
2015. március 07., 21:322015. március 07., 21:32
Ha szembeállítjuk a rendszerváltás utáni magyarországi borkultúrát az erdélyivel, látványos a különbség, holott a történelmi, talajtani és klimatikus adottságok igencsak hasonlóak. Az anyaországban a minőségi szegmenst a középbirtokok uralják, míg Erdélyben – leszámítva néhány, nyarat hozni képtelen fecskét – a parlag, az idegen tőke, valamint a nagybirtok uralkodik. Az anyaországban a gasztronómiában és a kocsmakultúrában meghatározó a borok szerepe, míg olyan boros hagyományú városokban is, mint Arad, Székelyhíd, Érmihályfalva, Nagyenyed vagy Temesvár, a kocsmákban nem vagy alig lehet kimért bort kapni, s a vendéglőkben is jellemzően palackot lehet csak rendelni. Míg Magyarországon a kilencvenes évek óta egyre szaporodnak a boros rendezvények, Erdélyben, ami színvonalas rendezvény, az jellemzően import. (Érdemes összevetni a borászok számára méregdrága, s szinte csak a nagy cégek által uralt temesvári Vinvestet, a VinCE ügyes exportjaként felfogható szintén temesvári RoVinHooddal. Ég és föld a különbség az utóbbi javára.)
Miközben Magyarországon a helyi tömegbor sajnos válságban van, a minőségi borok diadalmenete folytatódik, újabb és újabb szereplők lépnek piacra, már a lerobbant tucatkocsmákban is lehet tisztességes bort kapni, és a boros rendezvények is egymást érik.
Rendezvénymustra
Az 1995 és 2005 közötti évtized a szabadtéri nagy rendezvényeké volt, melyek jó része megőrződött máig, kiegészülve a 2005 és 2015 közötti évtizedben egyre több zárttéri sétáló kóstolóval. Ezek jellemzően egy kifizethető belépő mellett – mely 5000 és 10 000 forint között mozog – korlátlan kóstolási lehetőséget nyújtanak az átlagember számára megkóstolhatatlanul nagyszámú, 100–1000-féle borból. E rendezvények szervezőelve változó, kötődhetnek egy-egy borvidékhez, mint amilyen a Tokaj Reneszánsz Egyesület kóstolója 2003-tól vagy az egri, majd szekszárdi és somlói borok kóstolója, fajtához illetőleg házasítás-típushoz, mint a Furmint Február, az „Olaszrizling szerintünk”, a Bordó Blend, a Bikavérpárbaj, vagy kapcsolódhatnak egy-egy sajtóorgánumhoz, mint a sajnos véget ért 7×7 a Borbaráthoz, illetve az évek óta fénykorát élő VinCE az azonos nevű magazinhoz.
A VinCE, mely a térség legnagyobb, legparádésabb, legtöbb nemzetközi szaktekintélyt felvonultató boros rendezvénye, idén hatodik alkalommal kerül megrendezésre. Ismét a Corinthia Grand Hotel ad otthont az évről évre népszerűbb rendezvénynek, mely joggal nevezi magát Közép-Európa boriránytűjének: kihívója valójában nincs is a térségben.
Az idei program is rendkívül gazdag, a nemzetközi borvilág jelesei, Master of Wine-ok, szakírók és csúcsborászok sorjáznak benne, jómagam hadd említsek néhány magyar meghívottat. Ismét előadást tart Mészáros Gabriella nemzetközi borakadémikus, aki a Pannon Bormíves Céh, a talán legjelentősebb magyar szakmai szervezet által tömörített borászok csúcsborait mutatja be, Márkus György, aki szakmai berkekben már életében legendává vált, s arról híres, hogy a világ legizgalmasabb borvidékének, a Burgundiának beható ismerője, miközben bejárása van az összes Champagne-i pezsgőházba. Az pedig nagy szó. Most hatalmas tudásából ad át valamit az érdeklődőknek egy pezsgőkóstolóval kísért mesterkurzus keretében. Szintén a pezsgőhöz kötődik egy másik rendkívül izgalmas mesterkurzus, mely „A világ legszebb reggelije” címen fut. Tíz hagyományos eljárással készült pezsgőt mutat be három pezsgőmester, köztük a magyar Garamvári Vencel, a 2006-os Év borásza, kíséretképpen pedig kaviárt és macaront kínálnak a szervezők.
A boros kiállítók idén is olyan nagy számban érkeznek a világ minden tájáról, de elsősorban a legkülönbözőbb magyar borvidékekről (ahogy nézem, a 22-ből tán csak Bükkalja nem képviselteti magát), hogy ha az ember három napot rászán, akkor is kicsi a valószínűsége annak, hogy végig tud kóstolni minden tételt. Márpedig érdemes lenne, hiszen itt minden bort előkóstolnak és ami nem üti meg a mércét, az nem is kerülhet ki a pultra. Erdélyből, Partiumból és Bánságból ott lesz ismét Balla Géza, aki immáron 100 hektáros birtokán faggatja Aradhegyalja festői dűlőit, valamint a Temesrékási nagypincészet (Cramele Recaş). Érdemes kiemelni az 58-as standot, ahol osztrák borászok legjobbjainak csapata kínálja nedűit, név szerint Alois Goelles, Gernot Heinrich, Fred Loimer, Wili Sattler, Schellmann, Fritz Wieninger. A borok mellett kóstolhatók pálinkák és más tömény italok, ott lesz ismét Árpás László, az etyeki Sonkamester (így, nagy betűvel), kiállít a Buddha Bár, Budapest egyik gasztronómiai ékessége.
Új helyek
A tavalyi beharangozó óta eltelt időben egy sor izgalmas és színvonalas hely nyitott a VinCE helyszínének tőszomszédságában, egy, a VinCE idejére időzített fővárosi kiruccanást érdemes egybekötni Budapest gasztronómiájával való ismerkedéssel is. Ezek közül talán indokolt elsőként említeni a szakma által közösségi portálokon privát bejegyzésekben igencsak sokat dicsért Fricskát, mely a hajdani Olimpiásoknak, Takács Lajos mellett tanult szakácsoknak és felszolgálóként legendává emelkedett Csongrádi Csabának az étterme egy pincehelyiségben, a Dob utca 56 alatt. Említésre méltó a Király utca és a Liszt Ferenc tér sarkán működő, a tavalyi év végén nyitott Seasons, mely messze az átlag felett teljesít gasztronómiailag, megnyerő az atmoszférája, igen komoly a konyhatechnológiai felszereltsége, udvarias a kiszolgálás, a tulaj is ott legelteti vigyázó szemeit a legénységen. Gyalogszerrel megközelíthető a Gozsdu-udvar, mely megszámlálhatatlan színvonalas helynek ad otthont, talán a két Spílert érdemes kiemelni közülük a Graziano Cattaneo OGGI-ja mellett. (Cattaneo Fausto di Vora és Gianni Annoni mellett a legrégebben Magyarországon dolgozó és egyenletes magas minőséget nyújtó olasz séf és vendéglőtulajdonos. Ma is működő első étterme a Krizia minden hírverés nélkül emelkedett a legjobbak közé.) A gasztronómiai tippek még hosszan sorolhatók, hiszen a Corinthia Hotel körül a gyalog bejárható 1–1,5 kilométeres sugarú körbe több száz vendéglátóipari egység esik, melyek közül több tucat is jó szívvel ajánlható. A világhálós kutakodást meg lehet kezdeni már itthon.
A programot elnézve leszögezhető, hogy a március 6–8-án esedékes VinCE a borínyencek számára idén is megér egy budapesti hétvégét, lakjunk a Kárpát-medence bármely szögletében.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!