
Jobbik-történelem 2015-ből. Már akkor is kevés erdélyi hitt Vona Gábornak
Fotó: Veres Nándor
Jakab Péter lemondott a Jobbik elnöki posztjáról, ami egyenértékű a csúfos bukással. Sajtóértesülések szerint már a nemrégiben lezajlott kongresszuson is csak úgy tudott többséget szerezni, hogy a nemi erőszak kísérletének botrányába keveredett Földi István gyorsan összehozott néhány alapszervezetet, amelyeknek küldöttei vezényszóra szavaztak a küldöttgyűlésen.
2022. június 20., 06:572022. június 20., 06:57
Oda jutottunk, hogy már Vona Gábor is elhatárolódik mindattól, ami a párton belül történik. Az egykori elnök, aki elindította a pártot az önfelszámolás, az önmegtagadás útján, már többször kifejezte nemtetszését mindazzal kapcsolatban, ami a Jobbikban zajlik.
Késő bánat.
Ennek előfeltétele volt a szalonképesség visszanyerése, amiben viszont 2014-től jó úton haladt a Jobbik. Nem a néppártosodással volt gond, az csak formai kérdés. Mi több, nemzeti radikális pártként többséget szerezni lehetetlen, amint arra Orbán Viktor is rámutatott a Budapesten megrendezett Konzervatív Politikai Akció Konferencián, ahol 12 pontba foglalta a magyar konzervatív sikerreceptet.
A politika tartalmának megváltozása sodorta a Jobbikot a megszűnés szélére. 2016 nyarától kezdve a Jobbik rendre szembement a nemzeti érdek létparancsaival. Kezdve a bevándorlással kapcsolatos népszavazással, ahol Vona minden alap nélkül azt állította: Orbán Viktornak le kell mondania, amennyiben nem lesz érvényes a népszavazás. Ámokfutását folytatta a kvótaügyi alkotmánymódosítás elbuktatásával, a szellemi kútmérgezésben jeleskedő Népszabadság elsiratásával, a CEU melletti kiállással s a globalista erők ölelésébe való fokozatos belesimulással. Innen már egyenes út vezetett a nemzetellenes baloldali erőkkel kötött szövetségig és a magát antifasisztának nevező, keresztény- és nemzetgyalázó, tomboló csürhével való összeborulásig.
Jakab Péter – a nagyotmondás, az üres hőzöngés, a parttalan demagógia koronázatlan királya – nem először bukott meg, lényegében elnökké választása óta gyűjtögeti a kudarcokat. Számára talán az lehetett a legfájdalmasabb, hogy
Mindössze a napelemet az atomerőművel összekeverő, az elektromos rollerét a zuhany alatt lemosó, a legtöbb kérdésre „nem tudom”-mal felelő, mindenféle közéleti szerepre teljesen alkalmatlan Fekete-Győr Andrást sikerült megelőznie. Hiába gyűjtögette like-ok ezreit vagy tízezreit parizeres pózolásával, hiába bohóckodott szánalmasan parlamenti felszólalásaiban, mindez a negyedik helyre volt elég.
A Jakab-féle száraz tésztás, krumplilóbáló politikai színház kétélű fegyver. Tapsot lehet vele aratni, voksot nehezebben. A fideszesek hulláinak IFA-platóra hányásáról álmodozó, felheccelt emberek számára hatásos lehetett az olyan szöveg, hogy a nagyobbik kormánypárt tagjai a választás után Jakab irodája előtt fognak ülni, mint a verebek, sorsukra várva. De aki kicsit is konyít az alkotmányjoghoz, tudja: még elsöprő ellenzéki győzelem esetén sem valósult volna meg ez a jóslat közjogi lehetetlensége miatt. Jakabot felszólalásai a szellemileg komolytalanok közé sorolták be. Másrészt a gyűlölet-vezérelt szavazók hamarabb fognak a Gyurcsány-vezette Demokratikus Koalícióra szavazni, mint a Jobbikra. Jakabnak nem sok esélye volt Gyurcsánynál gyurcsányabbnak lennie.
A bukott politikus bizonyára ügyes húzásnak gondolta az előválasztáson a DK-val kötött szövetséget. Maroknyi, hitehagyott, megélhetési politikusokból álló csapatának szempontjából hasznos is volt e szövetség, hiszen, ha külön indulnak az előválasztáson, az eredmény minden körzetben megsemmisítő lett volna. Mert
hiszen sajtójuk éveken át szabályos hecckampányt folytatott a párt ellen.
S ha nem is jutott be jobbikos jelölt egyéni képviselőként a törvényhozásba, de játékban voltak. Ez alkalmat adott Jakabnak arra, hogy dicsekedjen, miszerint a Jobbik jelöltjeire több, mint 400 ezren szavaztak. Nagy kérdés, hányan szavaztak volna a jelöltekre akkor, ha nem egyedüli ellenzéki jelöltként indultak volna: szerintem tizedannyi szavazatot gyűjtöttek volna be.
Végül a DK–Jobbik egyezségnek köszönhető, hogy a párt elegendő befutó listás helyet kapott egy tízfős frakcióhoz. Megnyert tehát a Jobbik tíz képviselői helyet, de végleg elvesztette hitelességének maradékát is. Elvi, értékrendi síkon mindent feladott, miközben a DK ott maradt, ahol volt. A Jobbik tudatosan visszafogta a nemzeti retorikát, nehogy elriassza a baloldali szavazókat, miközben szövetségesei teljes erőből nyomták a globalista szólamokat, beleértve a magyar állam maradék szuverenitásának felszámolásával járó Európai Egyesült Államok megteremtésének szükségességét.
Ez ugyan az ellenzék közös kudarca, amelynek oka volt a közös jelölt, Márki-Zay Péter esetlensége, kommunikációs bakisorozata, intellektuális korlátoltsága, oka volt az egész ellenzéki tábor elrontott reakciója húsba vágó kérdésekre (rezsicsökkentés, ukrán háború), de attól még a kudarcból bőven vetült a Jobbikra és Jakabra is. Ezek fényében Jakab parlamenti hőzöngései a Fidesz bukásáról még komikusabbnak hatnak, mint előadásuk pillanatában.
S ha mindez nem elég, kitudódott Szilágyi György korábbi alelnök élettársa elleni nemi erőszakkísérlet, amelyre egy disznótorral egybekötött pártrendezvényen került sor, s amelynek ügyében a bíróság fogja kimondani a döntő szót. Mindez tovább roncsolta a párt amúgy is megtépázott hírnevét. Gyilkos mémek születtek az esetről, a legfrappánsabb Bayer Zsolt kijelentése: a Jobbik rácáfolt a régi magyar mondásra, miszerint „nem erőszak a disznótor”.
Az, hogy az elnökség és a frakció kétharmada Jakab ellen foglalt állást a legutóbbi vitákban, ami az elnökségről való lemondás közvetlen kiváltója volt, inkább csak utolsó csepp volt a pohárban. Jakabbal vagy nélküle a Jobbik sorsa minden jel szerint meg van pecsételve. A Gyurcsányékkal, illetve a baloldali ellenzéki erőkkel kötött egyezség a politikai senkiföldjére tolta a pártot. Mert ugyan
Aki Orbán-gyűlölete mellett baloldali világnézetű (ők vannak nyilván többségben), az választhat egy sor baloldali globalista párt közül. Aki meg keresztény konzervatív világnézetű, de Fidesz-ellenes, azoknak gyűjtőhelye a korábbi Jobbik eszmei örökségét felvállaló Mi Hazánk. Ezt a baloldal ugyan Fidesz szatellit-pártként emlegeti, de meghallgatva felszólalásaikat, figyelve politikai mozgásukat, szembetűnő, hogy sok esetben kőkeményen bírálják a kormányt. A Jobbik légüres térbe került. Nagy esély van arra, hogy az első olyan megmérettetésen, ahol önállóan indul, a küszöb alatt maradjon.
A mai Jobbik aktív magja egy maroknyi karrierista, amely Gyurcsánytól reméli a létét biztosító parlamenti széket. Ha Gyurcsány belátja négy év múlva, hogy a Jobbik többet visz, mint amennyit hoz a közösbe, és kihúzza a lélegeztetőgép zsinórját, a párt simán kibukhat a parlamentből.
Tekintve, hogy e hitehagyott, elvtelen csapatnak nincs már visszaút a nemzeti oldalra, ez lenne a pompás forgatókönyv – nemzetpolitikai és nemzetpedagógiai szempontból egyaránt. Hadd lássa minden nemzetárulásra hajlamos politikai kalandor, hogy a választók a szemétdombra küldik azokat, akik gátlástalanul becsapják őket.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!