
Nem férnek el a mezőgazdasági gépek a felújított hídon
Fotó: Arad Megyei Tanács
Egyre több gazda nehezményezi az Arad megyei Sikula községben, hogy nem tud áthaladni mezőgazdasági gépeivel a település hídján a Fehér-Körös felett, mert a felújítás során túl szűkre tervezték a létesítmény hasznos felületét, így a járműveik vagy azok tartozékai beleütköznek a hídszerkezetekbe. A megyei önkormányzat szerint jól sikerült a majdnem egymillió eurós költségű munkálat, a helyi gazdatársadalom szerint azonban éppen arra nem használható a híd, amit korábban szolgált, mert most csak kerülővel közelíthetik meg földjeiket.
2026. április 30., 13:012026. április 30., 13:01
Az Arad megyei tanács mintegy 4,8 millió lejből újította fel a 709. számú megyei rangú úton lévő hidat, amely Arad-Hegyaljának a Fehér-Köröstől délre eső nagyközségei felé teremt összeköttetést, illetve eddig nagy segítséget jelentett a gazdatársadalomnak is, mert ezen keresztül közelíthették meg földjeiket. A tavaly több mint fél évig tartó munkálat befejezése után azonban kiderült:
A felújítás során a hídra ugyanis olyan korlátokat szereltek fel, amelyek a hasznos szélességet 4,25 méterre szűkítették. A helyi földművesek sürgős intézkedést kértek a hatóságoktól, mivel a kerülőút jelentős többletköltséget jelent a megnövekedett üzemanyagárak mellett. Az egyik érintett gazda, Petru Hălmăgean az Agerpres hírügynökségnek elmondta, hogy a helyiek mintegy 500 hektárnyi földterületet művelnek meg a folyón túl.
„A híd felújítása előtt nem volt gond, traktorokkal és egyéb gépekkel is át tudtunk kelni. Most viszont több mint húsz kilométert kell kerülnünk Borosjenő felé. Ez jóval nagyobb kiadásokat jelent. Vannak, akik kockáztatnak, és a Fehér-Körös medrén próbálnak átkelni, de többen el is akadtak, és segítséget kellett kérniük” – panaszolta.
Hozzátette: a problémát az jelenti, hogy a híd szélén elhelyezett korlátok közötti túl kicsi a távolság, mindössze 4,25 méter. Egy másik gazda szerint a korlátok ráadásul több mint egy méter magasak, így azokon áthajtani sem lehetne. „Ha legalább csak 40 centiméter magasak lennének, még át tudnánk menni rajtuk” – mondta.
„Akkor szembesültünk ezzel, amikor a gazdák elkezdték művelni a földjeiket. Megkerestük a megyei tanácsot, amely az út és a híd kezelője, és kértük, hogy találjanak jogszerű megoldást. Azt a választ kaptuk, hogy a híd a jelenlegi szabványoknak megfelelően lett tervezve, ugyanakkor van nyitottság a probléma megoldására” – nyilatkozta az elöljáró.
A megyei tanács szerint jól van az úgy
Fotó: Arad Megyei Tanács
Andó András, a megyei önkormányzat kommunikációs igazgatója az Agerpres megkeresésére elmondta: a hidat meghatározott tengelyterhelésre tervezték, és a túlméretes járművek esetében külön díjat kell fizetni az átkelésért. „A sikulai híd csak bizonyos súlyú járműveket bír el, ellenkező esetben – bár nemrég újították fel – gyorsan károsodhat, ahogyan ez korábban is történt. A földtulajdonosok számára két lehetőség van: vagy speciális szállítást szerveznek trélerrel, ami pluszköltséggel jár, vagy vállalják a több tíz kilométeres kerülőt” – tette hozzá.

A technológia valós időben azonosítja azokat a járműveket, amelyek megszegik a 7,5 tonnás súlykorlátozást – közölte az Arad megyei tanács. A rendszer beüzemelése óta már több szabálysértőt is sikerült azonosítani és megbírságolni.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!