
A Kolozsvár Büszkesége díjat László Miklós fényképésznek Szabó Zsolt nyújtotta át a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét nyitányán
Fotó: Orbán Orsolya
Négy napon keresztül várja a kortárs irodalom szerelmeseit a Bánffy-palota udvarán csütörtökön elrajtolt, 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét. A megnyitó keretében átadták a Kolozsvár Büszkesége díjakat; a könyvszemle több mint 50 kiadónak és könyvkereskedésnek biztosít lehetőséget a megjelenésre és közel 70 szerzőt, írót, költőt, előadót lát vendégül.
2026. június 25., 17:302026. június 25., 17:30
2026. június 25., 17:462026. június 25., 17:46
Csak a kultúra az, ami egyszerre megkülönböztet bennünket egymástól és rokonít egymással, az immár 15. alkalommal megnyitott Kolozsvári Ünnepi Könyvhét pedig élő találkozást jelent író és olvasó, könyv és ember, ember és ember között – hangzott el a rendezvénysorozat megnyitóján a Bánffy-palota kertjében csütörtökön. Az esemény keretében a Kolozsvár Társaság átadta immár hagyományos, Kolozsvár Büszkesége díjait. A könyvhét egyébként idén több mint 50 kiadónak és könyvkereskedésnek biztosít lehetőséget a megjelenésre és közel 70 szerzőt, írót, költőt, előadót lát vendégül.
Fotó: Orbán Orsolya
A csütörtöktől vasárnapig tartó könyvhét ünnepélyes megnyitóján Kolozsvár alpolgármestere, Oláh Emese, Markó Béla költő, Grezsa Csaba, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának főkonzulja, Tőzsér László, a Romániai Magyar Könyves Céh alelnöke és Szántai János, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke szólt a könyv, az írott szó és a 15. könyvünnep jelentőségéről.
Oláh Emese arról beszélt, hogy a négy napos ünnep tulajdonképpen utazás a kortárs irodalom világába, az eseményen a gyermek és ifjúsági irodalom is terítékre kerül.
Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere
Fotó: Orbán Orsolya
A felszólalók szinte mindegyike kiemelte, hogy
„Felgyorsult világunkban, a digitális térben az a hamis illúzió uralkodik, hogy mindent tudunk és értünk, közben pedig elmarad az elmélyülés, a valódi párbeszéd. A könyvek világával és az írókkal való találkozás pont erre nyújt lehetőséget: a történetek otthonra találnak, az írók kilépnek a lapok mögül, az olvasók kérdezhetnek” – mondta Oláh Emese.
Nagy Béla helytörténészt is Kolozsvár Büszkesége díjjal tüntették ki
Fotó: Orbán Orsolya
„A könyvek szabadságharca”
Markó Béla költő, az RMDSZ volt elnöke többek közt felelevenítette, hogy mit jelentett a könyvekben fellelhető világok, az irodalom megjelenése a kommunista cenzúra időszakában, akkor, amikor „pont a tiltásból derült ki, hogy igenis érdemes írni”. Hozzátette, ebben az időszakban Kós Károly, Bánffy Miklós, Dsida és sokan mások művei is fennakadtak a cenzúrán”. „A könyvek szabadságharca azonban soha nem érhet véget. A könyv olvasókra vágynak, az olvasók pedig könyvekre vágynak ma is” – mondta Markó Béla. Arra is kitért, hogy Krasznahorkai László Nobel-díjas író erdélyi látogatása ellen sokan – megfogalmazása szerint „önkéntes és fizetett” trollok – „fanyalogtak” a digitális térben amiatt, mert az író a korábbi magyar kormányzattal szemben kritikákat fogalmazott meg, azonban mi sem bizonyítja jobban, hogy
és két és fél órán át álltak sorban az olvasók, hogy az író dedikálja nekik a könyvét.
Nyitott kapuk a könyvhéten. A megnyitó keretében nyílt meg a Helikoni Asszonyok című kiállítás a Bánffy-palotában
Fotó: Orbán Orsolya
Grezsa Csaba arról beszélt, örömmel tölti el, hogy a Főkonzulátus a Helikon folyóirattal közösen ünnepelhette nemrég Bodor Ádám Kossuth-díjas író 90. születésnapját, akárcsak az, hogy az író is részt vesz a könyvünnepen. „Kolozsvár szimbolikusan is találkozási pont: az erdélyi, a magyar, a román, az európai kultúra metszéspontja, a kultúrák találkozásának helyszíne.
A könyv pedig menedék is: a lélek megnyugvásának megteremtője” – mondta a főkonzul.

Ötödik alkalommal tartanak könyvünnepet Sepsiszentgyörgyön, a SepsiBook könyvvásárra és kortárs irodalmi fesztiválra május közepén várják a közönséget.
Tőzsér László a Romániai Magyar Könyves Céh nevében úgy fogalmazott, az 1929-ben Magyarországon elindított Ünnepi Könyvhétnek az volt kezdetben a célkitűzése, hogy a könyv kilépjen a könyvesboltokból és találkozzon az olvasóval: tulajdonképpen ma sincsen ez másként. „A könyv pedig nemcsak tárgy, hanem
Szántai János elmondta, tiszteleg az ünnepi könyvhét szervezői előtt, hiszen „nehéz összerakni a mindent is”. Beszédében felemelte szavát az ellen, hogy nemrég menesztette négy szerkesztőjét a katolikus sajtó. „Kérünk mindenféle elitet: forduljanak egymás felé és a közönség felé” – emelte ki az E-MIL elnöke.
Fotó: Orbán Orsolya
A díjazottak „Kolozsvár szerelmesei”
A rendezvényen Szabó Zsolt, a Kolozsvár Társaság elnöke ismertette, hogy a Kolozsvár Büszkesége díjakat idén két kitüntetett kapja:
László Miklóst méltatva Szabó Zsolt kiemelte: a fotográfus munkái rengeteg kiadványban láttak napvilágot az 1970-es évektől kezdve, sokezer megörökített pillanatot köszönhet neki a közönség.
Grezsa Csaba, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának főkonzulja
Fotó: Orbán Orsolya
„Az Utunk, a Korunk hasábjain és rengeteg könyv lapjain jelentek meg László Miklós képei. Több tucat egyéni kiállítása nyílt,
Nagy Béla helytörténész, ipartörténész munkásságát Gaál György helytörténész méltatta. Mint elhangzott, Nagy Béla László Miklóssal együtt „Kolozsvár szerelmese”. Nagy Béla 1971-ben végezte a gépészmérnöki szakot, akként dolgozott, de mindig is a város múltja érdekelte. Több ipartörténeti kötetet jelentetett meg: többek közt a kolozsvári paloták építtetőinek életútjáról. „A város ipartörténetét kevesen kutatták, így Nagy Béla munkássága hiánypótlónak bizonyul” – mondta Gaál György.
László Miklós fényképész kapta a Kolozsvár Büszkesége díjat, mellette a Kolozsvár Társaság képviseletében Veress Enikő
Fotó: Orbán Orsolya
Kiemelte azt is, hogy
A Bánffy-palota oszlopain nyílt kiállítás az esemény keretében A Helikoni Asszonyok címmel: a marosvécsi Helikon női háttérországáról szóló tárlatot Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet, Sepsiszentgyörgy igazgatója nyitotta meg.
Tőzsér László, a Romániai Magyar Könyves Céh alelnöke
Fotó: Orbán Orsolya
A Kolozsvári Ünnepi Könyvhét részletes programja itt található.
Markó Béla költő a könyvhét megnyitóján
Fotó: Orbán Orsolya
Szántai János, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke
Fotó: Orbán Orsolya
Gaál György (középen), mellette jobbról Szabó Zsolt
Fotó: Orbán Orsolya

Finanszírozási nehézségekről és idei programokról beszéltek a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szerdai sajtótájékoztatóján a szervezők. A jubileumi rendezvény díszmeghívottja Bodor Ádám Kossuth-díjas író, Balla Zsófia költő és Karin Smirnoff svéd írónő.
Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.
Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.
Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.
Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.
Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.
Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.
Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.
A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.
A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.
Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.
szóljon hozzá!