Hirdetés
Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Variációk kettős mércére

2019. április 25., 09:082019. április 25., 09:08

2019. április 25., 09:102019. április 25., 09:10

Méltán teszik fel sokan felháborodottan a kérdést, miként fordulhat elő egy magát demokratikusnak és jogállamnak tekintő országban, hogy bizonyos szimbólumok több joggal rendelkeznek, mint mások. Amiből értelemszerűen következik, hogy egyes jelképeket hátrányos megkülönböztetésben részesítenek.

A legutóbbi eklatáns példa minderre a sepsiszentgyörgyi zászlómizéria: a Kovászna megyei önkormányzati székház üléstermét gond nélkül díszítheti a világ bármelyik országának, régiójának lobogója (ahogy jelen esetben díszíti is a német, az izraeli és az amerikai), kivéve a magyar és a székely zászlót. Ráadásul mindez nemcsak egy ízig-vérig magyar- és székelyellenes szervezet szerint van így rendjén, hanem az elvileg független román igazságszolgáltatás ítélete alapján is.

Hasonló értetlenkedés fogja el az embert a magyar és a székely zászlóhoz hasonlóan üldözötté vált „Községháza” felirat kálváriája láttán. A székelyföldi Korond esetében ugye gigantikus bírság született a polgármesteri hivatalon magyarul is feltüntetett „Községháza” feliratért, eközben a Brassó megyei Vidombák polgármesteri hivatalán maradhat a román Primăriával együtt megjelenített német Rathaus (városháza) felirat. Sőt ugyanott szabadon loboghat a város zászlaja is, és nem számít, hogy kísértetiesen hasonlít Ausztria állami lobogójára.

Teljesen nyilvánvaló tehát, hogy a román hatóságok, az igazságszolgáltatás kettős mércét alkalmaz a romániai magyar közösséggel, annak jelképeivel, felirataival, anyanyelvhasználati jogaival szemben. A kérdés csak az, hogy ebben a helyzetben ki segíthet az erdélyi magyarokon, illetve milyen megoldással lehetne véget vetni a magyar jelképek, feliratok elleni hadjáratnak. Nos illúziórombolás ide vagy oda, sajnos az eddigi jelek szerint például az Egyesült Államokra nemigen számíthat a közösség, kisebbségi kérdésekben ugyanis a tengerentúli nagyhatalom is hajlamos a kettős mércére. Az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége nemrég – teljes joggal – kemény hangon elítélte a Huşi városának zsidó temetőjében történt sírkőrongálást, sajnos azonban nem született ugyanilyen állásfoglalás a diplomáciai képviselet részéről, amikor tavaly novemberben a szatmárnémeti katolikus, a napokban pedig a zilahi református temetőben történt hasonló vandál cselekedet. Igaz, hogy az amerikai külügyminisztérium által az emberi jogok állapotáról évente kibocsátott romániai jelentésben említést tesznek a magyar hivatali anyanyelvhasználat korlátozásáról és a kisebbségektől elvett ingatlanok visszaszolgáltatásának késlekedéséről, ennél tovább azonban nem mennek a washingtoni hatóságok a legnépesebb romániai nemzeti kisebbség jogainak bővítése, valamint szavatolása érdekében.

Azt is tapasztaljuk, hogy az Európai Bizottság sem igen hajlik kiállni az őshonos nemzeti kisebbségek mellett, éppen ezért jelenthetne áttörést e téren, ha sikerülne törvényerőre emelni a Minority SafePack kisebbségvédelmi polgári kezdeményezést. Egy globális, uniós kisebbségi jogszabály – amely kötelező érvényű lenne Romániára is – elfogadtatása azonban hosszú évekbe telik, emiatt lenne égetően szükséges itt, Romániában kodifikálni a kisebbségi jogokat. Akár a több mint egy évtizede elfektetett kisebbségi törvény parlamenti megszavazásával, akár más törvénymódosítás révén, de egyszer s mindenkorra rendezni kell a székely és a magyar zászló, a magyar feliratok használatának ügyét, az RMDSZ-nek erre kellene fordítania a román kormánykoalícióval ápolt kapcsolatából származó tőkéjének jelentős részét.

Ezeknek a kérdéseknek a törvénybe foglalása nélkül garantáltan folytatódnak a hivatásos feljelentő által a magyar szimbólumok ellen kezdeményezett perek, mi pedig háboroghatunk a leplezetlen kettős mérce fölött. No, és persze rendezhetjük a megannyi pénzgyűjtő kalákát a jelképhasználat miatt kiszabott bírságok kifizetésére.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A PSD instant karmája helyett hatalomhoz ragaszkodó kormánypártok

Némi csalódással konstatáljuk, hogy a kormánypártok hatalomhoz való ragaszkodása miatt a politikai válságot kirobbantó PSD talán megússza, hogy kormányozni kényszerülve vigye el a balhét mindenért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csoda, ha félrenyeljük: miért lett luxuscikk a sör Erdélyben?

Valamikor régen a sör a szegény ember bora volt. Ma már lassan a középosztály pezsgője.

Páva Adorján

Páva Adorján

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Hirdetés