Hirdetés

Szeretem a döntő hangulatát – beszélgetés Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívóval

Szilágy Áron: aki eljut a döntőig, az nemcsak jó vívó, hanem jó napot is kifogott •  Fotó: Rostás Szabolcs

Szilágy Áron: aki eljut a döntőig, az nemcsak jó vívó, hanem jó napot is kifogott

Fotó: Rostás Szabolcs

A Nemzeti Tehetség Központ nagyköveteként Szilágyi Áron a múlt héten Kolozsváron több intézményt is felkeresett, a Sapientia Egyetemen közönségtalálkozón vett részt, ahol a róla szóló filmet is bemutatták. Az Erdélyi Naplónak pályafutásáról és terveiről nyilatkozott.

Somogyi Botond

2022. június 06., 08:342022. június 06., 08:34

2022. június 12., 09:292022. június 12., 09:29

 – A gyerekek általában a labdajátékokért rajonganak. Te hogyan lettél vívó?
– Számos sportágat próbáltam ki, gyerekként rendkívül mozgékony voltam, édesanyám ezt hamar felismerte. Rövid ideig tornáztam, teniszeztem, tollaslabdáztam, karatéztam. Amikor a Vasasban atlétikára jártam, megláttam a vívótermet. Belestem az ablakon, folytak a küzdelmek, csörögtek a kardok, ezért később addig nógattam édesanyámat, amíg beadta a derekát, és levitt a vívóterembe. Nagy szerencsém volt, hogy már kilencévesen ahhoz a Gerevich Györgyhöz kerültem tanítványként, akinek édesapja, Gerevich Aladár hét olimpiát nyert.

– Gyerekként tehetséges voltál matematikából is. Ez mennyire függ össze a vívással?
– Egy tőről fakad a logikai gondolkodás, talán ez a közös metszet, amely ott van a kettő között.

Hirdetés
Idézet
A vívás küzdelem, fizikai és mentális harc, de ugyanúgy logikai is. Megpróbáljuk intuíció és logikus gondolkodás mentén végiggondolni, mi lehet a következő akciója az ellenfélnek, s nekem arra milyen választ kell majd adnom.

Folyamatosan sakkozunk, próbálunk „egymás fejében turkálni”, és akinek ez jobban sikerül, az lesz a végső győztes.

– Az élsportolói karrier sok lemondással jár. A fiatalok számára lefordítva a te esetedben ez mit jelentett?
– Ahogy minden sport, a vívás is megköveteli az egyhangú, nagy mennyiségű munkát, amelynek során folyamatosan végezzük ugyanazokat a gyakorlatokat. Bármennyire is kreatív vagy jó pedagógus az edző és próbálja megtörni az unalmasnak tűnő edzéseket, ezek minden sport kötelező elemei. Ezért 12–13 évesen én is úgy éreztem, szívesebben lennék a barátokkal, pihennék, iskola után az edzések helyett másokkal lógnék. Szerencsére addigra nyilvánvalóvá vált a tehetségem, s a nevelőedzőm el tudta magyarázni, hogy azt nem érdemes eltékozolni. Elmondta, nem ígéri, hogy olimpiai bajnok leszek, de sok lehetőséget lát a fejlődésemben. Ezt felfogva már nem is éreztem, hogy a sok munka teher lenne számomra.

Tokióban történelmet írt. Szilágyi Áron zsinórban harmadik egyéni olimpiai aranyát szerezte kardvívásban •  Fotó: Székelyhon TV Galéria

Tokióban történelmet írt. Szilágyi Áron zsinórban harmadik egyéni olimpiai aranyát szerezte kardvívásban

Fotó: Székelyhon TV

– A vívás nemcsak fizikai és ügyességi sport, hanem mentális is. Ebben mennyire segít az, hogy a Károli Gáspár Egyetemen pszichológiát végeztél?
– Valóban pszichológia alapszakot végeztem, és 11 éve dolgozom pszichológusokkal is. A mentális felkészülés fontos részét képezi a versenyekre való ráhangolódásnak. A legfontosabb az, hogy megfelelő mentális állapotba kerüljek. Akkor tudok jól teljesíteni, ha a „fejemben rend van”. E mellett persze a pszichológusok felvérteztek olyan eszközökkel, amelyekkel könnyebben tudok összpontosítani.

– Milyen módszereket lehet használni?
– Relaxáció, mentáltréning, imagináció. Ezek mellet ad hoc jelleggel főleg az olimpiák előtt jöttek be különlegesebb módszerek, mint például a Rio de Janeiro-i ötkarikás játékokat megelőzően Kárpáti Rudolf javaslatára a pozitív sokkterápia: megnéztem a londoni olimpiai döntőmet, valamint azt is, hogy Brazíliában a magyar csapattal zászlóvivőként vonulok be a Maracana stadionba. A verseny napján reggel ezt nézve iszonyatosan felpörgetett, és nagy erőt adott a versenyre.

Idézet
Faludi Viktória pszichológusom azt javasolta a tokiói verseny előtt, hogy írjunk fel mind az öt asszóra – ötöt kell nyerni ahhoz, hogy olimpiai aranyérmes legyél – egy-egy jelszót, kulcskifejezést.

Ezeket kellett mantráznom magamban, amelyek a londoni és riói emlékekből táplálkoztak. A módszer nagyon bejött, az asszókban éppen azokra kellett figyelnem. Jó „szamárvezető” volt számomra az olimpia idejére.

– Számos címet szereztél egyéniben és csapatban. Olimpián már háromszor is nyertél, világbajnokságon még nem. Ez vajon minek tudható be?
– Azt hiszem, mindenkinek megvannak a saját versenyei, ahol kényelmesen érzi magát, pozitív élményeket gyűjt, ezeket pedig a következő évekre is el tudja menteni. Számomra nagy szerencse, hogy az olimpia épp ilyen verseny, ezt magaménak érzem. De ilyen volt például az athéni világkupa, amelyet háromszor sikerült megnyernem, a Padovában megrendezett Luxardo Világkupa, ahol idén épp Grand Prix-verseny volt, azon is harmadszorra győztem, az országos bajnokságot nyolc alkalommal hódítottam el. A világbajnokság egyelőre nem ilyen, s sajnos nem tudom megmondani, miért. Nem szerepelek rosszul, mert van egy bronzérmem, hatszor voltam a nyolcas döntőben – ezeket az eredményeket sokan megirigyelnék –, de úgy érzem, akkor lenne teljes a pályafutásom, ha az éremgyűjteményemhez az egyéni világbajnoki címet is hozzá tudnám tenni.

– Londonban ihletből, Rióban tudatossággal győztél. Tokióban „veteránként” nyertél. Párizsba azért mégy, hogy – amint fogalmaztál – megismerjék a nevedet? Sokan emlékeznek ugyanis a tokiói döntő utáni incidensre…
– A párizsi olimpiát világeseményként, versenyként várom, de nincs rajtam kifejezett eredménykényszer vagy belső elvárás, hogy a negyediket is mindenképpen meg kell nyernem.

Idézet
A három egyéni címre rendkívül büszke vagyok, s ha sikerül a negyedik is, vagy ezüstérmes leszek, esetleg ötödik, hatodik, a legjobb harminckettőben végzek…esetleg ki sem jutok…

Nem akarom ezzel azt sugallni, hogy számomra mindegy, mert természetesen létezik bennem motiváció: szeretnék kijutni, de nem hiszem, hogy ez az életemet meg fogja változtatni. Nem azért lennék négyszeres olimpiai bajnok, mert az valami óriásit adna hozzá pályafutásomhoz. Vágyom a további sikerekre, érmekre. Európa-bajnokságon szeretnék jól szerepelni, a csapatra is vágyom, hogy együtt is újra átéljük a sikereket. Ezek viszont olyan apró pluszok, amelyeknek rendkívül tudok örülni.

Csoportkép. A Sapientia Egyetemen tartott közönségtalálkozó alkalmával sokan fotózkodtak az olimpiai bajnokkal •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Csoportkép. A Sapientia Egyetemen tartott közönségtalálkozó alkalmával sokan fotózkodtak az olimpiai bajnokkal

Fotó: Rostás Szabolcs

– Mi is történt pontosan a Luigi Samele utáni tokiói döntőt követően?
– Bevezettek a vegyeszónába, ahol az újságírók vártak. Az első épp egy olasz tévériporter volt, aki tudakozódni kezdett tőlem olasz nyelven, hogyan érzem magam az elvesztett döntő után. Ekkor szóltak neki a kollégái, hogy ez nem Luigi Samele, hanem a bajnok, Szilágyi Áron. Azonnal szólt, hogy „scuzi”, biztos megzavarta a nadrágomon levő piros-fehér-zöld csík. Akkor jelentettem ki: kell egy negyediket is nyernem, hogy megismerjenek.

– Londonban Ochiuzzi ellen a döntőben 15–7-re, Rióban Homer ellen 15–7-re, Tokióban Samele ellen 15–8-ra nyertél, a budapesti világkupán Curatolli ellen szintén 15–7-re. Ezek szerint, ha bejutsz a döntőbe, ott már „minden sima”?
– Szeretem a döntő hangulatát, azt a felfokozott állapotot, amikor már csak két vívó küzd az aranyéremért: tiszta, egyértelmű helyzet, amely után nincs több kérdés, mert lezárul a verseny. Ez nekem nagyon fekszik, jól érzem magam ilyenkor. Az olimpiákon például el tudtam bizonytalanítani az ellenfeleket, dominálni tudtam őket, rájuk erőltettem az akaratomat. Azért nem mindig sikerül ez így, hiszen több ezüstérmem is van, ahol jobb volt az ellenfél.

Idézet
Nem szabad elfelejteni: aki eljut a döntőig, az nemcsak jó vívó, hanem jó napot is kifogott.

Ilyenkor bármi lehet. Örülök, hogy a legutóbbi padovai Grand Prix-versenyen úgy tudtam nyerni, hogy szoros asszóban tudtam legyőzni a dél-koreai Gu Bon Gilt 15–14-re.Ez jó megerősítés arra nézve, hogy ha „baj van”, akkor is ki tudok lábalni belőle, a nehezebb helyzeteket is meg tudom oldani.

– Pozdnyiakov, Vezzali és sok más híres vívó 35–40 éves koráig vívott. Te mennyire gondolsz előre?
– Ó, én még fiatal vagyok, 32 évesen nem gondolkozom pályafutásom befejezésén. Olimpiai ciklusokban gondolkozom, és úgy érzem, a párizsi ötkarikás játékokig teljes mértékben van erőm, motivációm, energiám folytatni a vívást. A felkészülésben most is benne vagyok, ez a ciklus ugye rövidebb a korábbiaknál. Remélem, egyéniben és csapatban is megszerezzük a kvótát, és Párizsban eredményes versenyt tudunk majd magunk mögött. Hogy az azt követő Los Angeles-i olimpiai ciklusnak hogyan vágok neki, nem tudom.

– Milyen helyeket kerestél fel Kolozsváron?
– Kolozsváron több líceumot és a sportegyetemet látogattuk meg, valamint a főtéri, restaurálás alatt álló katolikus templomot. Böjte Csaba is meglepett, együtt ebédeltünk, és sokat beszélgettünk. Kilátogattunk a temetőbe, ahol megkoszorúztuk Biasininek, az első kolozsvári vívómesternek a sírját.

– Mikor jártál legutoljára Erdélyben?
– Sokszor jártam már itt, Sepsiszentgyörgyön él a távoli rokonság, nagymamám odavalósi. Idén ismét szeretnék eljutni Szentgyörgyre. A feleségem jóvoltából többször jártam Marosvásárhelyen, hiszen ő ott született, neki ott élnek a rokonai. Idén húsvétkor épp ott tartózkodtunk, két évvel ezelőtt is sikerült eljutni, úgyhogy Erdély azért közel áll a szívemhez.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés