Hirdetés

Csak a kultúra az, ami egyszerre megkülönböztet és rokonít. Megnyílt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

könyvhét

A Kolozsvár Büszkesége díjat László Miklós fényképésznek Szabó Zsolt nyújtotta át a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét nyitányán

Fotó: Orbán Orsolya

Négy napon keresztül várja a kortárs irodalom szerelmeseit a Bánffy-palota udvarán csütörtökön elrajtolt, 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét. A megnyitó keretében átadták a Kolozsvár Büszkesége díjakat; a könyvszemle több mint 50 kiadónak és könyvkereskedésnek biztosít lehetőséget a megjelenésre és közel 70 szerzőt, írót, költőt, előadót lát vendégül.

Kiss Judit

2026. június 25., 17:302026. június 25., 17:30

2026. június 25., 17:462026. június 25., 17:46

Csak a kultúra az, ami egyszerre megkülönböztet bennünket egymástól és rokonít egymással, az immár 15. alkalommal megnyitott Kolozsvári Ünnepi Könyvhét pedig élő találkozást jelent író és olvasó, könyv és ember, ember és ember között – hangzott el a rendezvénysorozat megnyitóján a Bánffy-palota kertjében csütörtökön. Az esemény keretében a Kolozsvár Társaság átadta immár hagyományos, Kolozsvár Büszkesége díjait. A könyvhét egyébként idén több mint 50 kiadónak és könyvkereskedésnek biztosít lehetőséget a megjelenésre és közel 70 szerzőt, írót, költőt, előadót lát vendégül.

könyvhét Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Könyvhét: a történetek otthonra találnak

A csütörtöktől vasárnapig tartó könyvhét ünnepélyes megnyitóján Kolozsvár alpolgármestere, Oláh Emese, Markó Béla költő, Grezsa Csaba, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának főkonzulja, Tőzsér László, a Romániai Magyar Könyves Céh alelnöke és Szántai János, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke szólt a könyv, az írott szó és a 15. könyvünnep jelentőségéről.

Hirdetés

Oláh Emese arról beszélt, hogy a négy napos ünnep tulajdonképpen utazás a kortárs irodalom világába, az eseményen a gyermek és ifjúsági irodalom is terítékre kerül.

könyvhét Galéria

Oláh Emese, Kolozsvár alpolgármestere

Fotó: Orbán Orsolya

A felszólalók szinte mindegyike kiemelte, hogy

a digitális világ korszakában, amikor sokan temetik a Gutenberg galaxist, igenis ideje és helye van a könyv ünnepének Kolozsváron, ahol a patinás Bánffy-udvar megtelik irodalommal.

„Felgyorsult világunkban, a digitális térben az a hamis illúzió uralkodik, hogy mindent tudunk és értünk, közben pedig elmarad az elmélyülés, a valódi párbeszéd. A könyvek világával és az írókkal való találkozás pont erre nyújt lehetőséget: a történetek otthonra találnak, az írók kilépnek a lapok mögül, az olvasók kérdezhetnek” – mondta Oláh Emese.

könyvhét Galéria

Nagy Béla helytörténészt is Kolozsvár Büszkesége díjjal tüntették ki

Fotó: Orbán Orsolya

„A könyvek szabadságharca”

Markó Béla költő, az RMDSZ volt elnöke többek közt felelevenítette, hogy mit jelentett a könyvekben fellelhető világok, az irodalom megjelenése a kommunista cenzúra időszakában, akkor, amikor „pont a tiltásból derült ki, hogy igenis érdemes írni”. Hozzátette, ebben az időszakban Kós Károly, Bánffy Miklós, Dsida és sokan mások művei is fennakadtak a cenzúrán”. „A könyvek szabadságharca azonban soha nem érhet véget. A könyv olvasókra vágynak, az olvasók pedig könyvekre vágynak ma is” – mondta Markó Béla. Arra is kitért, hogy Krasznahorkai László Nobel-díjas író erdélyi látogatása ellen sokan – megfogalmazása szerint „önkéntes és fizetett” trollok – „fanyalogtak” a digitális térben amiatt, mert az író a korábbi magyar kormányzattal szemben kritikákat fogalmazott meg, azonban mi sem bizonyítja jobban, hogy

igenis ünnepelt az erdélyi közönség, hogy a marosvásárhelyi Kultúrpalota 800 férőhelyes terme zsúfolásig megtelt

és két és fél órán át álltak sorban az olvasók, hogy az író dedikálja nekik a könyvét.

könyvhét Galéria

Nyitott kapuk a könyvhéten. A megnyitó keretében nyílt meg a Helikoni Asszonyok című kiállítás a Bánffy-palotában

Fotó: Orbán Orsolya

Grezsa Csaba arról beszélt, örömmel tölti el, hogy a Főkonzulátus a Helikon folyóirattal közösen ünnepelhette nemrég Bodor Ádám Kossuth-díjas író 90. születésnapját, akárcsak az, hogy az író is részt vesz a könyvünnepen. „Kolozsvár szimbolikusan is találkozási pont: az erdélyi, a magyar, a román, az európai kultúra metszéspontja, a kultúrák találkozásának helyszíne.

Ez azért is fontos, mert csak a kultúra az, ami egyszerre felemel és megkülönböztet másoktól, egyedivé tesz, de rokonít is másokkal.

A könyv pedig menedék is: a lélek megnyugvásának megteremtője” – mondta a főkonzul.

korábban írtuk

Május közepén tartják az immár 5. sepsiszentgyörgyi könyvünnepet
Május közepén tartják az immár 5. sepsiszentgyörgyi könyvünnepet

Ötödik alkalommal tartanak könyvünnepet Sepsiszentgyörgyön, a SepsiBook könyvvásárra és kortárs irodalmi fesztiválra május közepén várják a közönséget.

Tőzsér László a Romániai Magyar Könyves Céh nevében úgy fogalmazott, az 1929-ben Magyarországon elindított Ünnepi Könyvhétnek az volt kezdetben a célkitűzése, hogy a könyv kilépjen a könyvesboltokból és találkozzon az olvasóval: tulajdonképpen ma sincsen ez másként. „A könyv pedig nemcsak tárgy, hanem

kapcsolatot jelent ember és ember, író és olvasó között” – mondta a kiadókat, könyvkereskedőket tömörítő céh alelnöke.

Szántai János elmondta, tiszteleg az ünnepi könyvhét szervezői előtt, hiszen „nehéz összerakni a mindent is”. Beszédében felemelte szavát az ellen, hogy nemrég menesztette négy szerkesztőjét a katolikus sajtó. „Kérünk mindenféle elitet: forduljanak egymás felé és a közönség felé” – emelte ki az E-MIL elnöke.

könyvhét Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

A díjazottak „Kolozsvár szerelmesei”

A rendezvényen Szabó Zsolt, a Kolozsvár Társaság elnöke ismertette, hogy a Kolozsvár Büszkesége díjakat idén két kitüntetett kapja:

  • László Miklós fényképész,
  • valamint Nagy Béla helytörténész, a kincses város ipartörtének szakavatott kutatója.

László Miklóst méltatva Szabó Zsolt kiemelte: a fotográfus munkái rengeteg kiadványban láttak napvilágot az 1970-es évektől kezdve, sokezer megörökített pillanatot köszönhet neki a közönség.

könyvhét Galéria

Grezsa Csaba, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának főkonzulja

Fotó: Orbán Orsolya

„Az Utunk, a Korunk hasábjain és rengeteg könyv lapjain jelentek meg László Miklós képei. Több tucat egyéni kiállítása nyílt,

fotói a kincses város épített örökségét dokumentálták, a Házsongárdi temető szobrait, síremlékeit” – emelte ki Szabó Zsolt.

Nagy Béla helytörténész, ipartörténész munkásságát Gaál György helytörténész méltatta. Mint elhangzott, Nagy Béla László Miklóssal együtt „Kolozsvár szerelmese”. Nagy Béla 1971-ben végezte a gépészmérnöki szakot, akként dolgozott, de mindig is a város múltja érdekelte. Több ipartörténeti kötetet jelentetett meg: többek közt a kolozsvári paloták építtetőinek életútjáról. „A város ipartörténetét kevesen kutatták, így Nagy Béla munkássága hiánypótlónak bizonyul” – mondta Gaál György.

László Miklós fényképész kapta a Kolozsvár Büszkesége díjat, mellette a Kolozsvár Társaság képviseletében Veress Enikő •  Fotó: Orbán Orsolya Galéria

László Miklós fényképész kapta a Kolozsvár Büszkesége díjat, mellette a Kolozsvár Társaság képviseletében Veress Enikő

Fotó: Orbán Orsolya

Kiemelte azt is, hogy

a két díjazott közös munkájaként két díszalbum is napvilágot látott: az egyik a Házsongárdi temetőben látható művészeti alkotásokról, a másik a város szobrairól, emlékműveiről.

A Bánffy-palota oszlopain nyílt kiállítás az esemény keretében A Helikoni Asszonyok címmel: a marosvécsi Helikon női háttérországáról szóló tárlatot Szebeni Zsuzsa, a Liszt Intézet, Sepsiszentgyörgy igazgatója nyitotta meg.

könyvhét Galéria

Tőzsér László, a Romániai Magyar Könyves Céh alelnöke

Fotó: Orbán Orsolya

A Kolozsvári Ünnepi Könyvhét részletes programja itt található.

könyvhét Galéria

Markó Béla költő a könyvhét megnyitóján

Fotó: Orbán Orsolya

könyvhét Galéria

Szántai János, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke

Fotó: Orbán Orsolya

könyvhét Galéria

Gaál György (középen), mellette jobbról Szabó Zsolt

Fotó: Orbán Orsolya

korábban írtuk

Pénzhiány árnyékolja be a jubileumi Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szervezését
Pénzhiány árnyékolja be a jubileumi Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szervezését

Finanszírozási nehézségekről és idei programokról beszéltek a 15. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét szerdai sajtótájékoztatóján a szervezők. A jubileumi rendezvény díszmeghívottja Bodor Ádám Kossuth-díjas író, Balla Zsófia költő és Karin Smirnoff svéd írónő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Díjakkal tér haza Debrecenből a székelyföldi színházak koprodukciója és az Aradi Kamaraszínház is

Átadták Országos Színházi Találkozó (OSZT) díjait vasárnap Debrecenben: a szakmai zsűri 12 kategóriában, a MASZK-SzíDoSz színészzsűri pedig 4 csoportban hirdetett győzteseket vasárnap.

Díjakkal tér haza Debrecenből a székelyföldi színházak koprodukciója és az Aradi Kamaraszínház is
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Magyar film nyerte a TIFF közönségdíját, spanyol-francia mozi a legjobb alkotás

Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című filmje nyerte el a jubileumi, 25. alkalommal megrendezett kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) közönségdíját a szombat este megtartott díjátadón.

Magyar film nyerte a TIFF közönségdíját, spanyol-francia mozi a legjobb alkotás
2026. június 20., szombat

Múzeumok éjszakája: színes programkavalkád a Székelyföldön

Színes programkínálattal várják a látogatókat a szombaton tartandó Múzeumok éjszakáján a székelyföldi múzeumok: a tárlatvezetések és egyéb, a kiállításokhoz köthető események mellett gyermek- és szórakoztató programok is lesznek.

Múzeumok éjszakája: színes programkavalkád a Székelyföldön
2026. június 17., szerda

B. Kovács András kötetét mutatják be Kolozsváron

Újabb kötetét mutatják be B. Kovács András sepsiszentgyörgyi írónak Kolozsváron.

B. Kovács András kötetét mutatják be Kolozsváron
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Kortárs valóságunkra reflektáló magyar thriller is versenyez a TIFF fődíjáért

Holtai Gábor első nagyjátékfilmje, az Itt érzem magam otthon is versenyez a 25. TIFF fődíjáért. A hatalom és az alkalmazkodás természetét vizsgáló pszichológiai thrillert hétfő este vetítették a Győzelem moziban a rendező jelenlétében.

Kortárs valóságunkra reflektáló magyar thriller is versenyez a TIFF fődíjáért
2026. június 15., hétfő

Fesztiváldíjas monodrámával szerepel az OSZT-on az Aradi Kamaraszínház, közös székelyföldi produkció is versenyben

Beválogatták az június 15–21. közötti magyar Országos Színházi Találkozó versenyprogramjába az Aradi Kamaraszínház fesztiváldíjas monodrámáját, a Keant. Közös gyergyószentmiklósi–sepsiszentgyörgyi koprodukciót is látható.

Fesztiváldíjas monodrámával szerepel az OSZT-on az Aradi Kamaraszínház, közös székelyföldi produkció is versenyben
2026. június 14., vasárnap

Emlékház őrzi Kárásztelek tárgyi és szellemi örökségét

Egy csaknem eltűnt építészeti világ és a helyiek féltve őrzött emlékei kaptak új otthont a Szilágy megyei Kárásztelken, ahol nemrég felavatták a tájházat. Az épület nemcsak a múlt tárgyi örökségét mutatja be, hanem közösségi térként is szolgál majd.

Emlékház őrzi Kárásztelek tárgyi és szellemi örökségét
Hirdetés
2026. június 14., vasárnap

Rómában tűzték műsorra a Kolozsvári Állami Magyar Színház egyik előadását

A Teatro di Roma 2026/2027-es évadában is látható lesz a Kolozsvári Állami Magyar Színház Én vagyok a szél című előadása.

Rómában tűzték műsorra a Kolozsvári Állami Magyar Színház egyik előadását
2026. június 13., szombat

A Funar-korszaktól a régió legnagyobb fesztiváljáig: elrajtolt a TIFF jubileumi kiadása

A kezdeteket idéző archív felvételek, Nadia Comăneci előtt tisztelgő pillanatok és a jubileumi évforduló hangulata határozta meg a 25. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek esti nyitógáláját.

A Funar-korszaktól a régió legnagyobb fesztiváljáig: elrajtolt a TIFF jubileumi kiadása
2026. június 12., péntek

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa

Elkezdődtek pénteken a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) 25., jubileumi kiadásának vetítései Kolozsváron. A filmszemle versenyprogramjában magyar alkotás, Holtai Gábor Itt érzem magam otthon című játékfilmje is szerepel.

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa
Filmfővárossá vált Erdély fővárosa
2026. június 12., péntek

Filmfővárossá vált Erdély fővárosa

Hirdetés
Hirdetés