
Minden ötödik 10–14 éves európai gyerek energiaitalt reggelizik, a „nagyfogyasztók” havonta akár hétliternyit is megisznak az egyre nagyobb dobozokban árult, ezért üdítőitalnak látszó koffeinbombákból. Több európai kormány is a forgalmazás korlátozására készül.
2015. július 26., 17:032015. július 26., 17:03
Élő Anita, Heti Válasz
Egy belga kamasz naponta öt kávénak megfelelő koffeint fogyaszt, egy magyar három eszpresszónak, egy romániai pedig 2,5 kávénak megfelelő adagot – legalábbis a krónikus energiaital-fogyasztók. Mindezek az adatok az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság által megrendelt, 16 országra kiterjedő felmérésből derültek ki. Eszerint a magyar kamaszok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, 13 százaléka nagyivó. Különösen veszélyeztetett fogyasztók, mert 58 százalékuk alkohollal vagy testmozgással együtt hörpintget, ami növeli a rosszullét kockázatát.
„Túl van lihegve az energiaitalok veszélyessége, sok mendemonda kelt napvilágra – mondja Elek István, a budapesti Péterfy Sándor utcai kórház klinikai toxikológiai osztályának vezetője. – Egy egészséges felnőttnek semmi baja nem lesz, ha egy két és fél decis energiaitalból megiszik kettőt. De nem tízéves korban kell fogyasztani.”
A legnagyobb gondot a tizenéveseknél okozzák a szénsavas, cukrozott, magas koffeintartalmú termékek. Az energiát több forrásból merítik, az italonként 1–4 kávénak megfelelő koffein mellett fontos összetevőjük ezeknek az innivalóknak a taurin nevű aminosav. Ez természetes formában is előfordul a bárány- vagy a marhahúsban. A mértéktelenséget jelzi, hogy a kamasz nagyfogyasztók havonta hétliternyit isznak meg, és annyi taurint nyelnek, mintha 1,2 kiló marhahúst ennének meg naponta.
Mitől veszélyesek?
Ártalmatlan összetevők hatalmas adagban – ez jellemzi az energiaitalokat. Az amerikai gyermekgyógyász-társaság szerint az energiaitalok 66 százalékkal növelik meg a hiperaktivitás veszélyét. A túlpörgő fiataloknál emellett a koffeinmérgezés tünetei is kialakulhatnak, erős hányingerrel, hányással, mellkasi fájdalommal, álmatlansággal, esetenként pánikrohammal. Ezt erősíti meg Maurovich-Horvat Pál, a Semmelweis Egyetem kardiológusa. A városmajori szívgyógyászati klinika adjunktusa szerint a nagy mennyiségű koffein megemeli a vérnyomást és a pulzusszámot, szívritmuszavart okozhat, a veleszületett, de rejtett szívbetegeknél pedig szívhalált idézhet elő. Nem a levegőbe beszél: az Egyesült Államokban jelenteni kell a gyógyszerügyi hatóság számára néhány energiaital „mellékhatásait” – a 5 Hour
Energy nevű termékkel 2004 és 2012 között 11 haláleset, 17 életveszélyes állapot kialakulását és 25 kórházi kezelést hoztak kapcsolatba. A Monsternél négy haláleset került a lapokra.
Az energiaitalok nem önmagukban veszélyesek, hanem azért, mert a fiatalokra szabott reklámkampányokkal egyre lejjebb tolják a fogyasztók életkorát. A gyerekek számára az édes íz vonzó, a fejlődő szervezet pedig gyorsan válik koffeinfüggővé. A magyar hatóságok mérése szerint 2013-ban az energiaitalok 78 százalékban voltak magas koffeintartalmúak, vagyis legalább háromkávényi élénkítőszert tartalmaztak.
Az utóbbi időben megnőtt a dobozok mérete – nem ritka a másfél literes kiszerelés, azt sugallva a fiataloknak, hogy üdítőitalként ihatják őket. Papp Csaba, a budapesti Péterfy utcai kórház főorvosa úgy látja: a krónikus fogyasztókkal van a legnagyobb baj. Az alkalmi energiaitalozók inkább akkor veszélyeztetettek, ha partihelyzetben alkohol mellé literszámra isszák, közben táncolnak is, és a két dehidratáló hatású italtól rosszul lesznek. Túladagolni nem nehéz: Magyarországon 2012-ben a hatóságok találtak olyan italt, amelynek literjében 1190 mg koffein volt, ami 21 kávénak felel meg.
Maurovich-Horvat Pál kardiológus arra emlékeztet, hogy az energiaital tompítja az alkohol hatását, ezért a fogyasztók nem veszik észre, milyen sok szeszt ittak. Lényegében egyszerre nyomják a gázpedált (alkohol) és a féket (koffein), csakhogy a koffein előbb felszívódik, mint az alkohol, s a fékhatás egyszer csak megszűnik, az alkoholnak pedig löketszerűen jelentkezik a hatása.
Csoki, kóla, porhintés
Ha sportolás közben 200 mg koffeintartalom felett iszunk energiaitalt, ugyancsak megnő a kiszáradás veszélye. Európában a legnagyobb vihart egy 18 éves ír kosárlabdázó évekkel ezelőtti halála okozta, aki négy doboz energiaitalt ivott meg egy meccs után és meghalt. Franciaország ennek hatására betiltotta az osztrák Red Bull forgalmazását, ám végül az Európai Bíróság döntése miatt a tilalmat fel kellett oldaniuk.
De miért nem lehet fellépni az energiaital ellen, ha ennyi haláleset történik? Egyrészt óriási gazdasági erejük van a gyártóknak: évente több milliárd dobozzal adnak el világszerte, még a válság sem kottyant meg az iparágnak, 2008 és 2012 között 60 százalékkal nőtt a forgalom. Ennek hatására csak 2006-ban 500 új energiaital-márkát jegyeztek be a világon. Emellett hatásosan védekezhetnek azzal, hogy a koffeinbevitelnek csak kisebb része származik az energiaitalokból. Már a gyerekek is meghökkentő mennyiségben fogyasztanak koffeint, közülük a megrögzött energiaitalozók is csak tizedét, kilencedét veszik magukhoz a kis fémdobozokból, a többi kóla, tea, csoki és kávé formájában kerül a szervezetükbe.
Ráadásul a bennük levő anyagok többsége felnőtteknek kis mennyiségben egészséges. A mértéktelenséggel van hát a baj, és azzal, hogy 18 év alattiak is fogyasztják. A gyártók annyi koffeint tesznek bele, amennyit akarnak, szabadon forgalmazhatók, összetételüket semmi nem korlátozza; ha a koffeintartalom nagyobb, mint literenként 150 mg, akkor a Magas koffeintartalom felirattal kell ellátni a dobozt.
Épülő korlátok
Litvániában 2014-ben azonban gondoltak egy nagyot, és a 18 éven aluliak számára – 150 mg/liter koffeintartalom felett – betiltották az energiaitalok forgalmazását. Hogyan lehet, hogy a balti állam ellen nem lépett fel olyan szigorral az unió, mint Franciaországgal szemben? Svédország sem kapott intőt, ahol a magas koffeintartalmú italokért gyógyszertárba kell menni, és a 15 éven aluliakat nem szolgálják ki. A magyarázat: sem a litvánok, sem a svédek nem korlátozták a felnőtteket, csak a gyerekeknél vezettek be tilalmat.
A litván út követhetőnek látszik, mert az európai élelmiszerügyi hatóság megerősítette: napi 400 mg-ig a koffein elfogyasztása nem káros az egészséges felnőtteknél, így az unióban felnőtteknél nem lehet betiltani az italokat. Sokan meglepőnek találták a megállapítást, mivel Kanada hasonló szervezete 250 milligrammnál húzta meg a határt. Az energiaital-gyártók pedig ünnepelnek. A kilenc év alatt hétmilliárd forintos árbevételűvé váló magyar sikercég, a négy földrészen jelen levő Hell Energy Drink a honlapján mindezt úgy értelmezi, „Napi 5 energiaitalt (5×80 mg) is biztonsággal megihat egy egészséges felnőtt ember!”. Valójában nem így van, a már idézett vizsgálat szerint a magyar energiaital-fogyasztók e szenvedélyük nélkül is bevisznek a szervezetükbe 200 mg koffeint. Ha még 400-at felhajtanának naponta energiaital formájában, már aggódnunk kellene értük. Egy egészséges felnőtt tehát nálunk csak két dobozzal ihat meg, nem öttel, hiszen máshonnan is vesz magához koffeint.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a jelentés azt is leszögezi: 200 mg felett nem ajánlott koffeint fogyasztani a várandós nőknek, s már 100 mg koffein is alvászavart okozhat felnőtteknél. Még szigorúbbak az előírások a 18 év alattiaknál: körükben testtömegük egy kilogrammjára vetítve 3 mg koffeinbevitelnél húzták meg a határt. Márpedig a magyar kamaszoknál ebből 2,5 mg már az energiaitalok nélkül is megvan. Így ahhoz, hogy egy 18 éven aluli biztonsággal megihasson akár csak egy energiaitalt is, 160 kilónál nagyobb testsúllyal kellene rendelkeznie. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság dokumentuma tehát nagyon is alapja lehetne annak, hogy a 18 éven aluliak számára a kormány korlátozza az energiaitalok fogyasztását.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!