
2016. május 03., 22:132016. május 03., 22:13
Persze a választások előtt bukkannak fel a legnagyobb kiszivárogtatások: Biró Zsolt MPP-elnök „erdélyi őszödi beszéde” nyitja a sort, s ki tudja, mi következik még.
Aki valamiért lemaradt volna: a politikusnak egy három évvel ezelőtti, bizalmas körben elmondott eszmefuttatásának egy részletét egy Legyen elég elnevezésű felhasználó töltötte fel a YouTube-ra. Ebben Biró szókimondóan érvel amellett, hogy alakulatának miért nem szabad összeolvadni a néppárttal. Szó esik „kurva, balkáni mentalitású országról”, mármint Romániáról, ahol a szalvéta szélére írják fel, hogy „hány ezer euró spágát” (csúszópénzt – szerk. megj.) kell adni ahhoz, hogy megkapják a települések a fejlesztési pénzeket, ami által újra megnyerhetőek lesznek az MPP-s polgármesterek számára a választások. Ezért nem akar a Biró Zsolt vezette MPP összeolvadni a néppárttal, ezért preferálja inkább az RMDSZ által szorgalmazott „erdélyi válogatottat”, hogy pártja megkaphassa a „súlyának megfelelő” két-három parlamenti mandátumot, így a polgáriaknak is lesz, aki tudja, hogy „merre nyílik az ajtó” a Dâmboviþa-parton.
Újságíróból lett politikusként Biró Zsolt valószínűleg jó kommunikátornak is tartja magát, hiszen azon médiumoknak, akik a kiszivárogtatás kapcsán megkeresték, azt mondta: a beszéd tartalmát nem, csak a hangnemét szégyenli. S hogy ez a taktika akár be is válhat, az jelzi, hogy vannak, akik az „őszinte” mondatoktól hasra vágják magukat, s Biró Zsoltot a valaha élt legnagyobb politikusok közé sorolják.
Nekem persze más erről a véleményem. Én Biró Zsolt helyében nem a szöveg hangneme, hanem a tartalma miatt szégyellném igazán magamat.
Mert mit is mondott tulajdonképpen Biró Zsolt? Ha beszédét lecsupaszítjuk a szóvirágoktól, a szemléletes leírásoktól, a „megapásztortól”, a „kicsi gömbec csúnyáktól”, a „kutya szőnyegre pisilésétől” s hasonlóktól, akkor ez marad: nekünk a „jobboldalon” nem elvek és ideológiák szerint kell politizálni, ezért nincs szükségünk a másik „jobboldali”, „nemzeti” alakulattal való összeolvadásra. Nekünk arra van szükségünk, hogy minél több polgármesterünk legyen, s ahhoz, hogy minél több polgármesterünk legyen, szükségünk van legalább két képviselőre Bukarestben, akik segítségével csatlakozhatunk ennek a „kurva balkáni” országnak a sajátos ügyintézési rendszeréhez, a „spágakultúrához”. S ehhez pedig lefekszünk a másik párttal. Pragmatikus politizálás ez a javából.
Emlékezzünk: 2008-ban a Magyar Polgári Pártot még azért hozták létre, hogy az RMDSZ-szel szemben alternatívát biztosítsanak. A párt „közel tíz éve formálódó erdélyi magyar közakarat eredménye, melynek célja az volt, hogy megteremtse a választás szabadságát az erdélyi magyarság számára. Erre alapoztuk az erdélyi rendszerváltás tervét: azt a víziónkat, hogy az értékek és érdekek sokszínűsége jegyében a közéleti és politikai pluralizmus, az őszinte és tisztázó vita, valamint az elszámoltathatóság és teljesítményelvűség váljon közéletünk újjáépítésének alapjává. Célunk az erdélyi magyar erkölcsi többség megerősítése, az új magyar összefogás létrehozása” – írták akkor politikai keretprogramukban. Vajon helyesli-e ez a magyar „erkölcsi többség” a „spágapolitikát”?
Megalakulásakor az MPP „modern, európai párttá” akart válni. „Támogatni kell ugyan a székelyföldi területi autonómiát, de nem mindegy, hogy ezt milyen módon tesszük: európai hangvétellel vagy a száz évvel ezelőtti nyelvezettel. Az MPP európai nyelvezetet kíván használni, ennek megfelelően kell kommunikálnia” – jelentette ki 2008-ban Szász Jenő, a párt akkori elnöke. Ő az, aki a párt mostani elnöke bizalmas, de mégsem családi, baráti körben elmondott beszédében most „kicsi gömbec, csúnya” formában jelenik meg. Kell ennél szemléletesebb példa az akkori elmélet s a mai valóság között?
Ez itt már nem csak a teljes morális csőd: az erdélyi magyar politizálás színvonala is feneketlen mélységekben. Így válasszon a polgár manapság: szabad a választás a „spágások”, a vádlottak és az elítéltek között. Bízzuk rájuk nyugodtan sorsunkat, megérdemeljük.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!