Hirdetés
Balogh Levente

Balogh Levente

Bukarest ismét „megvásárolta” az amerikai jóindulatot

2026. március 13., 20:112026. március 13., 20:11

2026. március 13., 20:172026. március 13., 20:17

Tény, hogy a repülőgépek és csapatok telepítésére vonatkozó amerikai kérés teljesítésével Románia előkelőbb helyre került Irán potenciális célpontjainak listáján. Azonban az is egyértelmű, hogy a bukaresti illetékesek nemigen dönthettek volna másképp.

Amellett, hogy az amerikai mozgástér bővítésével hatékonyabbá teszi az Irán katonai kapacitásai elleni küzdelmet, és ezzel közelebb hozhatja a háború végét, a bukaresti lépés a washingtoni kormányzat bizalmának visszaszerzéséért folytatott erőfeszítések szempontjából is kulcsfontosságú. Washington az Irán ellen Izraellel közösen, az atomfegyver- és a ballisztikusrakéta-program megakadályozása érdekében indított hadművelet támogatása érdekében kérte fel Romániát arra, hogy repülőgépeket és csapatokat telepíthessen a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu támaszpontra, amelyen amúgy is mintegy 700 amerikai katona tartózkodik, illetve ay aranzosgzéresi légitámaszpontra.

Bár az nem nyert egyértelmű bizonyítást, hogy Teherán valóban közel van ahhoz, hogy atomfegyvere legyen,

a nyugati civilizációt fő ellenségének tekintő, saját polgárait terrorizáló iráni rezsim mihamarabbi meggyengítése és az ország katonai kapacitásainak csökkentése fontos cél, ha már mindenképpen megindultak a hadműveletek.

Mint kiderült, nem a katonai akciókban közvetlenül részt vevő támadó gépeket – vadászrepülőket vagy bombázókat – küldenének, hanem az előbbiek légi utántöltésében szerepet játszó tankergépeket, valamint megfigyelő és kommunikációs eszközöket telepítenek. Mindez ugyan csökkenti a rizikófaktort, ugyanakkor mégiscsak potenciális célponttá teszi az országot egy esetleges európai helyszínek elleni válaszcsapás esetén.

Irán ugyanis már a hadműveletek múlt szombati kezdete óta rakétákkal és drónokkal támadja az Öböl-menti arab országokban található amerikai hadsereg támaszpontokat és egyéb, az Egyesült Államokhoz köthető célpontokat. És megtörténhet, hogy a későbbre tartogatott, nagyobb hatótávolságú rakétákból már európai célpontok ellen is jut majd, miután az egyik ciprusi brit támaszpontot már megtámadták.

Éppen ezért most jön jól a dél-romániai Deveselun működő NATO elfogórakéta-üteg, amelyet – Moszkva határozott rosszallása mellett – éppen az esetleges iráni fenyegetés elhárítása érdekében telepítettek oda. Bár akkor még valóban vad ötletnek tűnt annak az eshetősége, hogy a fanatikus iráni rezsim egyszer valóban fontolóra vehet egy, a tágabb térségünk elleni támadást.

Ugyanakkor nem csupán a közvetlen rakétatámadás jelenthet veszélyt, hanem az Iránhoz közel álló, vagy csak egyszerűen „saját jogon” fanatikus iszlamista személyek vagy csoportok is, amelyek terrortámadásokat hajthatnak végre az Egyesült Államok hadműveleteit támogató európai országokban.

Mindezek ellenére a bukaresti vezetés a saját szempontjából gyakorlatilag az egyetlen helyes megoldás mellett voksolt, amikor úgy döntött, hogy vállalja a kockázatot, és engedélyezi a gépek átvezénylését. Jórészt azért, mert Nicușor Dan államfő derűlátó nyilatkozatai ellenére Washingtonban még mindig gyanakodva néznek Romániára a két évvel ezelőtti elnökválasztás érvénytelenítése miatt.

Mint már többször említettük, a lépést a Trump-adminisztráció a demokratikus értékek semmibe vételének tekintette, amely során egy, a regnáló hatalomnak és a fősodratú pártoknak nem tetsző jelöltet állítottak félre gyanús körülmények között. És mondhatjuk, hogy egy szélsőjobboldali jelöltről van szó, ez a tény nem változtat azon, hogy még mindig nem tisztázták egyértelműen és minden kétséget kizáróan, hogy a kizárása során nem történt visszaélés.

Ez tragédia a mindenkori román állami vezetés számára, miután az ország nemzetbiztonsági stratégiájában az ország biztonságát szavatoló tényezők között az első helyen az Egyesült Államokkal fennálló stratégia szerepel.

Most viszont, hogy a szükséghelyzetben Bukarest az Amerika által biztosított védernyőért cserében azonnal teljesítette Washington kérését, bizonyítja, hogy továbbra is lojális partnere az Egyesült Államoknak, ami háborús helyzetben felülírja a korábbi aggályokat.

(Traian Băsescu volt államfő kissé nagyképű felvetése, miszerint a Kogălniceanu támaszponthoz való hozzáférésnek meg kell kérni az árát Trumptól, jól hangzik ugyan, de – bár bebizonyosodott, hogy fekvése miatt Románia továbbra is fontos Washington Közel-Keletre vonatkozó geopolitikai terveihez – annyira aszimmetrikus viszonyról van szó, hogy Románia nincs abban a pozícióban, hogy feltételeket szabjon az Egyesült Államoknak).

Amúgy az amerikai kérés azt jelezheti, hogy Washingtonban még tovább terveznek az Irán elleni műveletekkel a Trump elnök által belengetett négy-öt hétnél. Ami nem sok jóval kecsegtet, már ha azt nézzük, hogy a szélsőséges, teokratikus teheráni rezsim a környező országok terrorizálásával és a világ energetikai ellátásának akadályozásával való zsarolás révén próbálja az irháját menteni, és miközben a hírek szerint támadja az áthaladó tartályhajókat, elkezdte elaknásítani a Hormuzi-szorost, amelyen a világ kőolajszállításainak mintegy húsz százaléka halad keresztül.

Éppen ezért fontos, hogy

Románia a maga eszközeivel – vagyis jelenleg csupán azzal, hogy nem támadó célú katonai infrastruktúrát fogad be a területére – előmozdítja, hogy az Egyesült Államok hadereje hatékonyabban vegye fel a küzdelmet a kőolaj- és gázellátást veszélyeztető, és ezzel világszerte áremelkedés-sorozatot előidéző, terrorszervezeteket finanszírozó rezsimmel.

Remélhetőleg a bukaresti döntés hozzájárul ahhoz, hogy a háború minél hamarabb véget érjen, így nem kell sokáig amiatt aggódni, hogy iráni rakéták veszik célba az országot, szélsőségesek terrortámadásokat akarnak végrehajtani, vagy hogy üzemanyag-hiány és az abból fakadó súlyos gazdasági válság áll elő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Most akkor jól egyengatyába rázzuk a jövő nemzedékét!

Tanügyi rendszerünk ezer sebből vérzik. Bukarestben azonban rátapintottak a probléma lényegére, megvan a megfellebbezhetetlen megoldás: a szabóság.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na és hol marad a becsületes Románia?

Kereken egy héttel ezelőtt ugyanezeken a hasábokon levontuk a következtetést, miszerint elbuktak Nicușor Dan proxyjai, kudarcot vallott Románia államelnökének második kormányalakítási kísérlete is.

Bede Laura

Bede Laura

Úgy vezessünk, hogy mindenki hazaérjen!

Viszonylag kezdő sofőrként akárhányszor rágördülök az úttestre, egy borsónyi félelmet még mindig érzek. S nem attól tartok, hogy jaj, nehogy elcsípjen a rendőr, amint átlépem a sebességkorlátot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Nicușor Dan játékos elnökké vált – de kivel is játszadozik?

Traian Băsescu után szabadon Nicușor Dan is a „játékos” államfők útjára lépett – az más kérdés, hogy ha minden rosszul megy, a szélsőjobboldali erők jelentőségét növeli azzal, hogy a királycsinálói szerep közelébe juttatja őket.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Makkay József

Makkay József

A hatalom logikája felülírta a lojalitást

Nemcsak az állóvizeket kavarta fel, hanem valóságos örvényt idézett elő Nicușor Dan azzal, hogy a Nemzeti Liberális Párt megkérdezése nélkül miniszterelnök-jelöltnek nevezte ki a PNL egyik alelnökét, Adrian Veșteát.

Balogh Levente

Balogh Levente

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Hirdetés