stressz. Sütni-főzni egy döntés. A tudatosság, a költséghatékonyság, az otthonosság a családi hagyományok mellett.

Egy napra próbáltam ki az ételrendelést: az nem is kérdés, hogy nap, mint nap vendéglőbe járni még költségesebb és még időigényesebb lenne.

A fast food talán gyorsabb, de kevésbé házias, és kevésbé egészséges. A félkész ételekkel hasonló a helyzet. Sokan nem ezek mellett tesszük le a voksunk, ez a mi döntésünk, de közben jó, hogy vannak. Jó, hogy lehet választani, hogy néha becsúszhat egy rendelés, egy vendéglőzés, ha a háziasszony úgy érzi, aznap nincs ideje, nincs kedve főzni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés