Hirdetés
Makkay József

Makkay József

Olcsó import, drága termelés: lejtmenetben a mezőgazdaság

2026. március 10., 17:552026. március 10., 17:55

Rájár a rúd a romániai gazdákra. Az egyre nagyobb költségekkel termelő hazai mezőgazdaságnak immár nemcsak a kíméletlen élelmiszerimporttal kell szembenéznie, hanem az üzemanyagár-robbanás is új helyzet elé állította az ágazatot.

Hetek óta félreveri a vészharangot a romániai sertéstartók szövetsége amiatt, hogy a hazai disznóért az utóbbi évek legalacsonyabb – élősúlykilogrammonként 5 lej körüli – árat kínálják a vágóhidak, ami az önköltségi ár alatt van, így a mezőgazdasági termelők már nem sokáig bírják a ráfizetést. A helyzet pikantériája, hogy

a mezőgazdasági minisztérium hivatalos adatai szerint a romániai disznóhúsfogyasztás 80 százaléka importból származik, ennek ellenére a 20 százaléknyi belföldi előállítás a teljes felszámolás felé tart.

Különösebben nincs mit csodálkozni ezen, hiszen az európai mezőgazdaság egyik legnagyobb korábbi vásárlójának, az orosz piacnak a lezárásával a felszabaduló áru jó része az uniós piacokon – főként Kelet-Európában – került értékesítésre, ami a román mezőgazdaságnak ártott a legtöbbet.

De a disznóhús csak egy példa a sok közül. Nem éri meg krumplit és sok más mezőgazdasági terméket sem előállítani, mert a folyamatosan növekvő termelési költségek miatt a hazai fogyasztási cikkek nem versenyképesek a jóval nagyobb támogatást élvező nyugat-európai, de még a lengyel termelők árujával sem. Azt látjuk, hogy hiába szorul Románia hatalmas élelmiszer-behozatalra, a hazai gazdatársadalom számos mezőgazdasági terméket egyszerűen nem tud olyan áron megtermelni, hogy az versenyképes legyen a multinacionális cégek által diktált felvásárlási árakkal szemben, amelyek nem nálunk, hanem a jóval nagyobb agrártámogatást élvező uniós országokban alakulnak ki.

Miközben a mezőgazdasági termelők önköltségi áron vagy az alatt kénytelenek értékesíteni termékeiket, a vásárló így is egyre inkább megfizethetetlennek érzi az üzletek polcain sorakozó árucikkeket.

Ez a trend nem most kezdődött, hanem évekkel korábban, amikor a román kormány képviselői bólogató Jánosokként semmiféle vitát nem vállaltak az Európai Bizottság képviselőivel szemben – Brüsszelben szinte bármit lenyomtak a torkunkon –, így az agrártámogatásként kapott uniós források távolról sem tudták ellensúlyozni az „egységes uniós piac” délibábjának negatív hatásait.

Erre a súlyos gazdasági előzményre tevődik most rá az üzemanyag- és a gázárrobbanás, ami hatványozottan sújtja a mezőgazdaságot. Előbbi azért, mert a termelés egyik alappillére a mezőgazdasági gépek gázolajszükséglete, a másik pedig a műtrágyagyártás alapanyaga. Ez a kettő együttvéve olyan magas inputanyagköltséget eredményez, amit a súlyos jövedelmezőségi problémákkal küzdő hazai gazdatársadalom már végképp nem tud kigazdálkodni.

Ma is létezik a bukaresti agrárminisztérium vérszegény gázolajár-támogatási programja a mezőgazdasági termelők számára, ez azonban távolról sem enyhíti az ágazatra nehezedő terheket. Közben a naponta növekvő üzemanyagárak olyan mértékű megpróbáltatást jelentenek a gazdáknak a tavaszi mezőgazdasági munkálatok idején, aminek a töredékét sem fedezi a valamikor majd ősszel kifizetésre kerülő üzemanyagár-támogatás. Nem véletlen, hogy román európai parlamenti képviselők hétfőn Brüsszelben arra kérték az uniós mezőgazdasági biztost, hogy az agrárpolitikai tartalékalapból sürgősen szabadítsanak fel pénzt a mezőgazdaság számára, az elszabadult árak ellensúlyozására.

Victor Negrescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) eurohonatyája, az EP alelnöke kedden azt nyilatkozta a román közszolgálati rádiónak, hogy

Románia azon országok közé tartozik az Európai Unióban, amelyek termelőit a leginkább sújtják az elszabadult gázolajárak,

ezért azt kérik az Európai Bizottságtól, hogy a tagországok kitettségének megfelelően plusztámogatást kaphassanak a gazdák.

  • Romániában még súlyosabb a helyzet a műtrágya árának elszabadulása miatt.

  • A legnagyobb műtrágyatermelő közel-keleti országokban nemcsak a termelést mérsékelték vagy állították le, hanem a raktárkészletek kivitele is szünetel, miután nem tudni, mikor állhat helyre újra a térségben a hajóforgalom.

  • A kőolajszállítás szüneteltetésének negatív hatásaihoz hasonlóan ennek is hatalmas árfelhajtó hatása van: miután Románia gyakorlatilag már nem állít elő műtrágyát, teljesen ki van szolgáltatva az importnak.

A román mezőgazdaság tehát egyszerre több irányból is nyomás alá került: az olcsó import, a magas termelési költségek és az energiaárak robbanása együttesen sodorja válságba az ágazatot. Ha rövid időn belül nem érkezik célzott támogatás és hatékonyabb szakpolitikai beavatkozás – akár Bukarestből, akár Brüsszelből –, fennáll a veszélye, hogy a hazai termelés további ágazatai is visszaszorulnak, ami hosszú távon még nagyobb mértékű élelmiszer-importfüggőséget eredményezhet az ország számára.

korábban írtuk

Uniós statisztika: a román mezőgazdaság termelékenysége a leggyengébb a tagországok közül
Uniós statisztika: a román mezőgazdaság termelékenysége a leggyengébb a tagországok közül

Lesújtó képet fest a román mezőgazdaság tavalyi helyzetéről az Eurostat. Románia uniós kullogó, a mezőgazdaság termelékenysége 2024-ben 17 százalékkal zsugorodott. A megkérdezett szakpolitikus szerint sok jóra ebben az esztendőben sem számíthatunk.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Hirdetés