Makkay József
2022. december 29., 09:322022. december 29., 09:32
Amióta 45 évvel ezelőtt, kisiskolás koromban megjelent az első cikkem a Jóbarát című gyereklapban, az utóbbi négy évtizedben sok jegyzetet, tudósítást, interjút, riportot, beszámolót írtam különböző lapoknak. De egyik sem jött össze olyan nehezen és nyögvenyelősen, mint a mostani írás, amiben az idén 33 esztendős Erdélyi Napló nyomtatott változatát kell búcsúztatnom. Olyan ez, mintha temetésen lenne az ember, hiszen
Amely az elmúlt 33 esztendő romániai magyar közéletét, a politika változásait és az ezzel járó lapkiadási nehézségeket tükrözte.
E „krisztusi kort” megért kiadvány megszűnése – a lapcsoportban megjelenő Krónika és Székelyhon napilapokhoz hasonlóan – a médiacsoportban dolgozók számára is talány. Lapjaink már korábban is átéltek nehéz időket és tulajdonosváltásokat, de egy-egy újabb nadrágszíj-összehúzással mindig sikerült továbbvinni a lapkiadást.
Úgy tűnik, idén ősszel minden gond és baj összeadódott.
Ekkora árrobbanást a nagy példányszámú lapoknak is nagyon nehéz kigazdálkodni, nemhogy az ezer sebből vérző erdélyi magyar sajtó megbirkózhatna vele. Ez volt az a pillanat, amikor a magyarországi tulajdonosok úgy gondolták, a nyomtatott lapok kiadását le kell állítani. További finanszírozás híján az erdélyi kiadónak nem volt választása. Megszületett a fájdalmas döntés, amely nemcsak a nyomtatott lapok végét jelenti, hanem ezzel sok kolléga munkahelye is megszűnt.
Ahogy lenni szokott, nem mindenkit érintett lesújtóan a hír. Aki annak drukkol, hogy Erdélyben és a Kárpát-medencében minél kevesebb legyen a magyar nyelvű lap, az elégtétellel vette tudomásul, hogy a „hét gazdag esztendő” után a magyar kormány „saját táborán” spórol azzal, hogy a határon túli támogatások lefaragásával sajtótámogatásra is jóval kevesebb pénz jut.
Legtöbben anyagi gondokkal küszködnek: nehezen fizetik a nyomdaszámlákat, és kicsik a fizetések még akkor is, ha a lap kiadását kivételes esetekben helyi önkormányzati intézmény finanszírozza. Ma már nem az a kérdés, hogy a Krónika, a Székelyhon, illetve a két napilap mellékleteként megjelent Erdélyi Napló miért szűnt meg ilyen hirtelen, hanem a többi nyomtatott erdélyi magyar lap mikor jut a mi sorsunkra? Piaci körülmények között ugyanis már nemcsak romániai magyar, hanem a román nyelvű nyomtatott lapokat sem lehet nyereségesen, önfenntartóan kiadni. Valamennyi lap addig él, amíg különböző külső forrásokból elő tudja teremteni a fenntartáshoz szükséges pénzt.
Az újságírásban egy korszak végéhez értünk. Az élet sok területén átéltünk már ilyen nagy változásokat, mostanra azonban a nyomtatott sajtót is elérte végzete. Nem temetni akarom a nyomdaszagú lapokat, csak éppen arra figyelmeztetni, hogy a következő években az lesz a kuriózum, ha egy-egy ilyen kiadványt még kézbe vehetünk. Közben az élet megy tovább elektronikus formában, a számítógép képernyőjén vagy az okostelefonokon megjelenő cikkekkel.
Ez tehát a búcsú pillanata. A kollégáknak és olvasóknak egyaránt megköszönöm a sokéves kitartást. Szép munka volt!
Rostás Szabolcs
Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.
Bede Laura
Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.
Balogh Levente
Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.
Rostás Szabolcs
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Makkay József
Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.
Balogh Levente
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Páva Adorján
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
szóljon hozzá!