Hirdetés

„Nem lehet, hogy ne történjen semmi”: egy város hiányérzetéből születik meg Nagykároly új fesztiválja

fesztivál

Fesztiválhelyszín lesz a nagykárolyi kastély

Fotó: Visit Carei/Facebook

Van egy pont, amikor egy város életében a hiány már nemcsak észrevehető, hanem egyre inkább zavaróvá válik. Amikor úgy érezzük, hogy kevés a valódi találkozás, nincs igazi közösségi élmény. Nagykárolyban ez az érzés indított el egy folyamatot, amely végül a The Park Festival megszületéséhez vezetett. Egy fesztiválhoz, amelyet nem rendezvényszervezők, hanem egy lokálpatrióta kezdeményezett, és amelynek tétje jóval túlmutat egy háromnapos nyári programon.

Tóth Gödri Iringó

2026. április 26., 18:362026. április 26., 18:36

2026. április 27., 00:312026. április 27., 00:31

A Károlyi-kastély történelmi parkja ad otthont az idén első ízben megszervezett The Park Festivalnak, amelyet idén nyáron, július 17–19. között rendeznek meg Nagykárolyban. A fesztivál ötletgazdája és főszervezője Cheresteșiu Dávid Zsolt, aki helyi vállalkozók bevonásával, egy civil egyesület keretében kezdte el felépíteni a kezdeményezést.

A fesztivál nem egy meglévő modell átvétele, hanem alulról szerveződő próbálkozás arra, hogy a város kulturális és közösségi életében új típusú találkozási alkalom jöjjön létre, három napba sűrítve mindazt, ami egy ilyen eseménybe beleférhet.

Hirdetés

Hiányból lett ötlet – és egy ötletből közösségi ügy

A történet nem klasszikus fesztiválsztori. A kezdeményezés mögött nem egy rendezvényszervező cég vagy kulturális menedzser áll, hanem egy lokálpatrióta, aki egyre erősebben érzékelte, hogy a városban kevés az olyan esemény, amely valóban közösségi élményt teremt.

„Nehezített pálya ez. A gazdasági helyzet néhány éve már a városnapokat is ellehetetlenítette, óriási űrt hagyva maga után a város közösségi életében. Bár voltak folyamatos próbálkozások a városvezetés részéről és a helyi kulturális szereplők is erőn felül teljesítve próbáltak fából vaskarikát csinálni, mégis azt éreztem, hogy hiányzik valami: az igazi nagy összetalálkozás. Egy olyan közeg, ahol különböző generációk és közösségek egyszerre tudnak jelen lenni” – mondja a szervező.

Véleménye szerint különösen a jelenlegi, erősen megosztott és bizonytalan gazdasági időszakokban van a legnagyobb szükség azokra az alkalmakra, amelyek valódi közösségi élményt teremtenek és összehozzák az embereket.

A felismerést gyors döntés követte: ha nincs ilyen esemény, akkor létre kell hozni. Az ötlet megszületett, a megvalósítás azonban már jóval bizonytalanabb terep volt.

Az első egyeztetések során hamar kiderült, hogy a város költségvetése továbbra sem teszi lehetővé egy ilyen rendezvény finanszírozását. Erre született meg az a mondat, amely az egész kezdeményezés lényegét jól összefoglalja:

Idézet
Nem baj, valahogy lesz. Ünnepnek lennie kell!”
Új fesztivál igyekszik összefogni Nagykároly közösségét Galéria

Új fesztivál igyekszik összefogni Nagykároly közösségét

Fotó: The Park Festival

A felismerést aztán beszélgetések hosszú sora követte helyi vállalkozókkal és üzletemberekkel. Nem egyszerű támogatást kért tőlük, hanem egy közös ügy mellé állította őket.

Egy olyan kezdeményezés mellé, amelynek keretei már a kezdetektől világosak voltak: kétnyelvűség, politikamentesség, közpénznélküliség.

Mindez nem könnyítés, hanem épp ellenkezőleg: tudatos nehezítés volt, egy olyan keret, amely egyszerre hitelességi garancia és folyamatos kihívás.

Nem egyszerűen fesztivál – inkább egy kétnyelvű kulturális ünnep

Hogy pontosan mi is a The Park Festival, arra még az ötletgazda sem ad egyetlen mondatban választ. A fesztivál szó sokak fejében elsősorban zenei eseményt jelent, gyakran elektronikus zenével és fiatal közönséggel. A tervezett esemény azonban ennél jóval szélesebb.

A legközelebb talán az a meghatározás áll hozzá, amelyet ő maga megfogalmaz: egy „kétnyelvű, multikulturális összművészeti ünnep”.

A koncepció lényege, hogy a fesztivál ne egyetlen műfajra épüljön. A zene mellett helyet kap majd a képzőművészet, a színház, különböző előadások, beszélgetések, a sport és a gasztronómia is. Mindezt egyetlen térben, a Károlyi-kastély parkjában – tudatos döntésként.

A helyszínválasztás ugyanis nem pusztán esztétikai kérdés: ha a programok szétszóródnának a városban, akkor a különböző közösségek könnyen elkerülnék egymást. A park ezzel szemben közös tér, ahol – legalább három napra – mindenki újra együtt lehet.

Ez a döntés egyszerre kulturális és társadalmi állítás: a fesztivál nemcsak szórakoztatni akar, hanem találkozási helyzeteket teremteni.

Nem ingyenes mulatság

A szervezők egy másik fontos kérdésben is tudatos döntést hoztak: a fesztivál nem lesz ingyenes. Egy olyan közegben, ahol a legtöbb hasonló esemény szabadon látogatható, ez határozott döntésként jelenik meg, két szempontból is.

Az első, ami a projekt szempontjából a legfontosabb: a profit nem cél, a fenntarthatóság azonban igen. Egy kisvárosban ugyanis nem lehet végtelen számú támogatóra építeni, és a szervezők már most számolnak azzal, hogy a gazdasági helyzet változhat.

A The Park Festival ezért szimbolikus jegyárakkal dolgozik majd. Ahhoz, hogy egy ilyen jellegű eseménynek jövője lehessen a városban, a teljes szervezői csapat pro bono munkája és a vállalkozók támogatása mellett, nagy szükség van a közösség hozzájárulására is.

A második szempont inkább kultúrmisszió. Az ötletgazda szerint az ingyenesség hosszú távon elértékteleníti a kultúrát.

  • Nemcsak azért, mert a közönség hozzászokik, hogy nem kell fizetnie,
  • hanem azért is, mert ez torzítja a helyi kezdeményezések esélyeit: nehéz jegyet kérni egy kisebb, független koncertért, ha a nagy nevek ingyen érkeznek a városnapokra.

A jegy tehát egyszerre szűrő, értékjelző és biztonsági háló. Egy eszköz arra, hogy a fesztivál ne egyszeri fellángolás legyen, hanem esélyt kapjon a hagyománnyá válásra.

Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy a helyi polgármesteri hivatal partnerként áll a kezdeményezés mögött: a Károlyi-kastély parkjának biztosításával, az engedélyezési folyamatok támogatásával és infrastrukturális segítséggel járulnak hozzá a fesztivál megvalósításához.

Ideje, hogy a város újra felfedezze saját tehetségeit

A fesztivál gerincét a zenei programok adják majd. A szervezők több koncerttel készülnek, román és magyar előadókkal egyaránt, kifejezetten olyan nevekkel, amelyek szélesebb közönséget is meg tudnak szólítani. A nagyobb fellépők kilétét a következő hetekben – várhatóan április vége és május eleje között – kezdik el nyilvánosságra hozni, fokozatosan építve fel a programot.

A koncertek mellett képzőművészeti kiállítások, előadások, gyermekprogramok, sportesemények és különböző kísérőprogramok is helyet kapnak majd, így a három nap több műfajt és korosztályt is igyekszik megszólítani.

Az egyik különösen érdekes programelem egy beszélgetéssorozat lesz, amelynek ötlete már jóval a fesztivál előtt megszületett.

Cheresteșiu Dávid-Zsolt szerint számos olyan nagykárolyi származású ember van, aki máshol vált országos vagy világszinten ismertté és sikeressé, miközben a városban kevesen ismerik a történetét. Művészek, sportolók vagy olyan emberek, akik a saját szakmájukban kiemelkedőt alkotnak.

Ez lesz a The Livingroom beszélgetéssorozat. A fesztivál keretében minden évben hazahívnának néhányat közülük, és egy mélyinterjú keretén belül a fesztiválozók esélyt kapnak arra, hogy jobban megismerjék ezeket az életutakat, eredményeket, betekintést nyerve a kihívásaikba, nehézségeikbe.

A cél kettős: egyrészt inspirációt adni a fiataloknak, másrészt egy időre visszahozni a városba és reflektorfénybe állítani azokat az arcokat, akik innen indultak és akikre a közösség méltán büszke lehet.

Közösség építi a közösséget

Amikor az adminisztratív nehézségekről kérdeztem, az ötletgazda elmondta, hogy a The Park Festival mögött nincs profi rendezvényszervező cég, nincs stabil intézményi háttér. Egy maroknyi ember dolgozik rajta – szabadidejében, fizetség nélkül.

Ez egyszerre jelent erősséget és nehézséget.

Erősséget, mert hitelességet ad: valóban egy olyan kezdeményezésről van szó, amelyet a közösség hoz létre a közösség számára. Ugyanakkor komoly szervezési kihívás is, hiszen a logisztika, az adminisztráció és az infrastruktúra kiépítése mind sokkal bonyolultabb ilyen körülmények között.

A feladat technikai szempontból sem egyszerű: egy történelmi kastélyparkot kell fesztiválkompatibilissé tenni, infrastruktúrát építeni, programokat összehangolni – mindezt egy olyan csapat vezetésével, amely nem klasszikus fesztiválszervező háttérből érkezik.

fesztivál Galéria

Új szerepet kap a kastélypark

Fotó: Facebook/Visit Carei

Talán éppen ez adja azonban a projekt báját, különlegességét. Nem egy bevált modell másolata, hanem egy kísérlet: egy város méretére, ritmusára és közösségi igényeire szabott válasz.

Több mint három nap

A The Park Festival első kiadása még csak most formálódik, a program részletei folyamatosan kerülnek nyilvánosságra. Már most látszik azonban, hogy a szervezők nem egy egyszeri eseményben gondolkodnak.

A főszervező szerint a valódi kérdés nem az, hogy milyen lesz az első év, hanem az, hogy lesz-e második. És harmadik. Hogy sikerül-e olyan bizalmat építeni a közösségben, amelyre idővel hagyományt lehet alapozni. Mert végső soron nem a koncertek, nem a kiállítások és nem is a beszélgetések a legfontosabbak. Hanem az, hogy a város elkezd-e újra együtt ünnepelni.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
Hirdetés
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
2026. június 19., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet

Kánikulára figyelmeztető két sárga, vagyis elsőfokú riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Kánikulát hoz a hétvége, 36 fok is lehet
2026. június 19., péntek

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett

Kilőttek egy medvét, amely három héten át naponta behatolt az emberek által lakott területekre Brassó Rakodó nevű negyedében. – közölte az önkormányzat.

Három hétig minden nap belátogatott a medve az erdélyi megyeszékhelyre – rossz vége lett
Hirdetés
Hirdetés