Hirdetés

Olaszországi tapasztalatok a járványhelyzetről

Készül a koronavírusteszt. Komolyan kell venni a helyzetet, tiszta fejjel, pánik nélkül •  Fotó: Védelmi Minisztérium

Készül a koronavírusteszt. Komolyan kell venni a helyzetet, tiszta fejjel, pánik nélkül

Fotó: Védelmi Minisztérium

2020. március 18., 08:132020. március 18., 08:13

Nem szoktam általában soha, semmilyen politikai vagy közéleti témához hozzászólni, de az utóbbi napokban nagyon sok ismerős hív fel vagy ír nekünk, hogy mit hisztiznek ezek az olaszok, keltik a pánikot, a sok idióta, hiszen ez csak közönséges influenza, és még sorolhatnám ... Gondolom, mindenkinek tele van már vele a hócipője. 6 éve élünk Olaszországban, ingázunk a két ország között, a gyerekeink itt járnak általános iskolába. Bocsánat, jártak, mert ugye április 3-ig nincs iskola (szerintem ebben a félévben már egyébként nem is lesz). Higgyétek el, szó sincs pánikkeltésről, túlzott aggodalomról, médiaszenzációról.
Mi Szicíliában lakunk – tehát vírusügyileg jól állunk, eddig 62 fertőzött, és 2 gyógyult van (955 tesztből), itt még nem halt meg senki, bár fogynak a kórházi ágyak. Amikor azt mondjuk, hogy fogynak az ágyak, akkor azt úgy kell érteni, hogy fogynak a fertőzött beteg ellátására megfelelő mesterséges lélegeztetésre is alkalmazható ágyak. Nyilván a plasztikai sebészeten van hely, de jelenleg néhány kórház már ott tart, hogy minden nem életmentő műtétet elhalasztanak, mert a műtőket alakítják át intenzív kórteremmé.

Az orvosok nővér feladatokat látnak el, pakolnak, ágyat hurcolnak, beteget mosdatnak. Behívtak minden nyugdíjas orvost és ápolót. Teljesen mindegy, hogy nőgyógyász vagy fül-orr-gégész, mindenki a betegeket látja el.

Hirdetés

Előrehozták az orvosi szakvizsgákat, az ápolói vizsgákat, hogy minden egyetemista és főiskolás munkába tudjon állni. Még így is 20 ezer (!) orvosra lenne szükség.
Ha nő a betegek száma, akkor nem a „banális” influenzában fognak az emberek tömegesen meghalni, hanem abban, hogy nem tudja őket kezelni az egyébként nem annyira rossz olasz egészségügyi rendszer, mert kezd összeomlani. Van, ahol már eljött az idő, hogy döntened kell: anyádat, testvéredet vagy gyerekedet mentsék meg.
„Úgyis csak az öregeket érinti!” – olvasom mindegyre. Persze, banális influenza, de ha a te anyádról, apádról van szó, ahova te hazaviszed a velencei karneválról vagy a síelésből az „influenzát”, akkor is legyinteni fogsz? A legutóbbi hírek szerint például a tartósan magas vérnyomással küzdő betegeket nem veszik fel… Még jó, hogy egész éjjel a vérnyomásom 180/110 volt 135 pulzussal: hívtam orvost, de sem kórház, sem mentő. Legfennebb ügyelet van, de ott nem volt azonnali vízhajtó injekció. Azt mondták, oda se menjek…
Bezárták az iskolákat, mert lehet, hogy a gyereken tünetmentesen átfut a vírus, de hazaviszi anyának-apának, nagymamának-nagypapának, aki aztán kórházba kerül. Kötelező az 1 méter távolság tartása egymás között, a boltban, mindenhol. Erre kapjuk, hogy „haha, centivel mérik?”. Igen,

tegnap kimentem egy villámbevásárlásra, és centivel mérte a cukrászda ajtajában egy dolgozó a távolságokat. A péknél, ahol olaszosan mindenki nagy hangon, egymás hátát veregetve szokott reggelizni, ma sorszámmal, az utcán várva lehetett bemenni.

A vevők és az eladók közé plexifalat húztak fel. Soroljam?
Az olasz tévé egyik játék­műsora tegnap úgy kezdődött, hogy a műsorvezető elnézést kért: mostantól csak a játékos, ő és a stáb van jelen, nincs közönség. Egy másik műsort élőben megszakítottak, mert kiderült, a stábból valaki fertőzött és a napi adást két hétre felfüggesztették.
Az olaszok trehányak, kaotikusak, non-stop ölelés, puszi. De most mindenki próbál a kialakult ismeretlen helyzethez alkalmazkodni és betartani a szabályokat. A péknél két öreg barátnő reggel összetalálkozott, az egyik meg akarta ölelni a másikat, aki kihátrált: „ne közelíts, tudod, 1 méter a biztonsági távolság”.
Az iskola már másnap megoldotta, hogy mindenki itthon tudjon tanulni, Google Drive-on, Messengeren, WhatsAppon jönnek naponta a leckék és üzenetek a tanároktól. (Az más kérdés, hogy nem egyszerű erre rávenni a gyerekeket). Az Oktatási Minisztérium külön megköszönte a tanárok hozzáállását, és azt, hogy gyakorlatilag napok alatt mindenhol biztosítva van a gyerekek oktatása napi szinten.

Tíz napja a lakásban vagyunk – mert, bár kimehetnénk, de tudjuk, hogy a legjobb bent maradni – nemcsak magunk, hanem mindenki miatt.

Meg egyébként mindenhonnan folyamatosan közlik, hogy a karanténra vonatkozó szabályokat jobb betartani. Nem fosztottuk ki a boltokat, fegyelmezetten egyesével vásárolunk. Segít mindenki mindenkinek. De a szabályokat be kell tartani, csak így lehet megállítani a vírus terjedését. Remélem, ez így lesz most is, hogy az egész ország karanténban van. Nem hagyhatjuk el a várost, nem mehetünk csak gyógyszertárba és vásárolni, oda is családonként egy ember…
Vasárnap országos kampányba fogtak az ismert énekesek, színészek, műsorvezetők, közéleti személyiségek, hogy mindenki megértse és mindenkihez eljusson: most az a legbiztonságosabb, ha mindenki otthon marad. Két hétig. Ki lehet bírni. Csak így lehet megállítani a vírust, ha mindenki marad, ahol van, és nem fertőz senki senkit tovább, hiszen nem tudjuk, ki mit hordoz.
Utazgató influencerek és celebek, vegyetek példát az olaszokról, és tegyetek ki értelmes, oktató, közérdekű tartalmakat, hiszen általatok rengeteg olyan ember is megfogható, akivel más csatornákon esetleg nem lehet megértetni a fontos információkat! Itt mindenki – 3 évestől az idősebbekig – megkapta a fontos információkat kedvenc sztárjától is, hátha úgy célba ér.
A felhívások mellett a sztárok hatalmas gyűjtésekbe kezdtek, magánvagyonból is adakoztak, csak hogy minél hamarabb, minél több ellátásra, mesterséges lélegeztetésre alkalmas ágy legyen a kórházakban. Itt senki nem attól fél leginkább, hogy lélegeztetőgépre kerül, hanem attól, hogy naponta omlik össze egy vállalkozás, zárnak be a boltok, és vesztik el az emberek a munkájukat. Ha önző módon, legyintgetve és „hülye pánikkeltő olaszoknak” tekintik az itt kialakult helyzetet, akkor lehet, hogy jövő héten a te munkád is veszélybe kerül, a te vállalkozásod is be fog bezárni.
Vegyétek otthon is komolyabban a helyzetet pánik nélkül, tiszta fejjel! Mi benne élük, naponta saját bőrünkön tapasztaljuk ezt. (Egyébként Magyarország közelebb van Venetóhoz, mint Catania.) Csak mondom mindenkinek, aki nevet rajtunk, meg minket cikiz. Ha az emberek ilyen felelőtlenül folytatják továbbra is a mászkálást, utazást, fertőtlenítést, távolságtartást, akkor nagyon könnyen elérkezhet az idő, amikor otthon is ugyanaz lesz a helyzet, mint itt.
Most pedig megyek fertőtleníteni. A lakás lassan tisztább, mint egy agysebészeti műtő, a kezemen pedig alig van már bőr, mert allergiás vagyok a latex kesztyűre.

Szalai Nóra, Szicília

(Az írás a szerző Facebook-oldalán jelent meg)

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés