Hirdetés

Királyoknak és államfőknek szolgált fel – a Gundel egykori étteremfőnöke, Sághy Péter emlékezik a kommunista elit szokásaira

Törzsvendégek fogadása a Royal Szálloda éttermében az 1980-as években. Sághy Péter balról a negyedik •  Fotó: Sághy Péter archívuma

Törzsvendégek fogadása a Royal Szálloda éttermében az 1980-as években. Sághy Péter balról a negyedik

Fotó: Sághy Péter archívuma

Sághy Péter gazdag életpályája során végigjárta a vendéglátás ranglétrájának minden lépcsőjét. 1958-ban a budapesti Gundelben helyezkedett el pincérként, és 1982-ben étteremfőnökként búcsúzott az intézménytől. Ezt követően a Royal Szálloda éttermi igazgatójaként dolgozott. Gasztronómiáról, híres vendégekről, a szakma kellemes és kellemetlen helyzeteiről beszélt.

Csermák Zoltán

2021. február 15., 10:042021. február 15., 10:04

2021. február 15., 10:062021. február 15., 10:06

A Budai-hegységben fekvő Telki vadászháza különleges szerepet töltött be a magyar politikai életben: az illusztris vendégek javarésze megfordult falai között. Mi is

Idézet
legalább tíz alkalommal voltunk odavezényelve, többek között Hruscsovval, Brezsnyevvel és Gromiko külügyminiszterrel találkoztam, velünk közvetlenül viselkedtek.

Négy vagy öt lakrész szolgálta a vendégek kényelmét színes tévével, közvetlen moszkvai telefonvonallal. Az ebédlő asztala mellett egy tucat vendég fért el, stílusosan a 12 személyes herendi vadászkészlettel s ezüst evőeszközzel terítettünk. Általában korai vacsorával kezdtünk, ezt követte a vadászat, majd a társaság visszatért, többen ott aludtak, s ott is reggeliztek. A vendégeket – kísérőikkel és egy hivatásos vadásszal együtt – dzsippel vitték a helyszínre, ahol a rossznyelvek szerint már előkészítették a vadakat, mivel a „Nimródok” mindig értékes zsákmánnyal tértek vissza.
Egy személyes történetet is őrzök. A korai vacsora után a csapat tagjai elmentek átöltözni vadászruhába, s felvették a gumicsizmát is. Mi pedig gyorsan leültünk valamit enni, mivel még sok feladat várt ránk. Csak a már említett asztalnál volt elég hely, s javában falatoztunk, amikor Brezsnyev pártfőtitkár és Koszigin miniszterelnök jelentek vadászszerelésben. Automatikusan felugrottunk, de odajött hozzám Brezsnyev, s a vállamnál fogva visszanyomott a székbe, s jó étvágyat kívánt. Az étvágyunk ugyan elszállt, de pislogva maradtunk a helyünkön, míg a két szovjet vezető le-fel sétálva várta a többieket. Ekkor lépett be egy külügyes, aki nem látott mást, mint hogy a személyzet étkezik, s a két vezér pedig ide-oda járkál. Sziszegve támadt ránk, mi pedig – a szovjet vezetők derültsége közepette – gyorsan visszavonultunk.

Hirdetés
Idézet
Rossz emléket egyedül talán Czinege Lajos honvédelmi miniszterről őrzök, aki igencsak szeretett pityókázni, ő volt az utolsó távozó a rendezvényekről.
Leonyid Iljics Brezsnyev és Kádár János a telki vadászházban •  Fotó: MTI Archívum Galéria

Leonyid Iljics Brezsnyev és Kádár János a telki vadászházban

Fotó: MTI Archívum

Jóban voltam Kádár János személyi testőrével, aki egy anekdotát is megosztott a Kádár–Czinege viszonyról. A hadseregtábornok kacsalábon forgó villát építtetett az Endrődi Sándor utcában, s az avatóra meghívta Kádár Jánost is. A párfőtitkár körbenézett, majd kiment, rágyújtott a filter nélküli Szimfóniára, s megjegyezte: „Czinege elvtárs, azt tudja, hogy csak addig a magáé, ameddig miniszter!”

korábban írtuk

Királyoknak és államfőknek szolgált fel – a budapesti Gundel egykori étteremfőnöke, Sághy Péter emlékezik (1.)
Királyoknak és államfőknek szolgált fel – a budapesti Gundel egykori étteremfőnöke, Sághy Péter emlékezik (1.)

Sághy Péter végigjárta a vendéglátás ranglétrájának minden grádicsát. 1958-ban a budapesti Gundelben helyezkedett el pincértanulóként, és 1982-ben étteremfőnökként búcsúzott. Gasztronómiáról, a szakma kellemes és kellemetlen helyzeteiről kérdeztem.

Kádár egyébként mindenkivel megtalálta a hangot, és mindig megköszönte a mi munkánkat is. Láthatóan nagy nyomás nehezedett rá, s meggyőződésem, hogy csak rosszabb jöhetett volna helyette; a vadászlak is diplomáciájának fontos része volt.
Az 1960–70-es évek vezetői általában egyszerű emberek voltak, akkor a politikai megbízhatóság számított.

Idézet
Dobi István kubikusként, Kossa István közlekedés- és postaügyi miniszter villamoskalauzként kezdte, Czottner Sándor, aki számos miniszteri posztot töltött be, kohómunkásból lett politikus.

A kezén a középső ujjak hiányoztak, s azzal dicsekedett, hogy a kezén csille ment keresztül. Amikor megérkezett, oda kellett tenni neki a díszasztalra a szódásüveget, hogy fröccsözhessen. Dobi – egyszer a tárgyalás hevében – a herendi terítéket s a 6–8 kristálypoharat egyszerűen félretolta, a szemben ülő angol miniszterelnöknek igencsak fennakadt a szeme. Más alkalommal a tálalás után állt fel szónokolni, a húszperces beszéd alatt teljesen kihűlt az étel. Később,

Idézet
a tanultabb politikusok megjelenésével a protokoll is jobban érvényesült.
Villányi szüret nagykövetek számára a  hatvanas évek második fele. Sághy Péter jobbról a harmadik •  Fotó: Sághy Péter archívuma Galéria

Villányi szüret nagykövetek számára a hatvanas évek második fele. Sághy Péter jobbról a harmadik

Fotó: Sághy Péter archívuma

Hiába készültünk fel mindig pontosan az adott rendezvényre, hibák azért többször becsúsztak. Egyszer a kormányvonattal mentünk le a magyar mezőgazdaság kirakatintézménye, a Nádudvari Vörös Csillag TSZ-be. Az ebéd a szerelvényen volt, a delegáció Debrecenben szállt meg, míg mi a vonaton kaptunk szállást. Sokáig kártyáztunk, s egy-két pohár bor is növelte a hangulatot. A másnapi tsz-programunk nem tűnt nehéznek: pálinka és pogácsa kínálásából állt. Rendbe tettük magunkat, két Chevrolettel jöttek értünk, és sebtében bepakoltunk. Nádudvaron megkezdtük az előkészületeket, tálcákra tettük a poharakat, ásványvizet tartalékoltunk. Amikor a pálinkát kerestük, kiderült, hogy az a vonatban maradt, kollégám úgy vélte, a tsz pálinkáját kínálhatjuk. Ráadásul vasárnap lévén mind az üzletek, mind a kocsmák zárva voltak. Töredelmesen bevallottam főnökömnek a tévedést, aki elsápadt, majd egy kocsival elporzott az italért. Lelki szemeink előtt már egy másik munkahely lebegett. Megérkezett a delegáció tíz Mercedesszel, s a kocsisor végén láttuk a mi autónkat. Utolsó pillanatban töltöttük ki az italt, fellélegezhettünk, de a fejmosást, amit kaptunk később, nem tettük zsebre.

Emlékfotó a teljes személyzettel a Royal Szálloda 1991-es bezárása alkalmából •  Fotó: Sághy Péter archívuma Galéria

Emlékfotó a teljes személyzettel a Royal Szálloda 1991-es bezárása alkalmából

Fotó: Sághy Péter archívuma

Másik alkalommal díszebédet adtak a Parlamentben az indiai elnök, Varahagiri Venkata Giri tiszteletére. A szalvétákat a mosodában tisztították, mángorolták. Higiénés okokból nem érhettünk hozzá, csak egy úgynevezett „püspöksüveget” hajtottunk belőlük, és a tányér közepére helyeztük. A pincérek bevonultak a tállal, s megálltak a vendégek mögött, akiknél a kínálást elkezdték. Jómagam az indiai politikus mögött vártam. Látom, hogy szemben lévő kollégám elsápad, Losonczi államelnök valamit súgott a tolmácsnak, aki az asztal végén ülő külügyesnek mondott valamit. Az utóbbi intett, hogy vonuljunk ki azonnal. Az indiai vendég jó angol szokás szerint begyűrte a szalvétát a mellényébe, az asztalkendő közepén egy jókora lyuk tátongott. Másnap raportra mentünk a külügyminisztériumba, ahol a protokoll főosztályvezető szobájában álltunk a szőnyeg szélén. A külügyes tajtékzott, a szózuhatagban a szabotázs szó is elhangzott. Hivatkoztunk a higiénés előírásra, amit tessék-lássék módon elfogadtak, de

Idézet
büntetésül egy hónapra kivontak bennünket a rendezvényekből. Halkan jegyzem meg, ez nekünk kedvező volt, mivel az étteremben lényegesen jobban kerestünk.

A Magyar–Szovjet Baráti Társaság Andrássy úti székházában is egyszer kínos helyzetbe kerültünk. A sörösládák pakolása közben az egyik odaütődött egy letakart velencei tükörhöz, ami végigrepedt. Egy idős pincérkolléga rám szólt: „takard azonnal vissza!” Közben megérkezett a vendég: egy szovjet tábornok, Jakubovszkij marsall helyettese, akit nagy tisztelettel köszöntöttek. A sokat látott felszolgáló kétségbeesetten szaladt oda a gondnoknőhöz. „Kezicsókolom, nagy baj történt” – kivitte a hölgyet a sérült tükörhöz, s rámutatott a mit sem sejtő tábornokra. – „Az a csíkos nadrágos, mikor levette a kabátját, a csizmájával rúgta be véletlenül.” A hölgy elsápadt, de valahogy elrendezte a kárt.

A budapesti Gundel étterem metszeten •  Fotó: Sághy Péter archívuma Galéria

A budapesti Gundel étterem metszeten

Fotó: Sághy Péter archívuma

Amikor a Gundelt bezárták, rövid időre átkerültem a Gellért Szállóba, mert ez az intézmény vette át a Gundel protokoll szerepét, s a betanításokban vettem részt. Nem töltöttem ott sok időt, mivel már megvolt az új éttermi igazgatói pozícióm a Royal Szállodában.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés