
Tarlós Istvánnak, a kormányoldal hivatalban levő budapesti főpolgármeszterének van a legnagyobb esélye az újabb mandátumra az októberi helyhatósági választásokon
Fotó: MTI
2019. szeptember 14., 11:572019. szeptember 14., 11:57
Alig egy hónap van még hátra az önkormányzati választásokig. A magyar választóközönség soha nem tulajdonított akkora jelentőséget a helyhatósági választásoknak, mint az országgyűlésieknek. De megeshet, idén ez másképpen alakul. Tény, hogy mozgósítási háború van: azon múlik a választások eredménye, hogy melyik oldal tudja hatékonyabban az urnákhoz szólítani saját választótáborát. Az idei önkormányzati választások tétje nagyobb, mint bármelyiké eddig. Mindkét oldal úgy tekint a megmérettetésre, mint a 2022-es választásokat alapvetően befolyásoló eseményre. Több okból is.
Ahhoz, hogy összeszedje magát lelkileg, hogy bízzon saját erejében, hogy visszaszerezze hitét a győzelemben, szüksége van egy apró választási győzelemre. Mint ahogy a szomjhalál küszöbén álló sivatagi vándornak van szüksége egy kulacs vízre. Az önkormányzati választások pedig alkalmasak arra, hogy mindkét oldal a maga részgyőzelmére hívja fel a figyelmet.
Az ellenzékiek kimondják nyíltan: háborúra készülnek. Ők a polgármesteri és képviselő-testületi tisztségekre nem úgy tekintenek, mint a közösségszolgálat eszközére, mint egy kisközösségen belüli, felelősséggel járó építkezési feladatra. Hanem úgy, mint megszerzendő hadállásokra a kormány ellen vívott gyalázatos és nemzetellenes háborúban. Mert ebben van a lényeg: nem létezik felelős, kormányképes, a nemzet javát akaró ellenzék.
Az ellenzékiek a magyar választóközönséget agyhalottnak nevezik, szélesre tárnák az ország kapuit az idegen és ellenséges kultúrák betolakodói előtt. S nem utolsósorban: amíg ezek az emberek kormányon voltak, kis híján csődbe vitték az országot. Ezeknek a győzelme nemzeti katasztrófával lenne egyenértékű.
Igazságtalanság lenne ugyanakkor egy kalap alá venni minden ellenzéki erőt, hiszen a Mi Hazánk nevű szervezet – amely az egykori Jobbik nemzeti radikális szárnyának stílusát, programját, eszmeiségét viszi tovább – egészen más politikát képvisel, mint a többi. Fontos nemzetstratégiai kérdésekben (migráció, demográfia) támogatja a kormány törekvéseit. A Mi Hazánk számára létkérdés eredményeket felmutatni októberben. Egyelőre arról érkeznek hírek, hogy a jelöltállítás tekintetében jobban állnak, mint a Jobbik, ami reménykeltő.
Legfontosabb persze a nagyvárosok sorsa, elsősorban pedig Budapest.
s támogatottsága, ha nem is sokkal, de nagyobb, mint az összes többi jelölté együttvéve.
Az ellenzéki oldalon Karácsony Gergely a legnépszerűbb, az ő 43%-os támogatottsága viszont egyenesen riasztó. Olyan emberről van szó, aki többszörösen bizonyította alkalmatlanságát. Politikai szélkakas, aki ellentétben a legalább beszélni tudó Gyurcsány Ferenccel, semmihez sem ért, még a kommunikációhoz sem. Elképesztő tudatlanságról tett tanúbizonyságot Budapesttel kapcsolatos legalapvetőbb kérdésekben. Az hagyján, hogy nem tudja, melyik busz honnan hova visz, de szerinte Csepel Észak-Pesten van (!), a Magyar Nemzeti Múzeum pedig a Városligetben. S ami ennél is rosszabb: csődbe vitte saját kerületét, Zuglót, amelynek polgármesteri tisztségét viseli ma is. Mi több, képes volt a parkolást úgy megszervezni, hogy veszteséges legyen, vagyis a polgároknak az kerül pénzébe, hogy pénzért parkolhatnak (!), sok százmilliós összegről van szó. Erre a teljesen alkalmatlan jelöltre adná voksát 43 százaléknyi budapesti lakos…
A másik valamennyire komolyan vehető jelölt Puzsér Róbert, aki csak egy sajátos színfolt a maga 6 százalékával. Addig amíg versenyben van, Tarlósnak szinte biztos a győzelme, azonban ha visszalép, szoros meccsre lehet számítani.
Fontos kérdés, mi lesz a nagyvárosokkal. Arra nincs lehetőség, hogy ezeket egyenként elemezzük. Viszont hadd emeljem ki a politikai szempontból talán legfontosabbat, Szegedet. Mindeddig a Magyar Szocialista Párt (MSZP) színeiben Botka László kirobbanthatatlannak látszott polgármesteri pozíciójából. Azonban az utóbbi évek s nem utolsósorban a Szeviép-ügy őt is megviselték, így az újabb megmérettetés nem ígérkezik sima győzelemnek.
Újdonság az önkormányzati választásokon, hogy több város, illetve kerület esetében megvalósult a Mi Hazánk nélküli ellenzéki egység. A Jobbik – annak dacára, hogy szájzsibbadásig ismételgette, nem fog össze a magyarellenes baloldallal – közös frontot alkot több városban is Gyurcsányékkal. Legmeghökkentőbb az, hogy Vágó Istvánt, a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíció egyik legelgurultabb politikusát is támogatja polgármesteri ambícióiban.
A centrális erőtér képlete helyett – amelyben a centrumban elhelyezkedő Fidesznek kétoldali, egymással összefogni képtelen ellenzéke volt – ismét a jobb-bal megosztottság jellemzi a politikai arénát, ami kedvezőtlen fejlemény a nemzeti érdekek szempontjából: elég az ingának egy kis kilengése, s máris nekifog a globalista baloldal szétrombolni mindazt, amit a Fidesz felépített a családpolitika, a nemzetpolitika s az alkotmányjog terén.
A tét tehát az, hogy folytatódik-e a kormány komoly eredményeket felmutató nemzetpolitikai építkezése, egy irányba húzzák-e a szekeret a kormányzati és az önkormányzati vezetők. Vagy az ellenzéki kiskirályok igyekeznek majd ott keresztbe tenni a kormánynak, ahol csak tudnak, és 2022-ig az önkormányzatok az ellenzéki bozótharc fedezékei lesznek-e?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!