
Fotó: Boda L. Gergely
Egy készülő kormányrendelet értelmében minimálisra csökkentenék a közigazgatásban elburjánzott bürokráciát. Számos közhivatalban leegyszerűsítenék az ügyintézést, így a kérvényezőnek az eddiginél sokkal kevesebb hivatalos iratra lesz szüksége.
2016. július 06., 23:362016. július 06., 23:36
2016. július 07., 09:122016. július 07., 09:12
A közintézmények bürokráciájának visszaszorítását célozza meg a román kormány által kidolgozott sürgősségi kormányrendelet-tervezet, amellyel megszüntetnének több hivatalos, egyelőre kötelező iratot, például a hitelesített másolatot és egyes helyzetekben a bélyegilletéket, ugyanakkor lehetővé tennék az adók és a különböző bírságok online kifizetését. A tervezetet a kormány által létrehozott, „papírvágó bizottságnak” is nevezett testület javaslatai nyomán dolgozták ki. A bizottságnak olyan intézkedéscsomagot kell összeállítania, amellyel a gyakorlatban csökkenteni lehet a bürokráciát. Amennyiben a sürgősségi rendelettervezet hatályba lép, valós esély van arra, hogy ténylegesen leegyszerűsödjön a Romániában hírhedten nehézkes hivatali ügyintézés. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy korszerűsítsék a közintézményekben használt informatikai programokat, az intézkedések gyakorlatba ültetése ugyanis modern, jól és gyorsan működő szoftvereket feltételez, hiszen a jelenlegi „papíralapú” ügyintézést tulajdonképpen elektronikusra cserélnék. Ezenkívül az egyes hivatalok adatbázisait is össze kell kapcsolni, így az intézmények közvetlenül egymástól igényelhetnének okiratokat, ezzel is megkönnyítve az állampolgárok dolgát. A kabinet tervezete nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy a polgárok bankkártyával vagy online fizethessék ki a különféle illetékeket, ehhez ugyancsak szükséges az informatikai rendszerek modernizálása.
A helyi önkormányzatokban minden maradna a régiben
A kormány által kidolgozott dokumentum szépséghibája, hogy az előírások többsége csak a központi közigazgatási intézményekre vonatkozik, így az állampolgárok által sokszor fölöslegesnek tartott okiratok használata, benyújtása továbbra is kötelező lesz például a helyi önkormányzatokon és egyetemeken.
A javaslat szerint azokban a központi közigazgatási hivatalokban, ahol lehetőség van beszkennelni vagy elektronikus formában nyilvántartásba venni például a személyi igazolványt, eltörölnék a papírlapú másolat kötelező érvényű benyújtását. Az előírás szerint ugyanakkor a közintézményekben „csökkenteni kell azoknak a helyzeteknek a számát”, amikor a szolgáltatást igénylő állampolgárnak hitelesített másolatot kell benyújtania, ehelyett elég lesz, ha saját felelősségre megfogalmaz egy nyilatkozatot, vagy az egyszerű másolat mellett bemutatja az eredeti okiratot, a hivatalnok így megállapíthatja, hogy a két változat megegyezik, és nem lesz szükség további igazolásra. A központi közigazgatási hivataloknak ezenkívül 2018 végéig korszerűsíteniük kell technikai felszereltségüket, hogy az intézmények összekapcsolhassák elektronikus rendszereiket, megkönnyítve ezzel a nyilvántartások közötti átjárást.
Fejleszteni kell az informatikai rendszert
A tervezet egy másik előírása már a helyi közintézményekre is vonatkozik: ugyancsak 2018 végétől biztosítaniuk kell az állampolgárok számára, hogy bankkártyával vagy online fizethessék ki az adókat, illetékeket és bírságokat, ezért viszont nem számolhatnak fel pluszköltséget. A kormányrendelet hatályba lépése után a központi közigazgatási hivatalokat arra fogják kötelezni, hogy lehetőleg elektronikus formában, honlapjukon tartsák a kapcsolatot az állampolgárokkal, illetve e-mailben közöljék a tudnivalókat azokkal a kedvezményezettekkel, akik ebbe beleegyeznek. Az új kormányrendelet hatályba lépésétől számított 30 napon belül a hivataloknak fejlesztési tervet kell kidolgozniuk arra vonatkozóan, hogy ezt technikailag miként kívánják kivitelezni, a tervezet pedig arra is kitér, hogy az elektronikus tájékoztatást a hátrányos helyzetű, sérült személyek számára is hozzáférhetővé kell tenni. Kötelezően elérhetővé kell majd tenni az interneten a különböző űrlapok és benyújtandó kérvények modelljét, amelyeket a polgárok letölthetnek, illetve számítógépen is kitölthetnek, szerkeszthetnek és visszaküldhetnek.
Több helyen is megszűnne a bélyegilleték
Egy másik kedvező előírás, hogy több eljárás kapcsán eltörölnék a bélyegilletéket: nem kellene kifizetniük a sarcot például az erkölcsi bizonylatot igénylőknek, valamint a jogosítvány megszerzését célzó autóvezetői vizsgára készülőknek. A hatályban maradt, 50 ezer lejnél kisebb bélyegilletéket ugyanakkor elektronikusan is ki lehetne majd fizetni. A kabinet azt is lehetővé tenné, hogy – a védelmi, közrendészeti és nemzetbiztonsági hivatalok kivételével – a közintézmények közvetlenül a belügyminisztériumtól igényelhessék az erkölcsi bizonylat másolatát, így megkímélnék ettől az ügyintézéstől az állampolgárt, akinek ehhez mindössze írásos beleegyezést kell adnia.
Könnyebb lesz a gyes igénylése is
A kormány a napokban úgy módosította, illetve egészítette ki a gyermeknevelési szabadságra és juttatásra vonatkozó jogszabály alkalmazási módszertanát is, hogy ezen a területen is leegyszerűsödjön az ügyintézés. A július elsejétől hatályba lépő előírások szerint a továbbiakban nem lesz szükség a különféle okiratok közjegyző által hitelesített másolatára a gyes igénylésekor. Ehelyett az iratcsomónak a kért dokumentumok egyszerű másolatát kell tartalmaznia, a hivataloknak pedig be kell mutatni az eredetit is. A külföldön született gyermekek esetében elég lesz egy engedéllyel rendelkező fordító által készített román nyelvű változat benyújtása. A módosítás szerint a polgármesteri hivataloknak elektronikus formában is el kell küldeniük a gyes kapcsán illetékes hatóságnak a kért dokumentumokat. A kormány a munkanélküli segély igényléséhez szükséges ügyintézést is leegyszerűsítené: az elképzelés szerint elég lenne elektronikus formában eljuttatni a megyei munkaerő-elhelyező ügynökséghez a kért dokumentumokat.
Februárban alakult meg a „papírvágó bizottság”
A Dacian Cioloș miniszterelnök vezette szakértői kormány februárban hozta létre a minisztériumokban az úgynevezett „papírvágó bizottságokat”, amelyek feladata a bürokrácia visszaszorítása. A kabinet azzal érvelt, hogy becslések szerint a bonyodalmas és hosszas ügyintézés évente 2 milliárd lejes költséget jelent országos szinten, ezért szükségesnek látták a különböző engedélyek, okiratok, hitelesített másolatok lefaragását. Dan Suciu kormányszóvivő akkor úgy nyilatkozott: szimbolikus megnevezése ez annak a stratégiának, amelynek keretében lépésről lépésre leépítik a fölösleges eljárásokat. A kormánykabinet azzal bízta meg a minisztériumokat, hogy egyrészt nevezzék meg azokat az okiratokat, amelyek eltörölhetők – anélkül, hogy ezzel befolyásolnák a döntéshozó eljárást –, ugyanakkor az intézkedések jogi hátterét is meg kell vizsgálniuk, vagyis ehhez szükség van-e törvénymódosításra. Dan Suciu úgy fogalmazott: az elsődleges cél csökkenteni azoknak az iratoknak a számát, amelyek „gazdát cserélnek” a jogi és magánszemélyek között – mindez lassú, de reményeik szerint eredményes folyamat lesz. A kormány a polgárok és a cégek javaslatait is várja az elképzelés minél hatékonyabb kivitelezéséhez: a papírvágó bizottsághoz mindössze tizenöt nap alatt mintegy háromezer ötlet érkezett a magánszemélyek és a vállalkozások részéről.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!