Hirdetés

Regisztrációért mozgósít az EMNT

Jövő tavasszal tartják Magyarországon az országgyűlési választásokat. Az Erdélyben élő, magyar állampolgársággal is rendelkező magyarok a regisztrációt követően szavazhatnak. Erről beszélgettünk Sándor Krisztinával, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnökével. 

Makkay József

2017. április 05., 19:062017. április 05., 19:06

2017. május 04., 08:462017. május 04., 08:46

 

– A magyar állampolgársággal rendelkező erdélyi magyarok regisztrációját szorgalmazzák a jövő évi országgyűlési választásokra. Miért tartja fontosnak, hogy Erdélyből is egyre többen szavazzanak magyarországi pártokra?

– Ez elsősorban elvi kérdés, másodsorban állampolgári jog és kötelesség. Az elvi kérdés főként a magyar állampolgársághoz kapcsolódik. Ha már egyszer a magyar állam lehetőséget adott arra, hogy Erdélyben élő magyarként én is rendelkezhessem állampolgársággal, akkor nem kérdés, hogy élek vele. Kortól, élethelyzettől függetlenül. Egy nemzet vagyunk és a kettős állampolgárság Európa-szerte bevált. Nemcsak érzelmi kérdés ez, hanem immár gyakorlati is. A szavazati jog pedig együtt jár az állampolgársággal. Ez is széles körben ismert és elterjedt gyakorlat világszerte.

– Az utóbbi 27 évben a romániai választásokon visszaesett a szavazási kedv. Vajon a magyarországi országgyűlési választások mennyire tudják mozgósítani az erdélyi magyarságot?

– Az erdélyi magyar emberek életét, gondolkodásmódját mindig is meghatározta a magyar nemzet sorsa és ezzel együtt az, ami a mindenkori Magyarországon történt. Hosszú évek elszigeteltsége után mára adott a lehetőség, hogy a Kárpát-medencei magyarság egymással erőteljesen összedolgozó, egységesülő térben fejlődjön. Ezt csak megerősíti a szavazati jog, ami az állampolgárság velejárója. Az erdélyi magyar állampolgárok e jog által maguk is alakítói lehetnek a jövőbeni kormányzási folyamatoknak, és ez bizony nem kicsi dolog – ahogy errefelé mondják. Minél többen részt veszünk Erdélyből is a jövő évi magyarországi országgyűlési választásokon, annál inkább visszaigazolást nyerhet az, hogy létezik egy egymásra figyelő Kárpát-medencei magyarság, és van értelme az ezen a szinten zajló közös építkezésnek.

– A szavazásra jogosult erdélyiek mintegy kétharmada még nem regisztrált, holott az állampolgársági eskü letétele után ennek lehetősége mindenki számára adott volt az erdélyi konzulátusokon. Utólag mennyire nehéz megszólítani az embereket?

– Elsősorban azok az erdélyi magyar állampolgárok nem regisztráltak többségben, akik 2013 előtt kapták kézbe a honosítási okiratukat. Azt követően mind a kolozsvári, mind pedig a csíkszeredai konzulátuson bevezették, hogy az eskütétel után lehetőség van helyben kitölteni a regisztrációs ívet, és ez által bekerülni a választói névjegyzékbe. Az EMNT már a 2014-es választásokat megelőzően is szervezett regisztrációs kampányt, és jelentősen hozzájárult a levélszavazatok erdélyi begyűjtéséhez. Múlt héten éppen azért indítottuk el a kampányt, hogy minél korábban felhívjuk a figyelmet: jövő év tavaszán, Magyarországon országgyűlési választások lesznek, és aki azon szeretne részt venni, annak még van ideje nemcsak regisztrálni, hanem magyar állampolgárságot is szerezni. Ez utóbbi folyamat hosszabb ideig tart, jelenleg is 6–8 hónap telik el a kérelem leadásától az eskütételig, ezért ismét hangsúlyozom: akik idén júliusban leadják a honosítási kérelmüket, jövő év tavaszán már magyar állampolgárként vehetnek részt a választásokon. Az a tapasztalat, hogy utólag nehéz elérni az embereket, éppen ezért időben kezdtük el az erre vonatkozó tájékoztatást.

– Hogyan alakult az elmúlt évben a magyar állampolgárságot igénylők száma?

– A könnyített honosítási eljárás 2011. évi bevezetése óta csökkent az érdeklődés és a havonkénti iratcsomók leadása – szerte az országban és a konzulátusokon is. A kezdeti zsúfoltság mára megszűnt, és sok helyen a terepmunka vette át a helyét, amely által a községekben, falvakban is segítjük a honosítási folyamatot. Jelenleg Erdélyben több mint félmillió magyar állampolgárt tartanak nyilván, tehát még hátravan több százezer honosítandó személy, úgyhogy munka van bőven.

– Mekkora apparátussal és milyen hálózattal dolgoznak az EMNT keretében működő Demokrácia Központok?

– Jelenleg 25 irodát működtetünk Erdély-szerte, irodánként legtöbb négy munkatárssal. Az irodák nemcsak az illető város lakosságát, hanem az adott kistérségben levő települések lakóit is igyekeznek elérni egy-egy kiszállás alkalmával. Ilyenkor az újonnan honosulókat és az anyakönyvezési vagy útlevél-igénylési ügyekben hozzájuk fordulókat is tájékoztatják, és segítik a szükséges iratcsomók összeállításában.

– A honosítási kérelmek összeállításán túl milyen más igényekkel keresik meg erdélyi hálózatukat?

– Fontos kiemelni, hogy immár az irodáink munkatársai nemcsak a honosításban, hanem az anyakönyvek átadásában, útlevéligénylésben, a magyar igazolványok és az új anyakönyvek kiállításához szükséges ügyintézésben egyaránt segítenek. Az erdélyi magyar állampolgárok közül mindazok, akiknek távol esik a kolozsvári vagy a csíkszeredai konzulátus, felkeresik az irodáinkat akkor is, ha változtak a személyes adataik. Ha valaki házasságot kötött, elvált, gyermeke született, elhunyt egy hozzátartozója, aki szintén magyar állampolgár volt, fontos, hogy az illető ezeket bejelentse a magyar államnak ahhoz, hogy adatait ott is naprakészen nyilvántarthassák. Emellett irodáink a magyar állam által folyósított, hadiárváknak és -özvegyeknek járó pénzügyi támogatás ügyintézésében is segítséget nyújtanak.

– Az elmúlt időszakban hogyan oszlott meg Erdélyben az EMNT és az RMDSZ által működtetett honosítási „kormányablakoknál” folyó ügyintézés?

– Nekünk erre vonatkozó pontos adataink nincsenek. Amit tudunk, azt tapasztalatból és a konzulátusokkal való együttműködés útján tudjuk. Nemrég jártuk be egyik munkatársammal az irodáinkat, és a visszajelzések többsége arról szól, hogy egy-két kivételtől eltekintve nálunk számottevően nem csökkent a honosítás és anyakönyvezési ügyekben történő segítségnyújtás.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?

A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.

Korzika megosztja Franciaországot: autonómia vagy egységes nemzetállam?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
Hirdetés
Hirdetés