
2016. március 12., 17:112016. március 12., 17:11
Talán emlékeznek olvasóink, nyári lapszámaink egyikében beszámoltunk arról, a székelyudvarhelyi Legendárium-csapat Likaskő címmel indított útjára egy 13 részes rajzfilmosorzatot, amelynek alapja a Legendárium-térkép, -könyv, a legendáriumos kifestős és társasjáték. Mindezekkel Fazakas Szabolcsnak és csapatának egyetlen célja van: népszerűsíteni Székelyföld legendáit, az animáció angol nyelvű változatával világszerte ismert márkát építeni.
Júliusban még a Likaskő rajzfilm bemutatása zajlott, amelyet minden nagyobb székelyföldi – és nem csak – rendezvényen láthatott a nagyérdemű. Megtekinthettük a tusványosi táborban minden este, koncertek előtt, de a Kolozsvári Magyar Napokra érkezők is megnézhették a filmet a Sapientia épületében. Azóta a csapat összegezte a nézők részéről érkezett véleményeket, levonta a tanulságokat – idén júliusban fognak hozzá a következő, második rész elkészítésének.De persze addig sem tétlenkednek, kiadták a Székely Várak Gyűjteményét, illetve hangoskönyvben megjelent Udvarhelyszék legendáit tartalmazó kötetük, most készül a gyergyószéki legendákat, mondákat tartalmazó hangoskönyvük.
A legfontosabb tanulság a rajzfilmek levetítése után mindenképpen az volt, mondja Fazakas, hogy a csapatnak fejlődnie kell, el kell sajátítania a rajzfilmkészítés csínját-bínját. A Facebookon lépten-nyomon különböző projektjeikről adnak hírt. Mint a székelyudvarhelyi vállalkozó lapunknak elmondta, júliusig a csapat összerázását tűzték ki célul, vannak informatikusaik, képzőművészeik, zenészeik a Partiumi Keresztény Egyetemről, atemesvári egyetemről, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemről, s nem utolsósorban a Palló Imre Gimnázium diákja közül is néhányan részt vesznek a projektben.
Március hetedikére készült el egy rövid, hétperces rajzfilm – ezeket a rövid, legendákat feldolgozó rajzfilmeket ujjgyakorlatnak szánják, s mivel épp hetedikére sikerült az elsőt befejezni, gondolták, meglepik azokat a gyerekeket, akik aznap ünneplik a szülinapjukat: körbevezetik őket a stúdióban, beavatják őket a rajzfilmkészítés rejtelmeibe. Felhívásukra a két, épp születésnapját ünneplő gyerek mellé két egész osztály is jelentkezett, így kicsinek bizonyult a stúdió, az ingyenes bemutatót a székelyudvarhelyi Bocskai Házban tartották. A gyerek a legjobb közönség, mondja Fazakas, most épp azon dolgoznak, hogy a gyerekek visszajelzései alapján korrigálják a rajzfilmet – azonnal kiszúrták, hogy a más programban készült Zete baba megváltozott, kicsit öregebb lett, sez nem tetszett a gyerekeknek, hiányolták az aranyos, kerek arcú székely legénykét. Azt tervezik, minden elkészült rövidebb részt a véglegesítés előtt bemutatnak a gyerekeknek, náluk jobb kritikust el sem lehet képzelni. Nem dobáltak meg paradicsommal, mondja Fazakas, s komolyan veszünk minden visszajelzést. A háromszéki Óriáspince-tető, a Fergettyűvár és Rétyi Nyír legendáját feldolgozó rajzfilmen 12 ember dolgozott, sigyekeznek szakembereiknek agyakorlati feladatok mellé képzést is biztosítani: budapesti animációs iskolában vesznek részt, a képzés végén akkreditált oklevelet is kapnak. Ugyanakkor online oktatást is biztosítanak napi rendszerességgel, a képzést a brassói származású Nagy Tibor animátor tartja.
A hetedikén bemutatott rajzfilm három történetet dolgoz fel: az Óriáspince-tetőjét, ahol a legenda szerint óriások tanyáztak, illetve a Fergettyűvárat és a Rétyi Nyír mondáját. „Összevontuk a három történetet, mert az Óriáspince-tető, illetve a Fergettyűvár nem bírt volna meg egy-egy külön rajzfilmet. Szépek a történetek, de nincs elég cselekmény” – magyarázta Fazakas. Az ősbemutató körülbelül egy hónap múlva lesz a Rétyi Nyírben, de Udvarhelyen is levetítik. A sorozat ezt követő része a csíksomlyói kegyszoborról szól, azon is dolgoznak már. Ez egy hibrid rajzfilm lesz: két- és háromdimenziós elemekkel.
Közben gőzerővel dolgoznak a saját stúdió kiépítésén – a Szejkefürdőn megvásárolt ingatlan felújításával a jó idő beköszöntésére várnak.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!