
A „csillagos” Veres István munka közben a Bábel étteremben
Fotó: Facebook/Babel etterem
2019. április 05., 09:272019. április 05., 09:27
2019. április 05., 09:282019. április 05., 09:28
A történelem sajátos fintora, hogy a szakácsszakma legjobbjait irányító és ösztönző első számú értékelési rendszer egy autógumigyár étteremkalauza, a híres Michelin Guide.
Amiből nem egy van, hanem több, a szám változó, újabb kalauzok jelennek meg, mások pedig megszűnnek. A Michelin ugyanis országonként ad ki kalauzokat, persze főként a fejlett gasztronómiával rendelkezőkben, a volt kommunista régió legjobb vendéglőit csak a Main Cities of Europe nevű kötet mutatja be.
Magyarországon először a Costes nevű étterem kapott csillagot (2010), ezt követte az Onyx (2011), a Borkonyha (2014), majd a Tanti (2015), valamint a Costes Downtown (2016). A Tanti sajnos két séfcsere után elvesztette a csillagot, majd tönkre is ment.
A nagy áttörés éve a tavalyi volt, amikor az Onyx sokak meglepetésére megkapta a második csillagát is. Sokak meglepetésére, mivel ekkor már nem a 2016-os Bocuse D’Or Európa-győztes Széll Tamás és Szulló Szabina vezette az étterem konyháját, hanem helyettesük, Mészáros Ádám. A szakma jelentős része ugyanis arra számított, hogy a kiváló Palágyi Eszter által vezetett Costes fogja hozni a második csillagot, hiszen az étterem-tulajdonos, Gerendai Károly már az első csillag elnyerésekor kijelentette: a cél a második csillag megszerzése.
Az Onyx tavalyi eredményével, amit idén is megvédett, Magyarország ismét kiemelkedett a volt kommunista országok mezőnyéből. Mert bár Budapestnek mindig is több egycsillagos étterme volt, Horvátországban nem kevesebb mint 5 csillagos étterem működött már tavaly is. Kétcsillagos étterme viszont csak Magyarországnak van Közép- és Kelet-Európában.
Az idén sikerült a csillagok számában is megelőzni mindenkit, azzal, hogy miközben minden étterem megtartotta a maga pozícióját, két új étterem is elnyerte az egy csillagot. Az egyik biztos befutó volt. Széll Tamás és Szulló Szabina a Hold utcai Vásárcsarnokban, a magyar gasztronómia pezsgő központjában működő Stand 25 mellett, amely tavaly Bib Gourmand-minősítést kapott (ami kiemelkedően jó ár/érték arányú konyhát jelez), megnyitották fine dining éttermüket Stand néven a Székely Mihály utcában. Az eredmény nem maradt el.
A másik új csillagos éttermünk a kézdivásárhelyi, sokat látott, sokat tanult – többek között Gordon Ramsay L’Ortolanjában, valamint Dublinban Patrick Guilbaud kétcsillagos éttermében is megfordult – séf-zseni, Veres István által fémjelzett Babel, amelynek már korábban is volt érintőlegesen köze a csillaghoz. Első séfje, Pesti István itt alapozta meg hírnevét, itt figyelt fel rá igazából a szakma. Pesti ez idő tájt a tatai Platánban dolgozik, amelyet nem fenyeget a csillag elnyerésének veszélye, mivel Tata egyhamar nem fog a „főbb európai városok” közé tartozni. Ezért valószínűtlen az is, hogy Erdély csillaggyanús étterme, a bálványosi Fork megkapja e szakmai elismerést. Pesti István a Tantinak szerzett egykor csillagot, de nem sokkal a szakmai kitüntetés elnyerése után otthagyta az éttermet.
A Babel a magyar és az erdélyi konyha gyökereiből táplálkozik, minden elemében átgondolt étterem, amely komplex élményt nyújt a különleges alapanyagok s a legmodernebb technológia kreatív felhasználásával. Borlapja a Kárpát-medence boraiból kínál egyedülálló, 200 tételes válogatást. Az étteremnek nincs hagyományos étlapja, nem lehet egy-két fogásra beülni. Három ételsort kínál, egységesen 25 ezer forintért, ami megfelel a régióban jellemző csillagos szintű éttermek megszokott díjszabásának.
Végül hadd szóljunk arról a két kolozsvári étteremről, amely akár be is kerülhet valamikor a Michelin-kalauzba ajánlott étteremként, vagy akár Bib Gourmandként is, s amely leginkább megközelíti a csillagos szintet. Az egyik az Aréna oldalában nyitott Fragment, a másik pedig a város szívében működő Baraka. E két éttermet egyébként a Gault Millau is kiemelkedőnek találta, a Barakát mindössze három bukaresti étterem előzi meg országos szinten.
De bármily közel vagy távol legyen időben az, amikor a Michelin-ellenőrök Erdély fővárosának éttermeit elégedetten tesztelgetik, azt fontolgatva, hogy mely egységeknek adjanak csillagot, Veres István csillagát minden erdélyi magyar magáénak érezheti, és büszke lehet rá.
Dorozsmai Endre
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!