Hirdetés
Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

2026. június 23., 08:592026. június 23., 08:59

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Mindezt annak kapcsán állapítottuk meg, hogy Eugen Tomac visszaadta kormányalakítási megbízatását, az államfő pedig ezután Adrian Veștea liberális alelnököt bízta meg a feladattal.

Nem kellett ahhoz túlzott politikai éleslátás, hogy megjósoljuk: eleve hamvába holt ötlet parlamenten kívüli párt vezetőjét jelölni miniszterelnöknek, majd mindezt folytatni árulásra, az oszd meg és uralkodj elvére alapozva. Már rögzítettük, nem ismételjük meg, hogy Nicușor Dan többek között Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő és az általa irányított Nemzeti Liberális Párt (PNL) térdre kényszerítése érdekében választotta a Veștea-manővert.

Alaposan felsült a kezdeményezéssel, hétfőn késő este a Veștea-kabinet elbukott a bizalmi szavazáson.

Nyilvánvaló, hogy az elmúlt időszak zaklatott politikai fejleményeinek legnagyobb vesztese Nicușor Dan. A megannyi politikai tévedésen, kínos bizonytalankodáson túlmenően a román államfő a saját maga meghúzta vörös vonalakat is átlépte.

Habár többször leszögezte, hogy nem fogad el olyan kormánytöbbséget, amelynek részese az általa Nyugat- és Európa-ellenesnek tekintett Románok Egyesüléséért Szövetség, vagy amely az AUR támogatásával jönne létre, szemet hunyt afölött, hogy bábja a szélsőségesen nacionalista alakulat kegyeit keresi. Ami enyhe kifejezés, hiszen

  • Veștea egyenesen koldult George Simion pártjának szavazataiért, amelyek reményében
  • hajlandó volt „házhoz menni”, néhány órával a parlamenti szavazást megelőzően.

Mi ez, ha nem annak a 6,1 millió választópolgárnak a szembeköpése, aki tavaly május 18-án, az államfőválasztás második fordulójában támogatta a szavazatával éppen a szuverenista, szélsőjobb Simion ellenében?

Hol is van a Dan által annak idején vizionált-ígért becsületes Románia, amelynek hívószavával sikerült történelmi választási fordítást végrehajtania Bukarest egykori főpolgármesterének az AUR-vezérrel szemben? Súlyos baklövéseivel az államfő nemcsak azt bizonyította, hogy képtelen úrrá lenni a hetek óta húzódó politikai válságon, de összejött neki az a bravúr, hogy egy év elteltével erkölcsileg elveszítette az egykori ellenfelével szemben már megnyert választást.

Simion macska-egér játékot űzött Adrian Veșteából, elhitetve vele, hogy támogatásának köszönhetően miniszterelnök lehet. Az igazi célpont azonban a Cotroceni-palota lakója volt, akit rendkívül kényelmetlen helyzetbe sodort az AUR-t szalonképes politikai alakulattá előléptető bábjának bukása. Vagy ahogy az RMDSZ elnöke fogalmazott a bizalmi szavazás előtti felszólalásában: „a gonosz banalizálása”.

Hogy mit fog tenni nyilvánvaló veresége után a román államfő, nehéz megjósolni, különös tekintettel arra, hogy immár hívei közül is egyre többen úgy látják: lepaktált a mélyállammal, beszippantotta a rendszer.

(Ezt az elméletet látszott megerősíteni az is, hogy kiderült: az egyik titkosszolgálat parancsnoka is jelen volt, amikor a napokban Brüsszelben egyeztetett „puccsista” liberálisokkal). A természetes az volna, ha újraindítaná a konzultációt a parlamenti pártokkal egy kormánytöbbség kialakítása érdekében, amelyről egyre inkább úgy fest, hogy csakis kisebbségi lehet.

Ha a mostani válságos időszak és merev politikai álláspontok közepette valami reménnyel kecsegtet, az az, hogy a PSD és a PNL is hajlandónak mutatkozik a kompromisszumra. Mivel a hétfői kormányalakítási kudarc Sorin Grindeanu alakulat számára is arcpirító vereség, az első számú opció az, hogy a PNL, az USR és az RMDSZ részvételével jöhet létre kisebbségi kabinet, amelyre Ilie Bolojan már javaslatot tett; az ügyvivő kormányfő amúgy is megerősödve jött ki a Veștea-féle próbálkozás fiaskójából és a PNL megtorpedózásának kísérletéből.

Ne feledjük: egy második miniszterelnök-jelölt parlamenti bukása nyomán megnyílna az út a parlament feloszlatása és az előre hozott választások előtt. Éppen ez a körülmény diktálja, hogy a következő kormányalakítási kísérletet siker koronázza, a kilátások azonban nem túlkecsegtetőek annak ismeretében, hogy a lázas kompromisszumkeresés közepette a jelek szerint Nicușor Dan alaposan kompromittálódott.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Románia képtelen megvédeni a polgárait

Románia jelenleg nem képes szavatolni polgárainak biztonságát – ez a szomorú következtetés szűrhető le az egy hete bekövetkezett galaci drónincidensből és a pénteki konstancai robbanásból.

Hirdetés