
Tart a beiratkozás Arad egyik nagymúltú kerületi iskolájában
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Javában tart a beiratkozás a következő, 2026–2027-es tanév előkészítő osztályaiba. A tavaly módosított tanügyi törvény értelmében megemelték a kötelező minimális létszámokat, amelyekkel egy-egy osztály indítható, de a nemzetiségi oktatás esetében megmaradt az eddigi alsó határ: 10 beiratkozóval már önálló osztály alakulhat saját tanítóval, így a magyar (vagy magyar tagozattal rendelkező) iskolákban is. Nagy segítség ez főleg szórványvidéken, mint amilyen például Arad, ahol évről évre nehezen gyűl össze a kellő számú iskolaköteles korú gyermek.
2026. április 29., 08:002026. április 29., 08:00
Arad egyik nagymúltú, több tízezer családot kiszolgáló kerületi tanintézete a repülés egyik romániai úttörőjének, Aurel Vlaicunak a nevét viselő általános iskola, amelyben hetek óta zajlik a beiratkozás az előkészítő osztályba. A román mellett magyar és német tagozaton tanulnak itt a diákok előkészítő osztálytól nyolcadik végéig. A nemzetiségi oktatásban nincsenek tankerületek, így a szomszédos városrészekből és Arad észak-nyugati vonzáskörzetéből is ide járhatnak azok a gyerekek, akinek lakóhelyükön nem elérhető már az anyanyelvű képzés – mondta lapunknak Balta Emese tanítónő, az iskola aligazgatója.
„Fogadjuk azokat a gyerekeket is, akik a környező falvakból járnak hozzánk, ilyen például Nagyvarjas és Sofronya, valamint a hozzánk közeli kerületekből: Gájból és Buzsákból” – sorolta, hozzátéve, hogy rengeteg előnye van, ha a szülők az anyanyelvű oktatást választják.
A tavaly módosított tanügyi törvény értelmében megemelték a kötelező minimális létszámokat, amelyekkel egy-egy osztály indítható, de a nemzetiségi oktatás esetében megmaradt az eddigi alsó határ: 10 beiratkozóval már önálló osztály alakulhat saját tanítóval, így a magyar vagy magyar tagozattal rendelkező iskolákban is – tette hozzá Balta Emese.

A tanügyben foganatosított költségcsökkentő intézkedések nyomán Arad megyében történtek osztályösszevonások, megszűntek helyettesítői tanári állások, mindez azonban a magyar oktatást nem érintette – tudta meg a Krónika. Hasonló a helyzet Temes megyében.
Az aligazgató szerint a magyar kormány által az elemi osztályosoknak biztosított ingyenes délutáni foglalkozás vagy a Rákóczi Szövetség iskolabusz-hálózata nagyban hozzájárult a létszámgondok enyhítéséhez.
„Nagy segítség ez nekünk, mert így olyan szülők is a magyar iskolát választják a gyerekeiknek, akik vegyes házasságban élnek. Reménykedünk abban, hogy idén is önálló előkészítő osztály indul, legalábbis mi ezzel számolunk. Egyébként ősztől mind a kilenc évfolyamon önálló osztály lesz” – mondta.

Több oktatási intézményben stabilizálódott a gyerekek létszáma az elmúlt közel nyolc évben, helyenként pedig számszerű növekedés is tapasztalható a magyar kormány támogatásával megvalósuló délutáni oktatási programnak köszönhetően.
A tanításon kívül különböző tevékenységeket és szakköröket kínál diákjainak az Aurel Vlaicu Általános Iskola magyar tagozata:
Balta Emese aligazgató
Fotó: Balta Emese személyes archívuma
Az előkészítő osztályosok beiratkozásának első szakasza május 6-ig tart, munkanapokon reggel 8 és este 6 óra között várják az iskolaköteles korú gyerekek szüleit.
A beiratkozás második szakaszában, május 25. és 29. között fogadják azoknak a szülőknek az igényléseit, akiknek gyermekét az első szakaszban nem vettek fel a kiválasztott tanintézetbe, vagy valamilyen okból nem vettek részt az első elosztáson. A megyei tanfelügyelőségek szeptember 1–4. között rendezik azoknak a gyerekeknek a helyzetét, akiket egyetlen iskolába sem vettek fel.
Azokat a gyermekeket kötelező beíratni előkészítő osztályba, akik 2026. augusztus 31-vel bezárólag betöltik hatodik életévüket. A szülők igénylésére a hatodik életévüket 2026. szeptember 1. és december 31. között betöltő gyerekeket is be lehet íratni az iskolába, ha rendelkeznek egy ajánlással az óvoda részéről vagy a megyei oktatási központ (CJRAE) részéről (az óvodába nem járt vagy külföldről hazatért gyermekek esetében).
Óra a magyar tagozat egyik elemi osztályában. Archív felvétel
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
A következő tanévtől Szász Bernadett tanítónő várja az iskola magyar előkészítő osztályosait, vele már meg is ismerkedhettek a gyerekek a tavasszal tartott nyílt napon.
A tanfelügyelőség adatai szerint Arad megyében 16 helyszínen, óvodában vagy iskolában folyik közoktatás magyar nyelven, ezek önálló magyar tannyelvű vagy magyar tagozattal is működő tanintézmények, köztük vannak olyanok, amelyekben egy-egy osztályban, csoportban több évfolyamot kénytelenek összevonni.

Jóváhagyta csütörtökön az oktatási minisztérium az általános iskolai beiratkozás 2026–2027-es tanévre érvényes menetrendjét.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!